Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF1, pondělí 11.3.2002, Duhová aréna

Slavia Praha

2:4
2:1, 0:0, 0:3
Branky a nahrávky: 8:45 S. Procházka (Rolinek, Pospíšil), 19:07 Janecký (P. Sýkora) – 11:33 Ujčík (Kadlec), 42:52 Štraub, 47:00 Šaffer (Steiner, Sup), 49:59 Beránek (Míka). Rozhodčí: Kolísek, Rejthar – Bláha, Šátava. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:1. Diváci: 8270. Střely na branku: 48:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4. Stav série: 0:1.
Dynamo Pardubice: Salfický – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – J. Kudrna, T. Blažek, Lubina – Rolinek, D. Pospíšil, S. Procházka.
Slavia Praha: Málek – Kadlec, Hejda, Klobouček, Snopek, Martínek, F. Štefanka – Míka, Beránek, Hübl – Ujčík, Štraub, Tomica – Šaffer, Steiner, Sup – Matějovský, Branda, Antoš.

Hokejisté Pardubic nevyužili v úvodním utkání čtvrtfinálové série extraligy proti pražské Slavii domácí prostředí a prohráli 2:4. Východočeši dvakrát vedli, ale Pražané vždy vyrovnali a vítěznou branku vstřelil v 47. minutě Adam Šaffer. Za tři minuty potvrdil výhru hostů v oslabení Josef Beránek.

Domácí zahájili zápas náporem a pokoušeli se na Málka často střílet. Slavia se sice v 8. minutě vymanila z tlaku a zamkla na chvíli Pardubice v jejich obranném pásmu, ale do vedení se vzápětí dostali Východočeši. Rolinkovu nepovedenou střelu v pádu slávistický gólman vyrazil před sebe a Procházka otevřel skóre.

Pražané však zužitkovali ve 12. minutě početní převahu, když Salfický rovněž jen vykopl slabou Kadlecovu střelu a Ujčík se před brankovištěm dobře zorientoval. Slavia po brance ještě více ožila a mohla zvýšit. Nejdříve po Míkově ideální přihrávce trefil Hübl Salfického do masky a Beránkův pokus o dorážku zastavilo přerušení hry, pak se ocitl sám před pardubickým gólmanem Steiner, ale neuspěl.

Domácí pak kontrovali rovněž nebezpečnými akcemi. V 17. minutě se málem trefil Pospíšil, ale Málek stačil včas položit puku do cesty hokejku. Pak ale putoval na trestnou lavici za sekání Štefanka a Pardubice jeho vyloučení potrestaly. Kapitán Janecký totiž 53 sekund před koncem úvodní třetiny dorazil střelu Petra Sýkory.

Pražanům se další přesilové hry nedařily. Při Janeckého vyloučení hráči z Edenu nic nevymysleli, naopak při pokusu o zakončení musel Hejda faulovat Pospíšila. V době, kdy už hráli Pardubičtí v početní převaze, pálil nebezpečně z otočky Kudrna. V další výhodě hostí jednoho muže v poli zase musel nejdříve řešit Málek Vyhlídalovu ránu, na druhé straně pak osamocený Steiner netrefil branku.

Závěrečnou část načal svou akcí Janecký, jehož střelu Málek jen stěží vyrazil lapačkou. Proti Salfickému neuspěl vzápětí Míka, ale ve 43. minutě bylo po Mudrochově minele vyrovnáno. Pardubického beka totiž neposlechl při rozehrávce puk a Štraub toho dokonale využil.

Potom Pražané přečkali oslabení a v 47. minutě otočili stav. Dva pardubičtí útočníci se zapomněli v útočném pásmu a třetí slávistická formace to potrestala. Salfického nadvakrát překonal Šaffer a deset minut před koncem Slavia vedení pojistila, přestože hrála v oslabení. Obránce Michal Sýkora chybně rozehrál, přihrál Míkovi a ten vytvořil Beránkovi ideální střeleckou pozici. Na stavu se už nic nezměnilo, šanci na závěrečný nápor si domácí sebrali špatným střídáním.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Dvě třetiny jsme hráli to, co jsme si řekli, tedy velice dobře v obraně. Bránili jsme dobře střední pásmo. Bohužel jsme absolutně propadli v závěrečné třetině a udělali jsme chyby při všech třech gólech. Při prvním ztratil Mudroch puk, při dalším jsme propadli v útočném pásmu a pak Michal Sýkora špatně rozehrál.“

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha): „Chtěli jsme jedno utkání v Pardubicích vyhrát, soustředili jsme se na to první. Samozřejmě to nebylo jednoduché. Pardubice velice dobře napadaly, ale od konce druhé třetiny přestaly za námi jezdit a nechaly nám prostor. Ve druhé části, přestože měl soupeř více střel, se ta hra srovnávala a ve třetí třetině jsme využili chyb soupeře a zápas jsme otočili.“