27.9.2009
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

A zase půltucet! Pardubice se rehabilitovaly sestřelením Komety

PARDUBICE — Zapomenuta je vysoká porážka na ledě Kladna, hokejisté HC Eaton Pardubice v dnešním utkání porazili Kometu Brno vysoko 6:3. Dva góly a asistenci si připsal obránce Jan Kolář. Utkání přihlížela dosud nejvyšší návštěva extraligové sezony.

O2 extraliga, 9. kolo, neděle 27.9.2009, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

6:3
3:0, 1:2, 2:1
Branky a nahrávky: 4:26 Cetkovský (Kolář II), 10:06 Kolář II (Somík), 12:14 Píša, 25:11 Zohorna (Cetkovský, Hašek), 41:40 Kolář II, 46:04 Starý (Koukal) – 20:59 Erat (Bičánek, Ovčačík), 34:33 Dlouhý (Bičánek), 59:18 Korhoň (Procházka, Mojžíš). Rozhodčí: Fraňo, Mikula – Bryška, Chytil. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9797. Střely na branku: 34:24. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3. Nejlepší hráči: Jan Kolář II – Roman Erat.
Dynamo Pardubice: Hašek – Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Mocek, Šeda – Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Cetkovský, Zohorna, Somík – Klejna, Divíšek, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Kometa Brno: Hylák – Bičánek, Ovčačík, Zubíček, Houdek, Kántor, Mojžíš – Ludvík, Dopita, Erat, Klimt, Vorel, Vondráček, Selingr, Pucher, Svoboda, Dlouhý, Procházka, Korhoň, Brabenec. Trenéři: Pavel Pazourek a Václav Baďouček.

Konto Komety zatíženo o tři góly hned po první třetině

Brněnská Kometa po nadějném výkonu na Slavii zavítala na pardubický led minimálně s myšlenkou na nějaký ten bod, jenže veškerá takováto přání mohla vzít za své hned v úvodní minutě hry. Unikajícího Sýkoru zastavil soupeř zezadu nedovoleným způsobem a po 35 vteřinách hry dostal Tomáš Zohorna možnost zahrávat trestné střílení. Na svého bývalého souputníka v brance Komety vytáhnul blafák do bekhendu, ale Hylákův beton byl rychlejší.

Domácí tým měl od začátku mnohem více ze hry, aktivní Sýkora pálil nebezpečně rovnou po buly, jenže vzápětí fauloval a první možnost přesilové hry měli hosté z Brna. Ti se sice dokázali prosadit do své útočné třetiny, než ale stihli založit nějaký nebezpečný vzorec, tak přišli o kotouč a Jiří Cetkovský po rychlém přečíslení pálil nechytatelně nad Hylákovu lapačku – 1:0.

Důležitý zákrok potvrzující vedení Eatonu musel vytáhnout Hašek proti agilnímu Eratovi, jenž si zpoza branky vybruslil až před pardubického gólmana, jenže krom malinké škvírky pod horní tyčkou vlastně nebylo kudy dostat touš do branky. Kousek hokejové geniality předvedl vzápětí expardubický Peter Pucher, který nezištnou zadovkou našel mezi kruhy volného Kántora, tomu ale přeskočil puk hokejku.

Pak už přišly znovu velké chvíle domácího sboru. Nejprve dostal v početní výhodě právě při trestu Puchera kotouč mezi kruhy obránce Kolář a střelou po ledě k tyči vrátil útočníka Komety předčasně na led – 2:0. S dvoubrankovým vedením se nechtěl spokojit Aleš Píša, a tak za necelé dvě minuty ještě notný kus před modrou napřáhl a jeho projektil pouze škrtnul o lapačku smutného Hyláka – 3:0. Otřesená Kometa mohla inkasovat ještě počtvrté, ale Klejnovu dorážku stihl Hylák v poslední chvíli zastavit na brankové čáře.

