2.12.2023

Třetí východočeské derby dorostenců v této sezoně ovládlo Dynamo

Třetí východočeské derby sezony extraligy dorostu se uskutečnilo v sobotu v malé hale enteria areny. Hokejisté Dynama o jeho výsledku rozhodli hlavně ve druhé třetině, která se týmu z Hradce Králové nepovedla. Hosté sice v závěrečné části dali snižující gól, konečný výsledek 4:1 nicméně stanovila trefa Lukáš Korce z předposlední minuty.

Extraliga dorostu, 23., sobota 2.12.2023, Pardubice, enteria arena

Mountfield HK

4:1
1:0, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 16:01 Tvrdík (Lempach, Vápeník; 5/5), 28:26 Rolinek (Tvrdík, Vápeník; 5/5), 37:58 Křečan (Joska, Korec; 5/5), 58:13 Korec (5/5) – 50:44 Páleník (Pavlík, Hendrych; 5/5). Rozhodčí: Borecký – Hájková, Obr. Diváci: 95. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Střely na branku: 29:26. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
Dynamo Pardubice: Veřmiřovský – Koudelka, Ruml, Vápeník, Jansa, Řehořek, Jaroš, Křečan – Tvrdík, Šimonek, Mikeska, Úlehla, Joska, Lempach, Korec, Rolinek, Novák, Tvrdik.
Mountfield HK: Záruba (40. Petřík) – Pavlík, Vencl, Pánek, Janeček, Forejtek, Studnický – Šedivý, Hornych, Klíma, Hendrych, Frolík, Páleník, Vondruška, Václavíček.

První třetina nabídla poměrně vyrovnaný rychlý útočný hokej se střeleckými příležitostmi na obou stranách. Defenzivy regionálních rivalů ovšem byly dlouho pevné a brankáři jistí. Otevírací gól nepadl ani v přesilovce, kterou hosté sehráli po Řehořkově vyloučení ve 13. minutě. Královéhradecký gólman Marek Záruba nicméně čtyři minuty před přestávkou zaváhal, když Lempachovu střelu vyrazil pouze před sebe. Václav Tvrdík se dostal k pohotové dorážce a poslal Dynamo do vedení 1:0.

Ne přelomu první a druhé třetiny si domácí díky faulu Studnického zahráli v početní výhodě, ale neskórovali. V následujících minutách si oba celky znovu vyzkoušely přesilovou hru bez gólového efektu. Svěřenci hlavního trenéra Vojtěcha Faltyse však byli v prostřední periodě lepším týmem a svůj tlak dvakrát přeměnili ve vstřelenou branku.

Poté, co mladíci Mountfieldu ve 29. minutě na chvíli vytlačili ty pardubické do středního pásma, čelili dalšímu ataku. Ten už neubránili, na 2:0 pro Pardubice zvýšil kapitán Tomáš Rolinek. Ve 38. minutě pak na něj navázal přesným zakončením Filip Křečan.

Trenérský štáb hostů v čele s Jiřím Janouškem před třetí třetinou vystřídal gólmany, Zárubu nahradil Vojtěch Petřík. Jeho spoluhráči svůj výkon zlepšili a dokonce zmenšili pardubický náskok. Davida Veřmiřovského o čisté konto připravil Ondrej Páleník. Závěr utkání s přibývajícími emocemi a strkanicemi si ale Dynamo pohlídalo. V 59. minutě donutilo aktivním forčekingem soupeře k chybě v rozehrávce ve vlastním pásmu a Lukáš Korec upravil na konečných 4:1. Pardubický dorost tedy po zářijové domácí výhře 7:2 a nedávné venkovní porážce 2:3 po prodloužení v dalším derby probíhajícího ročníku zvítězil.

Vojtěch Faltys (HC Dynamo Pardubice): „Dnes jsme se chtěli soustředit hlavně na to, abychom dali první gól. To se nám povedlo, především po brance na 2:0 jsme dostali klid do hry a do konce druhé třetiny jsme dominovali. Dali jsme hezký gól na 3:0 po skvělém tlaku při výborném střídání. Škoda, že jsme ve třetí třetině nepodali tak dobrý výkon a soupeře pustili trochu do hry, což přineslo snížení. Naštěstí jsme vstřelili uklidňující gól na 4:1 po kvalitním forčekingu a ten výsledek ubojovali.“

Jiří Janoušek (Mountfield HK): „V prvních dvou třetinách jsme byli trochu zaražení a Pardubice hrály velmi dobře. Jejich hráči byli důrazní a dobře bruslili. Z naší strany to nebylo úplně ono. Řekli jsme si, že ve třetí části s tím chceme něco udělat. Kluci si to vzali k srdci a myslím si, že třetinu odehráli velmi dobře. Sahali jsme i po kontaktním gólu, ale soupeř v závěru ten výsledek pojistil. Na výkonu ve třetí třetině však chceme stavět v dalších zápasech.“