4.1.2022

Východní Čechy patří nám! Pardubice v derby přehrály Hradec Králové 4:1

Pardubice přijely do Hradce Králové v okleštěné sestavě, ve které chyběla kvůli onemocnění čtveřice útočníků. Přesto podalo Dynamo velmi dobrý výkon, který podpořil skvělý Dominik Frodl v brance. Na rychlou trefu soupeře odpověděl brzy Robert Kousal, v prostředním dějství se trefili Jan Košťálek a Jan Zdráhal a pojistku přidal do prázdné klece Matěj Blümel. Po vítězství 4:1 stahujeme ztrátu na druhé místo na rozdíl pěti bodů.

Tipsport extraliga, 38. kolo, úterý 4.1.2022, Hradec Králové, ČPP ARÉNA

Mountfield HK

1:4
1:1, 0:2, 0:1
Branky a nahrávky: 03:05 Oksanen (Smoleňák, Lev; 5/5) – 03:45 Kousal (Matys, Camara; 5/5), 33:37 Košťálek, 34:53 Zdráhal (Hrádek, Kousal; 5/5), 58:51 Blümel (Říčka; 5/5). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Lučan, Kis. Diváci: 1000. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Střely na branku: 23:25 (9:9, 7:8, 7:8). Zblokované střely: 9:9. Hity: 1:2. Vhazování: 35:27. Průběh utkání: 1:0, 1:4.
Mountfield HK: Kiviaho – Nedomlel, Ouellet-Blain, Gaspar, Pavlík, Šalda, McCormack, Kalina – Smoleňák, Lev, Oksanen – Miškář, Klima, Jergl – Lamper, Lalancette, Klima – Pilař, Koukal, Orsava.
Dynamo Pardubice: Frodl – Mikuš, Zdráhal, Robertson, Košťálek, Vála, Kolář, Hrádek – Říčka, Paulovič, Blümel – Matys, Kousal, Camara – Urban, Anděl, Rohlík – Herčík, Roman, Koffer.

Dynamo začalo v sestavě s několika vynucenými změnami v Hradci Králové dobře, přesto krátce po začátku duelu inkasovalo. Ve čtvrté minutě využili domácí zmatku po špatném vyhození puku po mantinelu, ke kotouči se dostal na levém kruhu Ahti Oksanen, jemuž se povedlo bekhendovou kličkou překonat Dominika Frodla - 1:0. Neuběhla ani minuta a udeřily i Pardubice. Robert Kousal dostal skvělou přihrávku na modrou čáru od Ondřeje Matýse a v samostatném úniku mířil přesně nad vyrážečku brankáře Mountfieldu - 1:1.

Útočník Dynama byl nadále při chuti, o tři minuty později mohl strhnout vedení na naší stranu, jenže bekhendovou kličku dokázal Henri Kiviaho lapit. Ve 13. minutě se dostal do dobré příležitosti i Lukáš Anděl, při zakončení byl ale až blízko hradecké klece, takže gólmana soupeře přehodit nedokázal. O chvilku později mohl svou druhou trefu v pardubickém dresu slavit Dennis Robertson, po dalším skvělém pasu od Matýse byl však proti domácí brankář. Ani Frodl se v brance rozhodně nenudil, Mountfield hrál v závěru přesilovou hru, v níž střílel téměř z každé pozice. Jakub Lev navíc trefil tyč a pardubický gólman se musel vytasit při zakončení Filipa Pavlíka. Neinkasoval, takže se šlo do kabin za vyrovnaného stavu 1:1.

Začátek prostředního dějství se nesl v duchu početní výhody pro Dynamo. Přesilová hra se ale Pardubicím příliš nepovedla, protože se Dynamu nedařilo udržet puk v útočném pásmu. Největší příležitostí ke vstřelení branky tak bylo vyhození Richarda Nedomlela, které si málem brankář Kiviaho srazil do sítě. Na druhé straně se zjevil v dobré příležitosti Jakub Orsava, jenže po křižné přihrávce nedokázal na levém kruhu puk zpracovat. O chvilku později nebezpečně tečoval Radek Smoleňák puk před Frodlem, jenž měl co dělat, aby ho vyrazil. Ve 32. minutě po zmatkách v pardubickém pásmu střílel nebezpečně z levého kruhu Aleš Jergl, branku ovšem minul.

