Český Telecom extraliga ledního hokeje, 39. kolo, pátek 19.1.2001, Zimní stadion města Pardubic

2:3
1:1, 1:2, 0:0
Branky a nahrávky: 6:57 P. Sýkora (Lubina), 35:28 P. Sýkora (Janecký) – 7:32 Kroupa, 31:49 Hrbek (Aitken), 39:59 Zábranský (P. Martinec). Rozhodčí: Haber – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 4:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9000 (vyprodáno). Střely na branku: 45:21. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Píša, Pácal, Mudroch, Jančařík, Divíšek, M. Duben – P. Sýkora, Janecký, Kolář – J. Kudrna, T. Blažek, Lubina – Tvrdík, Mikeska, S. Procházka.
Sparta Praha: Bříza – Kroupa, Zábranský, Ptáček, Šrek, Dobroň, Aitken – Vůjtek, P. Kašpařík – Kratěna, J. Hlinka, Slanec – Zelenka, Hrbek, V. Novák.

Zásluhou skvělého výkonu brankáře Břízy a dvou laciných branek ve druhé třetině si Sparta poprvé v této sezoně zajistila vítězství nad Pardubicemi. Oba celky hrály v nekompletním složení, což bylo nakonec větším handicapem pro domácí. Hosté tak svému celku oplatili ostudnou porážku 1:9 z předešlého souboje.

V Pardubicích se hrál od začátku utkání výborný hokej. Domácí začali aktivněji a od úvodní minuty zatlačili Spartu do defenzívy. Těžili především ze slabší hry sparťanských obránců a tak Pražané mohli jen Břízovi děkovat, že v úvodní třetině neinkasovali víc branek. V 5. minutě trefil domácí Pácal horní tyčku, o dvě minuty později byl vyloučen Hlinka a domácí za 50 vteřin otevřeli skóre, když se prosadil Sýkora.

Sparta ale rychle vyrovnala už po 35 vteřinách zásluhou individuální akce Kroupy. Domácí si však nadále udržovali převahu a vytvářeli si i další brankové šance, ztroskotávali však na výtečně chytajícím Břízovi.

Domácí Břízu doslova rozchytali, ten měl velké chvíle i v prostřední části utkání, kdy se hrál oboustranně rychlý a důrazný hokej. Domácí si důsledným napadáním vytvářeli místy až drtivý tlak. Sparta čekala na příležitost z rychlých brejků a na chybu domácích. Dočkala se ve 32. minutě, kdy spíš přihrávka než střela Hrbka doslova doklouzala do pardubické branky.

Pardubičtí ještě jednou vyrovnali, když Sýkora, jemuž se proti Spartě daří, potrestal další faul Hlinky. V samotném závěru třetiny poté při vlastním oslabení ujel Martinec se Zelenkou, jehož střelu skvěle kryl Svoboda. Následné vhazování ale Martinec vyhrál, přihrál Zábranskému a ten vteřinu před sirénou poslal Spartu znovu do vedení.

Pardubičtí měli i nadále výraznou ale střelecky se nedokázali prosadit. Ve 49. minutě sice vyrovnali, ale sudí po konzultaci s videorozhodčím branku neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Sparta v této třetině urputně bránila a před Břízou vytvořila téměř neprostupnou hráz. Domácím nevyšla ani téměř půlminutová power play.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Měli jsme znatelnou převahu, ale rozhodly naše tři fatální chyby, kterých soupeř využil. Myslím, že dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější. Nám se nedařilo v koncovce a Spartě výborně zachytal Bříza.“

František Výborný (HC Sparta Praha): „Dodržení taktických pokynů a výborný výkon brankáře Břízy nás dovedly k vítězství. Pardubice měly sice více ze hry, ale hraje se na góly, a to je rozhodující.“