4.11.2012
David Záruba

Série Slavie zlomena! Hemský ji sestřelil hattrickem

PARDUBICE — Více než dva a půl roku trvala vítězná série Slavie v pardubické ČEZ Areně. Na šestý pokus už dokázali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice pražského rivala porazit, když ke třem bodům výrazně nakročili už v první třetině, kterou vyhráli 3:0. Slavia sice v dalším průběhu snížila, ale tříbodový zisk už si Východočeši uchránili. Svůj první hattrick v extralize zaznamenal Aleš Hemský.

Tipsport extraliga, 19. kolo, neděle 4.11.2012, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

5:2
3:0, 0:1, 2:1
Branky a nahrávky: 12:53 Somík (Bartek, Kočí; 5/4), 14:46 Hemský (Krejčí, Vašíček; 5/5), 17:17 Hemský (Krejčí, Kindl; 5/4), 40:17 Hemský (Kolář, Benák; 5/5), 55:52 Buchtele (Kousal, Nosek; 5/5) – 23:33 Jelínek (V. Růžička; 5/5), 46:35 Jelínek (Krenželok, Kuboš; 5/5). Rozhodčí: Homola, Husička – Skopal, Jindra. Vyloučení: 3:2 (1:2, 1:0, 1:0). Využití: 2:0. Diváci: 8231. Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči: Aleš Hemský – Petr Jelínek.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Píša, Kindl, Ďaloga, Kočí, Vašíček – Hemský, Krejčí, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Nosek, Kousal, Buchtele – Šagát, Beech, Semorád. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Slavia Praha: Kopřiva – Kadlec, Kučný, Kuboš, Beňovič, Kolařík, Kempný, Šulc, Dresler – Hertl, Alinč, Tomica – Stránský, Kalla, Krenželok – Sklenář, V. Růžička ml., Jelínek – Žejdl, Skokan, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Ondřej Weissmann a Josef Beránek.

Pardubičtí hokejisté toužili proti Slavii zlomit sérii pěti prohraných zápasů na domácím ledě. V pátečním utkání s Kladnem si zachytali oba pardubičtí brankáři, proti Pražanům se do brankoviště postavil Dušan Salfický.

Pardubice byly v přesilovkách stoprocentní

Úvod zápasu byl z obou stran poměrně opatrný, nadějné střelecké pozice si připravovali spíše domácí hráči. Hodně času před brankou soupeře trávil druhý pardubický útok, avšak Bartek své pokusy nedotáhl do gólového konce.

Slavia se do hry dostala v přesilovce po faulu Kindla. V rychlém sledu na Salfického vystřelili Kempný a V. Růžička, ale pardubický brankář se hbitě přesouval. Na druhé straně se k zakončení v oslabení dostal Krejčí a nenápadnou ranou trefil tyč.

Ve 12. minutě si přesilovku zahráli i domácí a to už se skóre měnilo. Nejprve sice Kindl napálil břevno, ale v závěru výhody Pardubice udeřily. Radovan Somík si počkal na zadní tyči na odražený kotouč a doklepl jej do sítě – 1:0.

Ani ne za dvě minuty se proti dvěma obráncům rozjel Krejčí, načež přesně poslal puk do jízdy nastartovanému Aleši Hemskému, jenž perfektním blafákem zvýšil – 2:0. Rychlé vedení domácí hráče nabudilo a nadále se zdržovali v blízkosti Kopřivy. Nebezpečný byl zejména třetí útok vedený Kousalem, který si také vysloužil v 17. minutě přesilovku.

Výhoda Východočechů trvala pouze třicet dva vteřin, když puk ve středním pásmu přebral Aleš Hemský, najel si do palebné pozice a přesnou střelou přes beka překvapil Kopřivu – 3:0. Stejným poměrem skončilo i první dějství při poslední domácí výhře Pardubic nad Slavií v únoru roku 2010.

