ČF3, pátek 16.3.2001 od 17:00 hodin, Palác kultury a sportu
Vítkovice

Branky a nahrávky: 8:07 Selingr (Galvas, Vilášek) – 11:23 Píša (Janecký), 46:00 Procházka (Janecký), 53:01 Mikeska (Sýkora), 56:56 Procházka (Mudroch). Rozhodčí: Homola – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 7045. Střely na branku: 22:28. Průběh utkání: 1:0, 1:4. Stav série: 1:2.
Vítkovice: Prusek – Jerofejev, Philipp, Vilášek, Galvas, Výtisk, Pavelek – Sršeň, Moravec, M. Procházka – Kaděra, Najdek (43. Mikšan), Selingr – Ivan, Štraub, Pospíšil – Tomášek, od 50. navíc Irgl. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Pácal (50. Divíšek), Mudroch, Jančařík, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Rolinek, Lubina – Kábrt, Filip, S. Procházka. Trenéři: Josef Paleček a Petr Hemský.

Tři góly Pardubic v závěrečné třetině dnes vyřešily zápletku třetího čtvrtfinálového duelu Východočechů s hokejisty Vítkovic. Ti na domácím ledě kralovali jen v první části; pak jako by jim došly síly a v poslední dvacetiminutovce zcela přenechali iniciativu soupeři, jenž vyhrál 4:1. Šanci k nápravě budou mít Ostravané v neděli, kdy znovu doma sehrají čtvrté pokračování série. V té vedou Pardubice 2:1.

Zranění doslova rozmetala defenzívní řady domácího celku. Ke kvartetu dlouhodobě zraněných Škutovi, Semanovi, Zápotočnému a Jurečkovi na poslední chvíli přibyl i Zátopek. Vítkovice proto byly nuceny sáhnout k provizoriu a do obrany musel útočník Pavelek.

Rošády v sestavě však zdaleka neutlumily aktivitu a nasazení, s nimiž Ostravané do zápasu nastoupili. Hned v druhé minutě dal Najdek vyniknout pardubickému gólmanu Bartovi, po chvíli Moravcovi nevyšel pokus o bekhendový blafák, takže vítkovickou převahu zhmotnil až v 9. minutě Selingr, který přesně zakončil akci dvou na jednoho.

Z vedení se ale Vítkovičtí dlouho neradovali. Pardubice srovnaly krok a díky Píšově tečované ráně od modré čáry ve 12. minutě i skóre. Zápas se od toho okamžiku zvrhl v neúprosný boj, v kterém ustoupily chytrost a kombinace nesmlouvavým fyzickým střetům.

Východočeši po vyrovnávacím gólu zlepšili pohyb, snáze procházeli do útočného pásma, ale prostor k ohrožení Pruska nacházeli jen výjimečně. V taktické bitvě o střední pásmo si oba celky v druhé části připsaly po jedné velké příležitosti. Nejprve se v 28. minutě dostal po vtipné přihrávce Kaděry k nebezpečné ráně Selingr, puku se ale včas do cesty postavil Bartův beton.

Pardubický protiúder měl na svědomí v 38. minutě Mikeska. Lehce se protáhl kolem Jerofejeva, který jej i s pomocí faulu nenechal přesně zakončit, ale spoluhráče tak vystavil do dvojnásobného oslabení. Za 63 sekund přesilovky pět na tři však Pardubičtí zhola nic nevymysleli.

Ještě v úvodu závěrečné třetiny mohl vedení na stranu domácích strhnout Moravec, jenže po brejku s Procházkou trefil jen Bartovu vyrážečku, a od těch chvil se začalo hrát podle pardubických not. K vedení hostům dopomohl nešťastný zákrok brankáře Pruska, jenž nezalehl puk, obrana nestihla vyhodit do středního pásma a Stanislav Procházka zakončil kombinaci s Janeckým nechytatelným bekhendem pod horní tyčku.

Domácí hokejisty svázala nervozita, a když se gólově neprosadil ani Kaděra, využil dalšího zaváhání vítkovické obrany Mikeska. Ostravané v závěru vše vsadili na jednu kartu, tři minuty před koncem při přesilovce odvolali gólmana, ale ještě v rozehrávce přišli o puk, který do prázdné branky pohodlně dopravil Stanislav Procházka.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice): „Sehráli jsme dobrý zápas. Do stavu 1:1 bylo vše naprosto otevřené, zlomový byl druhý gól v naší síti, který podle mého názoru padl po faulu na Viláška. Šance na vyrovnání jsme měli i pak, až třetí gól znamenal definitivní konec naším nadějím.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Perfektně nám vyšla taktika – vycházet ze zajištěné obrany a vyrážet do brejků, pro které v týmu máme vhodné typy hráčů. Klíčový byl náš druhý gól. Série však zdaleka nekončí, k postupu pořád potřebujeme další dvě výhry.“

Vzájemné zápasy 2000/2001
15.9.00 Vítkovice – Dynamo Pardubice 3:4