ČF5, úterý 20.3.2001 od 17:00 hodin, Zimní stadion města Pardubic

Vítkovice

Branky a nahrávky: 0:58 Lubina (Mudroch), 6:03 Kábrt (Procházka), 6:43 Rolinek (Lubina, Kudrna), 32:32 Sýkora (Mikeska), 36:15 Sýkora (Filip), 39:53 Kudrna – 14:29 Moravec (Galvas). Rozhodčí: Šindler – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:6, navíc Jančařík – Ivan oba 5 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. Diváci: 8735. Střely na branku: 45:18. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1. Stav série: 3:2.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Divíšek, Mudroch, Jančařík, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Rolinek, Lubina – Kábrt, Filip, S. Procházka. Trenéři: Josef Paleček a Petr Hemský.
Vítkovice: Trvaj (6:43 Prusek) – Jerofejev, Philipp, Vilášek, Galvas, Výtisk, Pavelek – Moravec, Pospíšil, M. Procházka – Kaděra, Štraub, Selingr – Tomášek, Sršeň, Ivan, od 9. navíc Irgl, Najdek, Mikšan, od 21. I. Padělek. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík.

Hokejisté Pardubic porazili v pátém utkání čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice jednoznačně 6:1 a ujali se v sérii hrané na čtyři vítězství vedení 3:2. Domácí o své výhře rozhodli prakticky již v úvodu, neboť v sedmé minutě vedli 3:0 a hosté museli střídat brankáře.

Pardubickým vyšel raketově vstup do zápasu. Branka Sýkory ve 23. vteřině sice ještě nebyla pro ofsajd uznána, ale o 31 sekund později Lubina prostřelil vítkovického brankáře Trvaje ze stejné pozice. Slabý odpor soupeře dokumentoval pouze Selingr, jeho střelu však zastavila tyč. Z protiútoku prostřelil Trvaje Kudrna, a když o dalších 40 vteřin později doklepl za bezmocně ležícího ostravského gólmana puk potřetí Lubina, přišel do branky dnes jen původně náhradník Prusek.

Zkušenější vítkovický gólman musel hned čelit tlaku Pardubických a vedl si znamenitě. Domácí ukolébáni vedením postupně přepouštěli aktivitu Moravanům a nevyplatilo se jim to. Moravec se prodral na modré mezi obránce a prostřelil Bartu. Vítkovický kouč učinil několik změn v sestavě, do hry zapojil všechny hráče, a Pardubičtí se s novou situací vyrovnali až po přestávce.

Ve druhé třetině opět začali náporem, ale najít recept na rozchytaného Pruska se jim dlouho nedařilo. Kouč Hadamczik si musel vzít oddechový čas, ale k obratu své svěřence nevyburcoval. Naopak do popředí zájmu se dostal domácí Sýkora, jenž několikrát prokázal své obrovské zrychlení. Po ideálních přihrávkách se ocitl třikrát sám proti Pruskovi a dvakrát jej překonal, vždy blafákem. Když poté, sedm vteřin před druhou sirénou, přidal Kudrna šestou branku, dohrával se zápas jen z povinnosti.

Oba celky si toho byly vědomy, a tak se hrálo ve svižném tempu bez zbytečného přerušování a kouskování hry. Domácí se navíc snažili bavit téměř vyprodaný stadion a pouze centimetry dělily od třetí branky Sýkoru, či Kudrnu.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Byli jsme si vědomi, že jsme ještě ani jednou v sérii v úvodu nevedli, a proto jsme hráče nabádali, že začátek musí být tentokrát z naší strany jiný. Věděli jsme, že bude rozhodovat vůle a od první minuty se nám podařilo soupeře dostat pod tlak a vstřelit i branky.“

Kamil Konečný (HC Vítkovice): „Dnešní zápas není z naší strany ani možné hodnotit. Domácí nás předčili ve všech směrech a připadá mi, že naši hráči k utkání nepřistoupili adekvátně vážnosti situace. Hned v úvodu jsme prohrávali, a přestože jsme se snažili ve druhé třetině dostat do hry, čtvrtý gól prakticky o zápase rozhodl.“

Vzájemné zápasy 2000/2001
15.9.00 Vítkovice – Dynamo Pardubice 3:4