Český Telecom extraliga ledního hokeje, 26. kolo, pátek 24.11.2000, Paegas Arena

1:9
0:2, 0:5, 1:2
Branky a nahrávky: 57:26 Kratěna (Ptáček) – 3:51 P. Sýkora (Pácal), 11:52 P. Sýkora (Janecký, Kábrt), 27:55 P. Sýkora (Píša), 29:49 Divíšek (P. Sýkora), 32:48 Pácal (P. Sýkora), 34:11 J. Kudrna (Divíšek, S. Procházka), 34:46 Kábrt (P. Sýkora), 52:15 Janecký (P. Sýkora, Píša), 57:26 S. Procházka (J. Kudrna). Rozhodčí: Rejthar – Fiala, Matějček. Vyloučení: 3:3, navíc Žemlička (Sparta Praha) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. Diváci: 7182. Střely na branku: 23:43. Průběh utkání: 0:9, 1:9.
Sparta Praha: Bříza (30. Přikryl) – Kroupa, Zábranský, Ptáček, Aitken, Nedvěd, Šrek – Zelenka, P. Martinec, Žemlička (14. Sivek) – Kratěna, J. Hlinka, Chabada – Vůjtek, Hrbek (33. Netík), V. Novák.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Píša, Pácal, Malinský, Jančařík, Duben, Divíšek – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Tvrdík, T. Blažek, Lubina – J. Kudrna, Rolínek, S. Procházka – od 6. navíc Kábrt.

Těžkou prohru 1:9 utržila mistrovská Sparta před vlastním publikem s vedoucím celkem hokejové extraligy z Pardubic. V hlavní roli se představil útočník hostí Petr Sýkora, bratr sparťanského obránce Michala Sýkory, jenž v uplynulé sezóně před odchodem do NHL pomohl holešovickému týmu k titulu. Bývalý útočník Nashvillu dal Spartě tři góly a k tomu si připsal čtyři finální přihrávky.

Hned v úvodu sice ujel domácí Kratěna a jeho střela zazvonila o tyčku Svobodovy branky, ale hned z protiútoku otevřel skóre Sýkora. Tentýž hráč ještě v první třetině využil zaváhání obránce Aitkena i Břízy a zvýšil náskok hostí. V té době už hrála Sparta bez kapitána Žemličky, který po faulu loktem na Mikesku dostal trest na pět minut a do konce zápasu.

Ani změny ve složení jednotlivých řad, kterými se sparťanští trenéři snažili oživit hru svého týmu, nepomohly. Pardubičtí měli utkání jasně ve své moci, přehrávali domácí v rychlosti i přímočarosti, byli důraznější v osobních soubojích a zejména v koncovce. Sýkora nejprve prudkou ranou dokončil svůj hattrick, vzápětí Divíšek čtvrtým úspěchem „vyhnal“ Břízu z branky a krátce nato, po pátém gólu, už skupinka pardubických příznivců vytrvale skandovala „deset, deset“.

Východočeši nemilosrdně pokračovali v ohnivé ofenzívě a k dvoucifernému vítězství rozhodně neměli daleko. V poslední dvacetiminutovce se podařilo Kratěnovi vstřelit alespoň čestný úspěch Sparty, ale tím jen zmařil pardubickému brankáři Svobodovi naději na čtvrté čisté konto v letošním ročníku.

František Výborný (HC Sparta Praha): „Dva rychlé góly v první třetině mužstvo srazily dolů a v dalším průběhu už to byla ze strany Pardubic exhibice. Do poslední třetiny jsme šli pouze s cílem nedostat deset branek. Hráči si za takového stavu a vývoje jen puk přehazují jako horký brambor, každý se bojí zodpovědnosti.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Podali jsme velmi dobrý výkon a životní zápas sehrál Petr Sýkora, jemuž skvěle sekundoval Otakar Janecký. Vůbec celá naše první útočná řada, pokud jsou všichni zdrávi, patří k nejlepším v celé extralize. Jsem pochopitelně velice spokojen.“