Český Telecom extraliga ledního hokeje, 50. kolo, pátek 2.3.2001, Víceúčelová hala Havířov

Havířov

2:4
0:1, 2:0, 0:3
Branky a nahrávky: 27:47 Melenovský (Bacul, Korhoň), 28:14 Bacul (Vyhlídal, Folta) – 6:32 Pácal (P. Sýkora, Janecký), 46:35 P. Sýkora (Janecký), 49:05 Lubina (Jančařík, T. Blažek), 54:48 Jančařík (T. Blažek, Tvrdík). Rozhodčí: Homola – Čech, Kalivoda. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 2810. Střely na branku: 40:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
Havířov: Biegl – Vyhlídal, Štefanka, Pavlikovský, Mojžíš, Pavlas, Rimmel – Melenovský, Peterek, Korhoň – Kontšek, Hudler, Pivko – Křestan, Bacul, Folta – Michal Čech, D. Boháč, Žůrek.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Pácal, Mudroch, Jančařík, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Rolinek – Tvrdík, T. Blažek, Lubina – J. Kudrna, Filip, S. Procházka.

Třemi góly v závěrečné třetině vybojovali hokejisté Pardubic v Havířově cenné vítězství, které by jim mělo definitivně zajistit účast v play off.

Jen část úvodní třetiny se hrála podle pardubických not. Východočeši začali aktivněji, hned v první minutě se díky nepřesné přihrávce havířovského Melenovského řítil z poloviny kluziště na Biegla osamocený Sýkora, ale nedůraznou střelou mezi betony nechal vyniknout strážce domácí svatyně. Gólový úder Pardubičtí načasovali do 7. minuty – Procházka nejprve orazítkoval tyčku, po následném buly však Sýkora posunul puk na Pácala, který dělovkou od modré čáry našel mezeru v Bieglově rozkleku.

Femax se rozjížděl pomaleji než bývá zvykem, obdržená branka jej však vybudila k většímu úsilí, z něhož se zrodily také první příležitosti. Tu největší zahodil ve 14. minutě Hudler, který sám před Bartou zvolil blafák, nedal, navíc nestačil zabrzdit a po pádu na mantinel musel být s otřesem mozku odvezen do nemocnice.

Nepříjemný okamžik načas otupil hroty havířovského náporu, ten však Femax v plné síle rozvinul ve druhé třetině. Pomohlo mu i vyloučení hostujícího Dubna, které v přesilovce potrestal Melenovský a na vrchol dostal euforii v ochozech za dalších 27 sekund Bacul, jenž podruhé za Bartu protlačil střelu Vyhlídala. Tlak Havířova mohl paralyzovat znovu Sýkora, jenže svůj parádní průnik přes celé hřiště ve vlastním oslabení zakončil ranou nad.

Na nevýrazný výkon z druhé části daly Pardubice zapomenout strhujícím finišem. Ve 43. minutě s pomocí levé tyčky ustály gólovou střelu Melenovského, potom však přidaly na agresivitě v útočném pásmu a brzy sklízely první plody svého úsilí – ve 47. minutě veterán Janecký vybídl chytrou příhrou před odkrytou část Bieglovy branky k vyrovnání agilního Sýkoru, už o tři minuty později si za záda havířovské obrany lišácky najel Lubina a zápěstím vrátil svému týmu vedení. Další průnik Janeckého stačil Biegl ještě zlikvidovat, nedosáhl však na ránu Jančaříka, jenž zpečetil úspěch Pardubic. Omráčený domácí tým už zápas nedokázal ani zdramatizovat.

Ivo Peštuka (HC Femax Havířov): „Zápas jsme měli rozhodnout ve druhé třetině, kdy jsme měli spoustu šancí na více než dva góly. V poslední části začaly Pardubice hodně bruslit, získaly převahu a nakonec utkání asi zaslouženě otočily. Udělali jsme několik zbytečných chyb v defenzívě, které asi pramenily z toho, že letos jsme tohoto soupeře neporazili. Hudler má po pádu na mantinel pravděpodobně zlomený obratel.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Havířovští hráli uvolněný, velmi dobrý hokej, který nám obzvláště ve druhé dvacetiminutovce dělal značné problémy. Až v poslední třetině se karta obrátila. Náš výkon byl v závěru velmi slibný, docela mi připomenul období, ve kterém jsme byli na prvním místě v tabulce.“