ČF1, pondělí 12.3.2001 od 17:00 hodin, Zimní stadion města Pardubic

Vítkovice

Branky a nahrávky: 19:55 Píša (Jančařík, Blažek), 24:56 Jančařík (Blažek), 48:41 Mikeska (Janecký) – 10:29 I. Padělek (Moravec, Philipp), 29:37 Procházka (Moravec, Jerofejev). 32:48 Selingr (Kaděra, Najdek), 37:09 Procházka (Moravec). Rozhodčí: Homola – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 6:8. Využití: 3:2. Diváci: 8212. Střely na branku: 38:30. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 3:4. Stav série: 0:1.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Pácal, Mudroch, Jančařík, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Blažek (40:00 Rolinek), Lubina – Tvrdík, Filip, Procházka. Trenéři: Josef Paleček a Petr Hemský.
Vítkovice: Prusek – Jerofejev, Philipp, Škuta, Galvas, Výtisk, Zátopek – I. Padělek, Moravec, M. Procházka – Kaděra, Ivan, Selingr – Sršeň, Štraub, Pavelek. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík.

Pardubičtí hokejisté nevstoupili do čtvrtfinále play off extraligy nejlépe. Na vlastním ledě podlehli 3:4 Vítkovicím, které uštědřily domácímu týmu lekci z produktivity a získaly v sérii hrané na čtyři vítězství první úspěch. Pět branek padlo v přesilových hrách, rozhodnutí přinesla druhá třetina, v níž Vítkovičtí získali dvougólový náskok.

Domácí nastoupili i s Píšou, jehož v uplynulých dnech trápil zánět průdušek, a byl to právě domácí obránce, který již v úvodní minutě vyzkoušel Pruskovu pozornost. Vzápětí se po Lubinově přihrávce natáhl Kudrna, ale vítkovického gólmana nepřekvapil, na druhé straně se Vítkovické snažil z defenzívy vytáhnout po Procházkově pasu Moravec. Východočeši zatlačili hosty do jejich obranného pásma, jenomže koncovka byla jejich slabinou, a tak se z důležité vedoucí branky radovali hosté. Moravec při přesilovce zavezl puk do útočné třetiny, vyměnil si ho s Philippem a odraženou střelu vrátil pohotově za Bartova záda Padělek.

Domácí ještě více přitlačili a Stanislav Procházka ve vyložené šanci netrefil branku, nicméně Vítkovice nabídly Pardubicím vyrovnání vlastní nedisciplinovaností. V závěru první části hry museli v krátkém časovém sledu za sebou na trestnou lavici Výtisk se Zátopkem a Píša jen pět sekund před úvodní sirénou vyrovnal. A úspěšnou hru v početní výhodě si domácí zopakovali i na začátku druhé dvacetiminutovky. Nejprve sami přežili bez úhony oslabení a poté, co za katrem pykal potřetí v zápasu Výtisk, využil přesilovou hru za pouhých 23 sekund přesnou střelou od modré čáry obránce Jančařík.

Východočeský tým mohl vzápětí svůj náskok zvýšit, jenomže agilní Sýkora nevyužil sólový nájezd a trest přišel vzápětí. Olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa Martin Procházka umí dávat důležité góly a potvrdil to znovu hned dvakrát, pokaždé po spolupráci s Moravcem. Mezitím vstřelil třetí úspěch hostí z bezprostřední blízkosti Selingr a hosté šli do závěrečného dějství s nadějným dvoubrankovým vedením.

Domácí se však do svého soupeře zakousli a Mikeska potřetí využil početní výhody. Možnost vyrovnat při power play odmítl Sýkora, který se v dramatickém závěru nechal vyloučit, a trenér Paleček tudíž nemohl odvolat odvolat brankáře Bartu. Pardubický gólman se naopak ještě v poslední sekundě vyznamenal poté, co kryl Procházkovo trestné střílení, nařízené za faul na Najdka.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Vítkovice podaly opravdu zodpovědný výkon. Nám v nátlakové hře chyběl důraz, vypracovali jsme si sice řadu šancí, ale ve finální fázi nám chybělo zakončení. Klíčovým momentem byl asi únik Sýkory, který hráč nevyužil, a místo stavu 3:1 hosté využili našeho zaváhání a otočili skóre. Tomáš Blažek nedohrál, protože se mu objevily problémy s poraněnými třísly.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice): „Podali jsme zodpovědný výkon. Zpočátku jsme vycházeli ze zajištěné obrany, ve druhé části se nám podařilo otočit skóre a v závěru jsme se o výraznější vítězství připravili neproměněním čtyř gólových šancí. David Pospíšil zůstal doma, protože dnes ráno měl zvýšenou teplotu.“

Vzájemné zápasy 2000/2001
15.9.00 Vítkovice – Dynamo Pardubice 3:4