Staropramen extraliga ledního hokeje, 9. kolo, neděle 4.10.1998, Sportovní hala

7:3
1:0, 2:2, 4:1
Branky a nahrávky: 18. Horák (Zelenka, Ptáček), 26. Výborný, 40. Hlaváč (Výborný, P. Martinec), 43. Hlaváč (P. Martinec, Výborný), 51. Horák (Zelenka), 54. Ptáček (Toužimský), 58. Hlaváč (P. Martinec, Výborný) – 31. Kábrt (Tvrdík), 35. Blažek (Pácal), 44. Kudrna (S. Procházka, Jančařík). Rozhodčí: Vokurka – Frühauf, Průcha. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:1. Diváci: 5157. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3, 7:3.
Sparta Praha: Hnilička – Ptáček, Kučera (41. Adam), Benýšek, Burda, Toužimský, Šrek, od 31. navíc Nedvěd – Zelenka, Horák, Novák – Výborný, P. Martinec, Hlaváč – M. Hlinka, J. Hlinka, Bednář.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Píša, Pácal, Malinský, Jančařík, Cypljakov, Mudroch, Kříž, Pospíšil – Jantovský, Blažek, Mikeska – Kudrna, T. Martinec, S. Procházka – Rozsíval, Plášek, Koudelka – Kábrt, Vak, Tvrdík.

Stoprocentní bilanci na domácím ledě udrželi i v 9. kole hokejisté pražské Sparty. Vítěznou bilanci Holešovických nepřerušili ani hráči Pardubic, byť vstřelili teprve podruhé v letošním ročníku tři branky, a zejména ve druhé polovině utkání se postarali, že zápas měl solidní extraligovou úroveň. V samotném závěru se však Sparta dokázala gólově prosadit a rozhodla o přesvědčivé výhře.

Pardubičtí se od počátku netajili defenzivními úmysly. Před brankářem Svobodou praktikovali důmyslně organizovanou obrannou taktiku, která domácím hráčům dělala dlouho potíže. Pardubický gólman navíc v úvodu zlikvidoval velmi dobré příležitosti Jaroslava Hlinky, Horáka i Výborného, ale Sparta se přece jen zaslouženého vedení ještě v úvodní dvacetiminutovce dočkala. Postaral se o něj šikovnou tečí Zelenkovy střely Horák při vyloučení hostujícího Kudrny.

Stejný obraz byl ve Sportovní hale k vidění i na začátku druhé části hry a náskok Sparty zvýšil po chybné rozehrávce hostující obrany Výborný. Od té doby přestali pardubičtí hokejisté pomýšlet výhradně na obranu, rapidně zvýšili rychlost a agresivitu při napadání a dokonale vyvedli domácí z konceptu. V rozmezí necelých čtyř minut vyrovnali, a to ještě Hnilička navíc chytil stoprocentní šance Pláškovi a Koudelkovi. Uspokojeni obratem v dosavadním vývoji zápasu se už asi hosté viděli v kabinách a zapomněli na Hlaváče, který pouhých patnáct sekund před druhou sirénou znovu strhl vedení na stranu holešovického mužstva.

Když stejný hráč překonal na začátku poslední třetiny Svobodu počtvrté, zdálo se, že Sparta si bez problémů připíše další dva body, ale Východočeši nechtěli prodat svoji kůži lacino. Kudrna znovu vykřesal naději a k vyrovnání měly Pardubice dokonce možnost při 1:26 minuty trvající přesilové hře pěti proti třem. Nevyužily ji a naopak krátce po jejím skončení Horák po vydařené akci se Zelenkou pátým gólem prakticky rozhodl o vítězi. Definitivní podobu výsledku daly Ptáčkova vydařená střela od modré čáry při Mudrochově vyloučení a Hlaváčův dotažený hattrick.

František Výborný (HC Sparta Praha): „Po prohře na Kladně na nás trochu ležela tíha zodpovědnosti, naopak hosté byli po výhře nad Zlínem v psychické pohodě. Rozhodujícím momentem byl asi gól na 3:2 těsně před druhou přestávkou, ale i tak byli Pardubičtí stále nebezpeční a vytvořili si ještě řadu šancí. V závěru se ale už naši hráči probudili a předváděli hokej, na který mají. Františka Kučeru odvezli na rentgen, bylo podezření na zlomeninu čelisti.“

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Nepřijeli jsme prohrát a dvě třetiny jsme drželi s domácími krok. Dvakrát jsme se dokázali dostat do hry, ale po brance na 4:3 rozhodčí přehlédl několik ostrých zákroků a my přišli o Martince i Blažka. Škoda neproměněné přesilovky pěti proti třem, ale naší bolestí je, že se snažíme dát gól až do prázdné branky. Sparta nám v tomto ohledu dala lekci z jednoduchosti.“