Domácí polevili v ostražitosti a Brno trestalo

Do druhé části vlétli aktivněji Brňané a za svou snahu sklidili i kýžené ovoce. Po mantinelu doputoval kotouč k Romanu Eratovi a ten z pozice nad pravým kruhem zalícil přesně mezi Haškovy betony – 1:3. Hosté ožili a zle zavářeli pardubickým obráncům, do větší šance se ovšem nedostali. S přibývajícími minutami tlak Komety otupil a růžky vystrčili zase domácí hráči. Starý ještě z dobré pozice minul, ale po další rychlé akci, kterou založil asistující Dominik Hašek, trefil ideálně do levého horního růžku Zohorna – 4:1.

Při dvou za sebou jdoucích oslabeních Eatonu byl hlavní postavou dění na ledě opět pardubický brankář. Nejprve si pohlídal hbité obtočení Dopity, následně lapil Pucherovu dorážku mířící pod horní tyč a své představení zakončil jistým zákrokem proti ráně Mojžíše z mezikruží. Další vzruch nepřinesla gólová šance, ale nešťastný zásah pukem v obličeji Roberta Kántora, který se však nakonec obešel zřejmě jen krvavým šrámem.

Kometa dokázala dostat do varu své příznivce šťastným snížením stavu, kdy ránu Bičánka od modré neudržela Haškova lapačka a sám pardubický brankář si jej ve snaze o zalehnutí poslal rukavicí spolu s holí hlídkujícího Dlouhého za brankovou čáru – 4:2. Po této trefě zhoustla atmosféra nejen na ledě a do té doby klidné utkání dostalo potřebné grády. Brno ještě v samém závěru přestálo vyloučení Erata a i díky tomu vyhrálo o gól druhou třetinu.

Eaton drama nepovolil, Kometa letos stále nevyhrála

Pardubice nehodlaly po přestávce dopustit nějaké drama a sevřely Kometu do kleští. Už za necelé dvě minuty se od modré opřel do puku nadmíru produktivní bek Kolář a tvrdou ranou k tyči upravil na 5:2. Definitivní pojistku a zároveň stopku brněnské naději na nějaký ten bod vystavil po další rychlé akci Jan Starý, jenž dostal dostatek času na dorážku vlastní střely a v pádu zvýšil již na 6:2.

Alespoň snížit mohl po bleskovém kontru Korhoň, jenž dostal ideálně předloženo od Procházky, ale typické Haškovo položení na led zabránilo kotouči projít do sítě. Na opačné straně si alespoň trochu vylepšil sebevědomí a statistiky Hylák po nebezpečných pokusech Rákose a Sýkory. Další branka visela ve vzduchu při vyloučení Divíška, kdy hosté dokonale rozebrali pardubickou obranu, jenže ve finální fázi volil ve vyložené pozici Ludvík přihrávku místo střely a brněnští příznivci jen zklamaně vydechli.

Samotný závěr rozhodnutého utkání patřil jednoznačně domácím ochozům, kteří chorály i diváckými vlnami poděkovali vítěznému celku. Nic na náladě jim nevzalo ani poslední slovo hostů, kteří zásluhou Korhoně a jeho přesného švihu mezi Haškovy betony 42 vteřin před koncem snížili na konečných 6:3.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Pro nás to bylo velmi důležité utkání. Na jeho začátku jsme chtěli hrát aktivně, střílet ze všech pozic. Měli jsme velmi dobrý start, ze kterého jsme vycházeli po celý zápas. Ze zápisu jsme viděli, že Kometa má minimální počet beků, proto jsme chtěli hrát velmi útočně v pásmu. To se nám dařilo. Brno se zlepšilo, stáhlo na dva góly, ale jeden vyhozený puk a důraz do brány rozhodl.“

Pavel Pazourek (HC Kometa Brno): „My jsme nezačali dobře. Na začátku třetiny jsme inkasovali tři branky, to hodně ovlivnilo utkání. Pak jsme sice zvedali hlavu, ale za stavu 4:2 jsme dělali chyby a soupeř odskočil na rozhodujících 5:2. Zápas jsme pak jen dohrávali.“