27.12.2009
David Záruba, Jan Hrabal

Vítězství vůle. Pardubice doma udolaly Kometu Brno

PARDUBICE — To bylo drama! Hokejisté HC Eaton Pardubice sehráli velmi zajímavé utkání s Kometou Brno a napínavý duel dovedli do vítězného konce. Vyprodaná ČEZ Arena zhlédla obrovskou bitvu, kterou rozsekla branka Radovana Somíka. Kometa padla po čtyřech výhrách.

O2 extraliga, 35. kolo, neděle 27.12.2009, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

2:1
1:0, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 15:06 Pineault (MacKenzie, Somík), 50:36 Somík (Kočí) – 25:53 Dopita (Varaďa, Houdek). Rozhodčí: Fraňo, Husička – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4, navíc Koukal (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Střely na branku: 34:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Radovan Somík – Jiří Dopita.
Dynamo Pardubice: Hašek – Kolář II, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie – Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Zohorna, Somík – Klejna, Cetkovský, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Kometa Brno: Hovi – Bičánek, Štach, Zubíček, Houdek, Ovčačík, Vyrůbalík, Mojžíš – Varaďa, Dopita, Dlouhý – Erat, Divíšek, Vondráček – Svoboda, Huml, Brabenec – Šindel, Procházka, Polodna – Bourret. Trenéři: Vladimír Jeřábek, Ladislav Lubina a Mojmír Trličík.

V pardubické sestavě scházel kromě juniorského reprezentanta Roberta Kousala také Aleš Píša a zraněný Jan Buchtele. Do branky se opět postavil Dominik Hašek. V dresu brněnské Komety přijel na východ Čech bojovat Tomáš Divíšek a od publika ČEZ Areny se mu dostálo patřičného přivítaní.

Hovi dlouho odolával, překonal ho až Pineault

Doslova elektrizující atmosféra strhla oba soupeře k aktivní hře dopředu, první šance na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve 2. minutě se před brankáře dostal Radovan Somík, Hovi si však mezeru mezi betony pohlídal. Hašek si první zákrok připsal po střele Vyrůbalíka a následně si poradil i s dotírajícím Dopitou

Dlouhou pasáž bez přerušení vyplnily dobré šance Koukalovy lajny, naopak vedení Jihomoravanů odmítl před Haškem osamocený Polodna.

Vysoké tempo nepolevovalo a domácí mohli v přesilovce jít do vedení. Koukalovo komando zřídilo v obranném pásmu Brna kolotoč, ale stoprocentní šance všech tří pardubických útočníků Hovi pochytal

Skóre se měnilo až v čase 15:06. Adam Pineault dostal dlouhý pas na pravé křídlo a z velice ostrého úhlu načapal Hoviho – 1:0. Pardubice kontrolovaly hru, a dokonce mohly navýšit své vedení, Havířův výlet ale pukem v síti neskončil.

Kometa srovnala krok i skóre

Náročný divák se bavil i v druhém dějství. Brno začalo velice nepříjemně kousat a stále častěji se dostávalo před Haška. Ve 26. minutě se hosté dočkali. Jiří Dopita uplatnil své kilogramy před brankovištěm a svižnou střelou překonal pardubického brankáře – 1:1.

Mezi mantinely se začalo jiskřit a frenetičtí fanoušci obou soupeřů mohli podpořit své barvy při přesilovkách. Kvalitně provedené výhodě v podání Koukalovy řady scházelo úspěšné zakončení. Kometa při vlastní přesilovce obléhala pardubickou branku, ovšem bez potřebného střeleckého vyústění.

V závěru třetiny mělo Brno opět možnost hrát v přesile jednoho muže po vyloučení Kočího a k obratu skóre nemělo daleko. Dopita vybídl Erata, jenž tísněn vystřelil a Hašek měl co dělat, aby jeho pokus zastavil betonem před brankovou čárou.

Strhující souboj urval pro Eaton Somík

Ve 43. minutě byly Pardubice blízko vedoucí brance. Důraz čtvrté lajny vedl k šancím Cetkovského a Rákose, ale Hovi odolal i s jistou dávkou štěstí. Soupeři si poté vyzkoušeli hru ve čtyřech, v niž byli úspěšnější hosté. Brabenec však netrefil branku, Polodnu vychytal Hašek.

Výborná atmosféra vybičovala hráče k maximálnímu nasazení, zápasu nescházelo vůbec nic. V čase 50:36 si o Zlatou helmu řekl Radovan Somík, když u mantinelu přebral kotouč, protáhl se mezi hráči Komety a přesnou střelou švihem vymetl šibenici – 2:1.

Pardubice mohly své vedení zvýšit při přesilové hře, ale ta vedla pouze k vyloučení Koukala za nesportovní chování. Kometa se před Haška dostávala ztuha. A když už byl Procházka v dobré palebné pozici, postavil se do cesty domácí obránce.

V 57. minutě byl vyloučen Jeff Jillson a Brno se nadechovalo k závěrečnému tlaku, ale za záda hostujících beků se vyřítil Jan Kolář I, jehož fauloval Vyrůbalík a rozhodčí nařídil trestné střílení. Špirko však uklidňující branku nepřidal. Domácí si závěr pohlídali a Brnu nepomohla ani půlminutová hra bez brankáře.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Věděli jsme, že přijede výborný tým, který měl poslední dobou výtečné výsledky. V první třetině jsme se dostávali do šancí, ale koncovka nebyla z naší důrazná. Přesto jsme šli do vedení, ale Brno neustále hrozilo brejky a bylo těžké je eliminovat. Zápas jsme nakonec zvládli. Co předvedl v rozhodujícím momentu Radovan Somík, tak to byla hokejová krása. Tří bodů si velice vážíme a ceníme. Jsme rádi, že jsme to doma takhle zvládli.“

Vladimír Jeřábek (HC Kometa Brno): „Nebruslili jsme tak jako v minulých zápasech. Pardubice nás přehrávaly a dostávaly nás pod tlak. Paradoxně jsme přežili velké šance domácích, ale pak jsme dostali branku po střele z rohu. To nás trošku dostalo dolů. Ve druhé třetině jsme se gólem na 1:1 dostali do hry, i když bych řekl, že ani v jedné třetině jsme nebyli aktivnější. Když to vypadalo, že by utkání mohlo dojít do prodloužení, tak rozhodla individuální akce Somíka.“