26.1.2014
David Záruba

Pětkrát a dost! Pardubice prolomily sérii a dohnaly Slavii

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zodpovědným výkonem dokázali poprvé v sezoně zdolat pražskou Slavii. Po pěti porážkách v řadě vyhráli nad rivalem 3:1 a bodově se na něj v našlapané tabulce namáčkli. Východočechům vyšel před více než osmitisícovou kulisou start do utkání, v 5. minutě se prosadil Radoslav Tybor, vítězný gól pak vstřelil Petr Sýkora, jenž potvrdil výhru trefou při power play soupeře.

Tipsport extraliga, 42. kolo, neděle 26.1.2014, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

3:1
2:0, 0:0, 1:1
Branky a nahrávky: 4:45 Tybor (Zohorna, Vašíček; 5/5), 12:42 Sýkora (Somík; 5/5), 59:43 Sýkora (Cetkovský; 5/6) – 45:20 Stránský (Bednář, Kadlec; 4/5). Rozhodčí: Fraňo, Lacina – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6 (2:2, 2:2, 1:2). Využití: 0:1. Diváci: 8373. Střely na branku: 26:21 (9:10, 10:5, 7:6). Srážky: 30:21. Vhazování: 35:31. Blokované střely: 14:12. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Nejlepší hráči: Radoslav Tybor – Jan Stránský.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Kočí, Píša, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Cetkovský, Somík – Radil, Nosek, Pianov – Kolář, Zohorna, Tybor – Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Slavia Praha: Furch – Kadlec, Šenkeřík, Kolařík, Wharton, Valach, Holub, Knot – Skokan, Bednář, Krenželok – Jelínek, Langhammer, Tomica – Stránský, V. Růžička ml., Sklenář – Žejdl, Klhůfek, Poletín. Trenéři: Vladimír Růžička st. a Ondřej Weissmann.

Pardubičtí hokejisté toužili poprvé v sezoně porazit Slavii, která zatím vyhrála všechny vzájemné zápasy o jedinou branku. Dohromady čítala série Pražanů pět vítězných utkání.

Pardubice rozjely zásadní partii výborně

Důležitost utkání doložila už úvodní střídání, která se nesla ve velmi opatrném duchu. Oba brankáři se rozchytali při několika lehkých nahozeních ze středního pásma, ale na větší šanci museli diváci čekat.

A po první vážnější situaci se Pardubice ujaly vedení, když dokázaly na okamžik přelstít důslednou obranu soupeře. Po pravém křídle ujel Zohorna, zavezl kotouč do pásma a pak jej předložil Radoslavu Tyborovi, který si připravil pozici a přesně zakončil nad Furchovu ruku – 1:0.

Změna stavu osmělila i soupeře a krátce po buly ve středu hřiště si Růžička narazil kotouč se spoluhráčem a vystřelil těsně vedle horního roku branky. Pardubice pak hrály první přesilovku, ale největší šanci si paradoxně připravili hosté. Bednář vystihl zaváhání obrany a upaloval sám na Hudáčka, ale v souboji jeden na jednoho neuspěl.

Druhou přesilovku už pardubičtí hráči sehráli o poznání lépe, svižná kombinace ale ještě k další brance nevedla. Po uplynutí trestu však domácí zůstali v pásmu, Somík zpoza obránce vystřelil a odražený kotouč okamžitě dorazil do sítě Petr Sýkora – 2:0. Slavia mohla ztrátu zmenšit také v přesilovce, ale Krenželok dvakrát napálil Hudáčka.

Slavia zatápěla, ale větší šance i tak měli domácí

Zlepšení v přesilovkách potvrdili pardubičtí hokejisté hned při dalším pokusu na začátku druhé třetiny. V největší šanci neuspěl Kolář, který se ocitl sám před Furchem, avšak netrefil odkrytou část klece. Poté z dobré pozice těsně minul i Sýkora.

Jen co se Slavia vymanila z oslabení, tak začala vytvářet nebezpečně manévry v útočném pásmu. Hudáček přesto moc práce neměl, hosté drželi kotouč po rozích a vážnější šanci měl jen Skokan, který nedokázal procedit kotouč skrz betony pardubického brankáře.

Hudáčkovy chrániče byly v ostré akci ještě jednou, když od modré čáry pálil nebezpečně Bednář. Pardubice se snažily hlavně pozorně bránit a nepustit soupeře ke snížení dvoubrankového náskoku. I přesto se ale nezdráhaly zaútočit a Furch musel vytáhnout dva pohotové zákroky. Nejprve vychytal Píšu, poté si poradil i s únikem Pianova.

První výhru nad Slavií v sezoně pečetil Sýkora

Dvougólové vedení ještě nedávalo pardubickým hráčům jistotu a museli byt neustále ve střehu. Slavia totiž pořád cítila šanci, navíc když ve 46. minutě snížil v přesilovce Jan Stránský, který se prosadil díky důrazu na brankovišti – 2:1.

Slavia poté nebyla daleko od srovnání skóre. Krenželok natáhl k prudké ráně a jeho projektil se zatavil na tyči Hudáčkovy branky. Pardubičtí byli v ten moment dokonale zmražení, k jejich štěstí však Slavia netrestala.

V dalších minutách už se domácí dostali zpět k důsledné hře dozadu a bezpečně drželi jednobrankový náskok. Navíc nezapomínali ani na ofenzívu. Třetí gól mohl přidat Nosek, který se vytočil zpoza branky, nebo Pianov zakončující z mezikruží. Vůbec největší šanci promarnil Somík, kterému při situaci dvou proti jednomu sjel kotouč z hole.

Slavia se nemohla prodrat až k Hudáčkovi, a když už se usadila v pásmu, tak držela kotouč daleko od nebezpečných pozic. V čase 56:38 začaly naděje Slavie definitivně pohasínat, když Tybora fauloval Marek Tomica. Hosté i tak stihli krátkou hru bez brankáře, ale Pardubice podnikly rychlý protiútok a ranou do prázdné svatyně rozhodl Sýkora – 3:1.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „První třetinu jsme odehráli aktivně a zaslouženě vstřelili dvě branky. Navíc jsme mohli přidat další, která by výsledek přiklonila víc na naši stranu. Druhá část nám naopak vůbec nevyšla, Slavia byla lepší, vedení jsme ale naštěstí udrželi. Po smolně inkasované brance nám pomohlo štěstí, když soupeř trefil tyč, ale závěr už jsme odehráli dobře i díky přesilovce.“

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha): „Vstoupili jsme do zápasu hodně nepřipravení, a to se v první třetině projevilo dvěma inkasovanými góly, které nakonec rozhodly. V dalším průběhu jsme se soupeřem srovnali krok, ale výsledek už jsme bohužel zvrátit nedokázali.“