Český Telecom extraliga ledního hokeje, 27. kolo, sobota 1.12.2001, Arena Pardubice

Slavia Praha

5:2
3:1, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 2:57 M. Sýkora (Lubina, Kudrna), 8:58 Lubina (Mudroch), 11:47 Blažek (Mudroch, Lubina), 29:59 A. Novotný (S. Procházka, Pospíšil), 52:03 Vyhlídal (Janecký) – 0:54 Branda, 45:39 Míka (F. Štefanka). Rozhodčí: Haškovec, Rejthar – Český, Kostka. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:2. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 44:30. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, A. Novotný, Malinský – Průcha, Janecký, Mikeska – Kudrna, Blažek, Lubina – Pospíšil, Rolinek, S. Procházka.
Slavia Praha: Málek – P. Kadlec, F. Štefanka, J. Novák, Snopek, P. Martínek (41. Sláma), D. Pojkar – Branda, Hübl, Sup – Míka, Steiner, Antoš – Ujčík, Čermák, Tomica – J. Klobouček, Z. Novák, Dlouhý.

Premiérové vítězství nad pražskou Slavií v letošní sezoně mohli v prvním utkání ve své rekonstruované hale slavit hokejisté a příznivci Pardubic. Třemi body za gól a dvě asistence přispěl k výhře 5:2 útočník Ladislav Lubina, brankář poražených Roman Málek poprvé v tomto ročníku inkasoval pět branek. Východočeši hráli od začátku sezony do dnešního dne svoje utkání v sousedním Hradci Králové.

Premiéra na domácím ledě přitom nezačala pro domácí hráče dobře. Nejprve při rozbruslení prasklo za brankou plexisklo a posunulo začátek zápasu o pět minut, poté již ve 27. vteřině hry byl vyloučen domácí Janecký a po dalších 27 vteřinách jeho spoluhráči poprvé inkasovali. Rychlý gól, ale domácím týmem neotřásl. Vyloučení Snopka potrestal záhy Michal Sýkora a domácí převzali kontrolu hry. Byli mnohem aktivnější a rychlými kombinačními akcemi nutili soupeře k faulům.

V 9. minutě Lubina vstřelil znovu v přesilové hře druhou brankou domácích a přesná kombinační hra pardubického mužstva slavila úspěch ještě o tři minuty později, kdy dal Blažek třetí gól. Pražanům se naskytla šance ke změně skóre při opětném vyloučení Janeckého, ale pozorně hrající domácí byli proti. Dvoubrankový náskok pardubického celku po úvodní třetině odpovídal poměru sil na ledě.

Ve druhé části hry tempo trochu povolilo, ale převaha domácích byla nadále víc než jasná. Hosté totiž jen v úvodu této části hry měli občas nějakou příležitost, jinak ale Svobodu v domácí brance příliš nezaměstnávali. Jeho protějšek Málek byl mnohem více v permanenci a v polovině utkání nestačil na Novotného prudkou střelu, která srazila z horní síťky i brankářovu občerstvovací láhev. Pardubice ve druhé polovině prostřední části hry navíc zahodily minimálně tři gólové šance a připravily se o výraznější náskok.

V úvodu závěrečného dějství se Slavii naskytla velká šance po vyloučení Novotného na dvě a dvě minuty za faul vysokou hokejkou na Tomicu. Využila ji ve 46. minutě po tečované střele Míky. Gól Pražany povzbudil a pomohla jim i následná přesilovka po faulu Pácala. Domácí se ale dokázali ubránit, i když je to stálo hodně sil. Uklidnění do jejich řad přinesl pátý gól v 53. minutě při třetí využité přesilovce. Pardubičtí se znovu dostali do herní pohody a utkání s přehledem dovedli k vítěznému konci.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Jsem rád, že máme utkání za sebou. Při slavnostní atmosféře všichni čekali naše vítězství, a proto nebylo utkání jednoduché. Nezlomil nás gól v první minutě, po vyrovnání bylo jasné, že jsme lepším týmem a naši hráči šli cílevědomě za výhrou.“

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha): „Domácí vyhráli zaslouženě, byli po většinu zápasu lepším celkem. Nám se dařilo jen v úvodních deseti minutách závěrečné třetiny, kdy jsme se snažili o otevřenou hru. V poslední době naši hráči zbytečně faulují hokejkou a v oslabení pak inkasujeme.“