8.9.2011
Lukáš Šonský

Starší dorostenci vstoupili do sezony výhrou v Liberci

LIBEREC — Vítězný start do extraligové sezony zaznamenali starší dorostenci HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Mladí Východočeši dokázali díky dvěma brankám Jana Veselého zvítězit 2:1 nad ledě Liberce.

Extraliga staršího dorostu, 1. kolo, čtvrtek 8.9.2011, Svijanská aréna

1:2
0:1, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 32:00 Belovič (Zedek, Langhamer) – 11:05 J. Veselý (Bureš), 48:22 J. Veselý (Žemlička). Rozhodčí: Kareš – Čížek, Plch. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 123. Střely na branku: 34:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Bílí Tygři Liberec: Skřebský – Návrat, Havlín, Erlebach, Mrázek, Kalfiřt, Hrníčko, Zacha, Klíma, Belovič, Beránek, Zedek, Havlas, Škoda, Langhammer, Žďárský, Račický, Procházka, Pyrochta, Suska, Pálek.
Dynamo Pardubice: M. Veselý – Kubín, Divecký, Kalous, Chvojka, Polák, J. Veselý, Kysela. Srpek, Žemlička, Susko, Moravec, Žilák, Fridrich, Bureš, Pilný, Petira, Schneider, Havel, Řezníček, Kracík.

Oba celky se střetly také v posledním přípravném klání před novým extraligovým ročníkem, kdy duel přinesl deset branek a vysoké vítězství Tygrů. První bitva v nové sezoně se však nesla ve smutné atmosféře.

Úvodní dvacetiminutovka nabídla vyrovnanou podívanou, zprvu měli mírnou převahu Liberečtí. Návrat pálil tvrdě od modré čáry, ale brankář Veselý byl připraven. Postupem času vyrovnaly Pardubice se svým sokem hru a na pozoru musel být také Skřebský. Nebezpečný pokus Jana Veselého z levého kruhu prosvištěl těsně vedle domácí brány.

O chvilku později však Jan Veselý zacílil přesněji, po Burešově pasu vystřelil z prostoru před brankovištěm a Pardubice vedly 0:1.

Zanedlouho měl vyrovnání na své holi Belovič, jenž nic nevymýšlel a odvážně proklouzl mezi pardubickými zadáky. V přímém souboji s gólmanem ale neuspěl, Michal Veselý dokázal jeho střelu zneškodnit.

Již v prvních minutách prostřední dvacetiminutovky usilovali Tygři o vyrovnání, Pardubičtí ovšem pečlivě uzavřely střední pásmo. Až v početní převaze si domácí vytvořili potřebný nápor, střelu aktivního Beloviče však Veselý lapil a na výbornou si poradil také se střelou Havlína.

Po Hrníčkově faulu si proti čtyřem zahráli také hosté, ale Liberečtí se pohodlně ubránili a vzápětí se dočkali vyrovnávací trefy. Zedkovo nahození sklepl do sítě Matúš Belovič – 1:1.

Severočeši poté svého protivníka jednoznačně přehrávali, ovšem pardubický brankář veškeré střelecké pokusy soupeře lapil. Za brankovou čáru neproklouzla dorážka Kalfiřta, slibný pokus Procházky zprava a v závěru druhé části nemířil do černého ani Langhammer. Ten měl před sebou poloprázdnou svatyni, jenže pouze do přesouvajícího se brankáře.

Ve třetí části liberecký nápor z předcházející dvacetiminutovky polevil a na pozoru musel být také domácí gólman Skřebský. Prověřila jej nebezpečná střela Kracíka, puk z jeho hole ale severočeskou svatyni minul.

Posléze centroval před brankoviště Žemlička a důrazný Moravec málem skóroval bruslí. Skřebský však se štěstím odolal, kotouč se mu otřel o betony a odklouzal mimo brankoviště. Ovšem jedenáct minut před koncem základní hrací doby se Východočeši dočkali, hosté vyhráli vhazování v útočném pásmu, po kterém okamžitě pálil Jan Veselý. Domácí obrana nestihla na rychlou akci soupeře reagovat – 1:2.

Zbytek duelu se nesl především v tygří snaze o vyrovnání. Ale domácí působili v útoku poněkud bezradně, drželi se sice delší čas před brankářem Veselým, ale toho příliš neohrozili. Největší šanci na vyrovnávací trefu spálil čtyři minuty před třetí sirénou aktivně hrající Belovič. Spoluhráč Zacha jej po úspěšném napadání oslovil výbornou přihrávkou, avšak liberecký mladík v nadějné příležitosti trefil pouze brankáře.

Tři body si tak připsali Pardubičtí, kteří po fotbalovém výsledku vyloupili Svijanskou Arenu. Liberec svého soupeře přestřílel, především ve druhé třetině byli Bílí Tygři aktivnější. Ovšem jediná branka na bodový zisk nestačila.