Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF1, středa 5.3.2003, Duhová aréna

Znojmo

2:1
1:0, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 18:08 P. Sýkora (Zábranský, Čáslava), 43:22 Lubina (Zábranský, Čáslava) – 26:35 Snopek (Uram, Haman). Rozhodčí: Husička, Minář – Chytil, Pospíšil. Vyloučení: 5:7, navíc Blažek (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8950. Střely na branku: 44:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Novotný, Duben, Pácal, Janecký – Kudrna, Blažek, Lubina – P. Sýkora, Divíšek, Pospíšil – Kropáč, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.
Znojmo: Altrichter – Benák, Havíř, Snopek, Toman, Soudek, Křetínský – Uram, Pucher, Haman – Procházka, Melenovský, Vorel – Plášek, Erat, Barus – Beroun, Mikulík, Kumstát.

Zkušený útočník Ladislav Lubina zařídil v oslabení Pardubicím úspěšný vstup do čtvrtfinálové série hokejové extraligy proti Znojmu. Pardubický střelec ve 44. minutě blafákem rozhodl o těsné výhře suveréna dlouhodobé části 2:1. Druhý zápas série hrané na čtyři vítězství je na programu ve čtvrtek od 17.00 hodin opět v Pardubicích.

Hosté přečkali úvodní nápor favorita a vzápětí zahrozil znojemský veterán Soudek. Na druhé straně střelu pronikajícího Kudrny vyrazil gólman Altrichter a puk ležící před odkrytou brankou netrefil Blažek. Pardubičtí se pak neprosadili ve dvou přesilových hrách a dobře se bránili i při jednom oslabení. Jedinou šanci Vorlovi zlikvidoval brankář Svoboda.

Rušné byly závěrečné minuty úvodní části. Nejdříve při úniku dvou proti jednomu Kolář přihrál Koukalovi, ale brance zabránil Altrichter. Za pár sekund vypálil tvrdě Melenovský. Prvního gólu se zaplněná hala dočkala v 19. minutě, kdy po Zábranského nastřelení poslal puk nadvakrát do branky Petr Sýkora.

Do druhé části nastoupilo Znojmo aktivněji a Procházka zakončil svůj průnik střelou těsně vedle. Favoritovi pak nepomohla k uklidnění Pospíšilova teč a naopak Novotného faul potrestal v přesilové hře ve 27. minutě přesnou trefou od modré čáry k pravé tyči Snopek.

Za pět minut měl před sebou odkrytou branku Kropáč, jenže puk ze vzduchu mu nesedl. Orli mohli otočit stav, ale Svoboda svůj tým před osamoceným Petrem Kumstátem zachránil. Vítěz základní části měl opět nápor, ale o vedení ho připravily nepřesnosti. Po vybídnutí Michala Sýkory mířil mimo Blažek a poté Pospíšil místo střely volil nepovedenou přihrávku na Petra Sýkoru.

Navíc se svěřencům Miloše Říhy nedařilo v početní převaze. Na přelomu druhé a třetí třetiny nevyužili ani 83 sekund trvající výhodu pěti proti třem. Jenže Znojmo odehrálo svou přesilovku při Mikeskově trestu ještě hůře. Nejdříve Lubina obešel elegantně Tomana, na Altrichtera však ještě nevyzrál, zato druhým sólem již nepohrdl.

Domácí pak měli štěstí, když Barusovu ránu tečoval Svoboda na tyč. Do sólového nájezdu se vzápětí dostal Uram, ale vyrovnat nedokázal, protože netrefil branku. V 53. minutě Svoboda stihl položit opět dorážejícímu Barusovi do střely hokejku, která utnula cestu kotouče za brankovou čáru.

Pardubičtí pak neuspěli z několika protiútoků a ani Znojmo nenašlo recept na Svobodu. Minutu před koncem při power play měl na holi vyrovnání kapitán Pucher, ale po blafáku už nestihl zasunout puk. Mikeska zase netrefil v celkově 84 sekund trvající hře hostů bez gólmana prázdnou branku.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Avizovali jsme, že to nebude proti Znojmu jednoduché. Tlak je velký, jsme jasným favoritem a soupeř přijel ve velké pohodě. Dneska hráli výborně. My jsme hráli velice špatně v defenzivě, pouštěli jsme soupeře přes střední pásmo a zachránil nás skvělý brankář Svoboda.“

Miloslav Hořava (HC JME Znojemští Orli): „Potvrdilo se, že to bude těžký zápas. Musím pochválit naše hráče, kteří odehráli výborný zápas takticky a šli do toho úplně naplno. Myslím si, že série nebude tak krátká, jak si Pardubice představují.“