Slavia přidala na důrazu a snížila

Slavia vstoupila do druhé části s mnohem větší agresivitou a brzy za to byla odměněna. Nejprve se reprezentační útočník Hertl projel útočným pásmem, aby v klíčové chvíli trefil jen Slafického. Poté však u mantinelu napřáhl Petr Jelínek a napálil kotouč přesně nad rameno pardubického brankáře – 3:1.

Pěknou individuální akci předvedl rychlonohý zadák Pardubic Marek Ďaloga. Ten se prosmýkl kolem mantinelu a dokázal i zakončit. Následně byl důrazně zpacifikován a ze setkání s brankovou konstrukcí si na střídačku pod dresem odvezl Kopřivovu láhev s pitím.

Pardubickou odpověď na snížení soupeře si připravil Krejčí, který prokličkoval zhuštěným prostorem až k zakončení, ve kterém ztroskotal na Kopřivovi. Chvíli na to hrála Slavie přesilovou hru a připravila si několik střeleckých pozic. V té nejvážnější byl Alinč, který po příhře Hertla vyprášil beton přesunujícího se Salfického.

Domácí se postupně vyrovnávali s agresivní hrou soupeře, a tak byly na obou stranách k vidění důrazné střety. Ostrému náboji utkání napomáhal i poměrně volný metr hlavních arbitrů. V závěru třetiny byli blízko k tříbrankovému vedení pardubičtí hokejisté, ale chybu obránce nedokázala potrestat dvojice Kousal – Buchtele.

Hemský dokonal hattrick. Pardubice si výhru pohlídaly

Své galapředstavení zakončil na začátku třetí části Aleš Hemský. Pardubický technik přebral na červené čáře puk a velkým obloukem kolem obránců jej dovezl až do branky. Hemského hattrick znamenal vedení domácích 4:1.

Hemský měl při následných střídáních další dvě dobré střelecké možnosti, ale i v jasných pozicích nahrával. A Pardubice to mohlo mrzet… Ve festivalu neproměněných šancí pokračoval Tomáš Hertl, který situaci dvou proti jednomu zakončil pouze do Salfického. Na střídačce pak vzteky mlátil hokejkou o mantinel.

To Petr Jelínek si ve své šanci vedl o dost lépe. Krenželok dojel kotouč v rohu hřiště a narýsoval přesný pas přes brankoviště na hokejku Jelínka – 4:2. Při přesilovce mohl zadělat na drama smolař zápasu Tomáš Hertl, jenž v obtížné, nikoliv však neřešitelné, pozici vysoko přestřelil.

Slavia se i nadále snažila smazat dvoubrankovou ztrátu. Na Salfického létaly puky ze všech možných pozic, avšak žádnou vážnější situaci nemusel pardubický brankář dlouho řešit. Naopak, po rychlé výměně puku ve středním pásmu se do brejku dostal Jan Buchtele a rychlým blafákem rozhodl – 5:2.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Zahráli jsme dobře v první třetině, ve druhé se Slavie zvedla a hrála výborně. O výsledku utkání rozhodla branka v první minutě třetí třetiny. Slavia bojovala až do konce a my jsme se v půlce třetí třetiny měli strach o výsledek a bylo to na naší hře znát. Určitě jsme rádi, že po té páteční estrádě jsme utkání dneska zvládli a získali jsme tři body.“

Vladimír Růžička (HC Slavia Praha): „ Špatně jsme vstoupili do utkání, v první třetině jsme dostali tři góly a to se proti takovému soupeři jako jsou Pardubice hraje těžko. Druhá třetina byla z naší strany poměrně slušná. Za stavu 1:4 jsme ve třetí třetině nesložili zbraně, snížili jsme a měli jsme tam pak ještě jednu tutovou šanci, ale bohužel to tam nespadlo. Pak jsme dostali pátý gól a Pardubice si to pohlídaly. Věděli jsme, že to bude těžké utkání, protože Pardubice v posledních utkáních nebodovaly.“