Český Telecom extraliga ledního hokeje, 52. kolo, úterý 6.3.2001, Paegas Arena

6:1
1:0, 2:1, 3:0
Branky a nahrávky: 6:42 J. Hlinka (Hrbek), 30:11 Kašpařík (J. Hlinka, Hrbek), 32:42 Hrbek (J. Hlinka, Šrek), 41:52 Zelenka (P. Martinec, Nedvěd), 57:48 Zelenka (P. Martinec, Žemlička), 58:13 Zábranský (Broš) – 36:55 Lubina (Mocek). Rozhodčí: Rejthar – Hauser, Sichrovský. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 8279. Střely na branku: 37:31. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1.
Sparta Praha: Bříza – Nedvěd, Kroupa, Ptáček, Šrek, Jan Hanzlík, Zábranský – Zelenka, P. Martinec, Žemlička – Kratěna, Broš, Sivek – Hrbek, J. Hlinka, Kašpařík.
Dynamo Pardubice: Barta – Malinský, Mudroch, Mocek, Pácal, Duben, Divíšek – Tvrdík, T. Blažek, Lubina – P. Sýkora, Janecký, Rolinek (41. Kábrt) – J. Kudrna, Filip, S. Procházka.

Hokejisté pražské Sparty porazili Pardubice 6:1 a v závěrečném kole základní části extraligy si zajistili postup do play off. Obhájce mistrovského titulu se tak posunul na páté místo a čeká ho ve čtvrtfinále čtvrtý Litvínov. Pardubice skončily třetí a utkají se s Vítkovicemi.

Hned ve druhé minutě zahrozil Pardubický Sýkora, který dal v letošní sezoně Spartě již pět branek, ale jeho střelu sparťanský brankář Bříza se štěstím zneškodnil. Na druhé straně skončil Kratěnův pokus v Bartově lapačce. Úvodní branky se dočkala slušně zaplněná sportovní hala v 7. minutě, kdy projel Hrbek po levém křídle, přihrávkou zpoza branky našel najíždějícího Hlinku, který zamířil přesně. V následném náporu mohli ještě zvýšit Zelenka a Žemlička. Před Břízou se ocitl sám Lubina, ale zamířil jen do betonů opory Pražanů. V závěru úvodní části zahrozil znovu Lubina a další práci měl Bříza při závaru třetího pardubického útoku.

Ve 23. minutě mohl zvýraznit náskok domácích Martinec, ale svůj průnik zakončil jen střelou do břevna. Na druhé straně trefil Procházka tyč. Pak málem unikl do samostatného nájezdu Hlinka, ale při převzetí přihrávky ztratil stabilitu. V polovině utkání již Sparta druhý gól přidala, Kašpařík našel místo nad Bartovou vyrážečkou. O dvě a půl minuty později vybojoval puk u mantinelu Hlinka a Hrbek se sám před pardubickým brankářem nemýlil. Hosté se nechtěli s nepříznivým stavem smířil, pokusy Sýkory a Procházka ale chytil Bříza. Na Lubinovu bombu ale již nestačil.

V závěrečné třetině nechtěli domácí ponechat nic náhodě a z náporu vstřelili rozhodující branku. Po Martincově asistenci střílel Zelenka již do prázdné branky. Pardubicím chybělo ke snížení trochu štěstí, protože Kudrna trefil břevno a Lubina tyč. V 58. minutě zužitkoval Zelenka další Martincovu přihrávku a centr první sparťanské řady si tak zajistil vítězství v kanadském bodování. Vzápětí se ještě trefil obránce Zábranský.

František Výborný (HC Sparta Praha): „V úvodní třetině byla na hráčích znát nervozita, ale ve druhé jsme již hráli dobře. Pardubice byly velice těžkým soupeřem, jejich síla je především v kombinaci a v nebezpečných protiútocích. Jsem rád, že si hráči v závěru ověřili, že umí hrát dobrý hokej. Nechtěli jsme pro play off hlavně Vsetín, Litvínov je přijatelný soupeř.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Sparta zvítězila zcela zaslouženě, protože projevila větší vůli po vítězství. Nám chyběli nachlazení obránci Píša s Jančaříkem, především jejich důraz před brankou. Vítkovice by pro nás nemusely být špatný soupeř, docela se nám tam dařilo. Ale to bylo v základní části, play off je něco jiného.“