1.11.2009
Jan Hrabal, Roman Zajíček

Pardubice v Rondu vedly, nakonec v brněnském pekle padly

BRNO — Porážku před reprezentační přestávkou si připsali hokejisté HC Eaton Pardubice. Ti prohráli na ledě Komety Brno 1:3. Východočeši po gólu Jana Starého sice vedli, domácí však zápas zcela otočili.

O2 extraliga, 22. kolo, neděle 1.11.2009, Hala Rondo

Kometa Brno

3:1
0:0, 1:1, 2:0
Branky a nahrávky: 39:56 Šindel (Bičánek), 46:50 Dopita (Selingr, Bičánek), 58:54 Erat (Selingr) – 27:47 Starý (Koukal, Kolář I). Rozhodčí: Mikula, Minář – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 30:20. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Nejlepší hráči: Roman Vondráček – Jan Kolář I.
Kometa Brno: Hovi – Bičánek, Richter, Novák, Ovčačík, Mojžíš, Houdek, Koma – Erat, Dopita, Vondráček – Dlouhý, Selingr, Brabenec – Procházka, Pucher, Huml – Šindel, Bourret, Ludvík – Kempný. Trenér: Pavel Pazourek.
Dynamo Pardubice: Růžička – Jillson, Kočí, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář I, Drtina – P. Sýkora, Špirko, Pivko –Kolář I, Koukal, Starý – Cetkovský, Divíšek, Zohorna – Radil, Kousal, Rákos – Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Utkání v Brně zakončilo úvodní část sezony před reprezentační přestávkou. Domácím chyběli obránce Roman Zubíček a Robert Kántor, hosté se museli obejít bez brankáře Dominika Haška a útočníků Colbyho Genowaye s Radovanem Somíkem.

Dvacet střel branku nepřineslo

Zápas začali aktivněji domácí Brňané, ti se snažili od prvních sekund dostat hosty pod tlak, ale ti se prezentovali poměrně sehranou defenzívou. Ta řešila první obtíže poté, co čtvrtá lajna Eatonu špatně vystřídala, v přesilovce se málem prosadila Pucherova dorážka Mojžíšovy střely od modré.

O chvíli později byli za vzájemné decentní pošťuchování vyloučeni Radek Dlouhý a Aleš Píša, hra ve čtyřech však příliš vzruchu nepřinesla. V ní dvakrát sice zajel do pásma hostující Cetkovský, ale vždy byl patřičně zpacifikován brněnským zadákem.

V závěru úvodní třetiny měli Východočeši dvě přesilovky, při první výhodě po Ovčačíkově podražení sice strávili devadesát sekund v pásmu soupeře, ten však odolal jejich náporu. Druhou početní výhodu přesně, za držení hole byl vyloučen Ivan Huml, v polovině rozťala siréna. Pardubice byly mírně aktivnější, soupeře přestřílely 11:9.

Eaton se dostal do vedení, Kometa srovnala těsně před pauzou

První vážnější šanci ve druhé třetině měli hosté. Do brejku dvou na jednoho ujela produktivní dvojice Petr Sýkora – Rastislav Špirko. Druhý jmenovaný však přestřelil Hoviho branku.

Na druhé straně měl obrovskou šanci Radek Dlouhý, ten si při obléhání pardubické obrany najel před brankou a bekhendem na dlouhou hůl se pokusil překonat brankáře Růžičku. Ten však vleže výborně pro hosty vykryl rukou jeho gólový úmysl. Brněnský útočník byl při této akci držen Petrem Koukalem, Kometa však přesilovku nevyužila.

Eaton poté udeřil. Po Richterově zaváhání nahrál útočník Jan Kolář do pásma Petru Koukalovi, ten viděl v akci dvou na jednoho najetého Jana Starého, pro něhož nebylo problém skórovat – 0:1.

Závěr druhé části partie patřil domácím. Martin Richter nebezpečně dvakrát střílel od modré, to ještě obrana Východočechů odolala. Pak ale byli krátce po sobě vyloučeni Rastislav Špirko a David Havíř a Brňané nakonec puk dotlačili do branky. Čtyři sekundy před koncem se po Bičánkově střele prosadil Jakub Šindel – 1:1.

Jiří Dopita poslal Kometu do vedení, to stvrdil Roman Erat

První vážnější šanci ve třetí části hry měl pardubický expres Petr Sýkora, ten se dostal ve 43. minutě do šance po Richterově nedůrazu, souboj s finským brankářem Hovim však prohrál.

Jihomoravané krátce na to hráli přesilovku po vyloučení beka Jana Koláře a tu přetavili ve vedení. Pavel Selingr od modré prudce nahodil na pardubickou branku, tam číhal lišák Dopita a puk dorazil za bezmocného Růžičku – 2:1.

Kometa byla při chuti, v 52. minutě málem ujel Jakub Šindel, toho však na hranici pravidel v posledním možném okamžiku zastavil jeden z pardubických obránců. Hala Rondo pískala o sto šest, penalta ani vyloučení se však nekonaly.

Domácí to však nakonec nemuselo mrzet, zápas rozhodli minutu před koncem při power play Východočechů. Puk z pásma a nakonec až do branky dovezl Roman Erat a odstartoval tak oslavy ve vyprodaném Rondu – 3:1.

Pavel Pazourek (HC Kometa Brno): „Zápas se lámal ve druhé třetině. Pro nás bylo klíčové, že jsme přežili oslabení ve třech. Třetí třetina byla z naší strany nejlepší. Hráli jsme agresívně a převahu jsme zužitkovali brankou. Soupeř byl nepříjemný, ale za bojovnost jsme si vítězství zasloužili.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Duel se pro nás vyvíjel dobře, rozhodlo se ve druhé třetině, kdy jsme měli hodně šancí. Ty jsme trestuhodně zahazovali. Trest přišel v oslabení, kdy jsme inkasovali vyrovnávací branku. Domácí to polilo živou vodou. Chtěli jsme jít ve třetí třetině do tlaku, ale už jsme si šance nevytvořili. Brankáře Hoviho jsme vůbec neohrozili. Absolutně jsme postrádali hlad po gólech. Místo zakončení jsme měli přihrávky navíc.“