O chvilku později zahrozila čtvrtá letka Dynama, po solidní kombinaci se ale do zakončení nakonec nedostala. Po další střele Oksanena se před brankou Pardubic pořádně přiostřilo, Matej Paulovič a Radek Smoleňák shodili rukavice a dostali pětiminutové tresty za bitku, ve které forvard Dynama svého soka stáhl k zemi. Pokračovalo se ve hře čtyř proti čtyřem, v níž se nám povedlo dostat do vedení. Jan Košťálek převzal puk ve středním pásmu od Kousala, najel do útočného pásma a jeho nahození se od jednoho z protihráčů odrazilo za překvapeného brankáře Mountfieldu - 1:2. Pět minut před sirénou bylo ještě veseleji, to když Jan Zdráhal poslal puk od modré čáry na branku soupeře a puk zastavila až síť, tribuny v ČPP Aréně doslova oněměly - 1:3. Pardubičtí byli na koni a dobře bránili, navíc minutu před koncem druhé třetiny dostali možnost další přesilové hry. V ní neskórovali, takže si její část přenášeli do závěrečné periody.

Začátek třetí třetiny se Dynamu i díky přesilové hře povedl, jenže Kiviaho dokázal lapit všechny pardubické střely, takže nedopustil vedení hostů o tři branky. Ve 44. minutě finského brankáře prověřil z pravého kruhu Kousal, jeho svižnou střelu musel gólman Mountfieldu vykopnout betonem. Následně dostali domácí možnost početní výhody po faulu Camary. V oslabení zahrozil Matěj Blümel, jeho střelu musel Kiviaho ukrýt pod lapačkou před dotírajícím Lukášem Andělem. Dynamo ve čtyřech dobře bránilo a neinkasovalo. Ve 49. minutě měl dobrou možnost Jergl, který střílel svižně tahem z prostoru mezi kruhy, ale Frodl si poradil. V polovině třetí části se krásně prokličkoval pásmem soupeře Anděl, ale do koncovky se nedostal, protože byl zahákován. Pardubicím ani třetí početní výhoda v zápase gólově nevyšla.

I Hradec Králové měl možnost skórovat v počtu pěti proti čtyřem, jenže Dynamo poctivě bránilo a nepovolilo soupeři větší příležitost, všechny pokusy dokázal pokrýt Frodl. Tři minuty před sirénou to Mountfield zkoušel v šesti v poli, ale kýženého snížení, natož vyrovnání se nedočkal. Pardubičtí drželi defenzivní linii velmi dobře, navíc měli v brance skvělého Frodla. Navíc 69 vteřin před koncem duelu Říčka přihrával ve středním pásmu na útočnou modrou, kde byl Matěj Blümel, jemuž se trefou do prázdné klece povedlo uzavřít skóre - 1:4. Východ patří nám!

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Bohužel i třetí derby v této sezóně mělo stejný průběh jako ta předešlá. Od začátku zápasu jsme tahali za kratší konec, přestože jsme šli do vedení. Pardubice rychle vyrovnaly a celkově měly lepší pohyb, vyhrávaly osobní souboje. Naše nejlepší pasáž byla ve druhé třetině, kdy jsme se v těchto aspektech hry zlepšili, paradoxně jsme tam utkání během minuty ztratili, když jsme dvakrát smolně inkasovali. Myslím si, že dnešní vítězství Pardubic je zasloužené.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Trošičku nás zmrazil gól, co jsme dostali, ale naštěstí jsme dokázali rychle odpovědět. Měli jsme celkově dobrý pohyb, dokázali jsme se u nich udržet na kotouči, měli jsme výborný přechod z obranného pásma do útočného. Vytvořili jsme si přečíslení a třetí třetinu jsme odehráli velice dobře. Moc jsme Hradec do vyložených šancí nepouštěli. Od Frodla až po posledního útočníka ve čtvrté lajně dnes všichni podali parádní výkon, byla tam obětavost, disciplína. Já jsem maximálně spokojený.“