4.2.2005
Vladimír Gregor

Plzeň si odváží slušný příděl

Pardubice se vrací zpět na čtvrtou příčku tabulky! Páteční duel v Duhové aréně patřil jednoznačně domácím, kteří po velmi dobrém a místy až exhibičním výkonu, porazili Plzeň vysoko 8:3. Na tříbodovou výhru museli pardubičtí přitom čekat celých 5 extraligových kol. Hned v neděli bude „Duhovka“ hostit další šlágr kola, přijede totiž pražská Sparta.

Tipsport extraliga, 45. kolo, pátek 4.2.2005, ČEZ Arena Pardubice

8:3
4:0, 2:1, 2:2
Branky a nahrávky: 3:18 P. Sýkora, 10:31 Tvrdík (Bulis, Mikeska), 16:16 Rolinek (Koukal, Průcha), 19:40 Průcha (Bulis), 21:01 Havíř (Hemský, Mikeska), 31:27 Pištek (Tvrdík, Divíšek), 50:45 Vyhlídal (Tvrdík, Divíšek), 52:45 Mikeska (Hemský) – 33:23 Michal Straka (Výtisk, D. Moravec), 41:20 D. Pospíšil (Paroulek), 53:31 Paroulek (D. Moravec, D. Pospíšil). Rozhodčí: Jebavý – Křivský, Hejduk. Vyloučení: 5:7, navíc Bulis – Pospíšil oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 9127. Střely na branku: 53:28. Průběh utkání: 6:0, 6:2, 8:2, 8:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Vyhlídal, Mudroch, Pácal – P. Sýkora, Dopita, Blažek – Hemský, Mikeska, Bulis – Tvrdík, Divíšek, Pištek – Rolinek, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Plzeň: Pejchar (20:00 Jež) – Marshall, Trnka, Cartelli, Jindřich, L. Procházka, Výtisk – Duda, Martin Straka, Andrašovský – Paroulek, D. Pospíšil, D. Moravec – Adamský, Michal Straka, Matějovský - M. Polák, Kracík, Důras. Trenéři: Jiří Neubauer a Ivan Vlček.

Plzeň zralá na ručník

Kdo očekával zápas svázaný taktikou, hraný zejména na to, nedostat branku, musel by být zklamán. Drtivá většina diváků se však od úvodních vteřin v Duhové aréně nenudila. Vyprodaný stadión dostal do varu hned po třech minutách pardubický blesk Petr Sýkora, který využil zaváhání hostů v rozehrávce a z očí do očí Pejcharovi s přehledem otevřel skóre – 1:0. Zaskočená Plzeň mohla vzápětí inkasovat podruhé, ale Průchu ve velké šanci odzbrojil širokou brankářskou holí pozorný Pejchar. Prvním vyloučeným zápasu se stal Sýkora, ale domácí to příliš mrzet nemuselo. Procházka nedokázal čistě zastavit rozjetého Hemského a síly se vyrovnaly. Když potom o minutu později dostal dvouminutový trest také Trnka, měly Pardubice možnost hrát dokonce přesilovku proti třem. Domácí však gentlemansky počkali, až bude Plzeň v plném počtu, a poté teprve udeřili. Mikeskovu rychlou akci zúročil Bulis přesnou přihrávkou na Tvrdíka a bylo to 2:0. Plzeň tahala evidentně za kratší konec provazu, ale stoprocentní šanci si také vytvořila. Andrašovský nikým neatakován upaloval sám na Lašáka, ale domácí brankářská modla prokazuje v posledních utkáních výbornou formu. V pohodě hrající domácí vyučili plzeňskou obranu znovu na počátku 17. minuty, kdy vtipnou kombinaci čtvrté pardubické formace zakončil přesně Rolínek – 3:0. Aby to nebylo málo, s chutí hrající Průcha se protáhl kolem mantinelu přes zkoprnělého obránce a vymetl Pejcharovi ještě před odchodem do kabin pavučinky pod víkem branky – 4:0.

Exhibice pokračovala

Jak skončila úvodní třetina, tak začala ta prostřední. Plzeň sice poslala do branky náhradního brankáře Ježe, ale kanonádě domácích nezabránila. Andrašovského faul potrestal ranou z první Havíř, jenž si vtipně sjel na Hemského přihrávku zpoza branky – 5:0. Rozjeté „Dynamo“ válcovalo nadále soupeře a z klidu pardubické nevyvedl ani únik dvojice Adamský – Michal Straka. Ti svou příležitost trestuhodně promrhali. Na druhé straně bylo hodně živo před Ježem, ve 100% šanci se před plzeňským brankářem objevil Dopita, ale střeleckou pohodu nenašel. Krátce před polovinou zápasu skončilo účinkování expardubického Davida Pospíšila ve druhém dějství, který si po jednom ze soubojů poranil koleno a odkulhal za pomoci realizačního týmu Plzně do kabin k ošetření. Domácí zatím pokračovali v krasojízdě, na rovný půltucet branek zaokrouhlil skóre po spolupráci s Tvrdíkem a Sýkorou z nulového úhlu Pištek – 6:0. Když už se začínalo zdát, že branka Pardubic bude pro hosty zakletá, snížil pohotovou tečí Výtiskovi střely od modré Martin Straka a alespoň trochu potěšil početný hlouček hostujících fanoušků – 6:1. Gólový úspěch zvedl plzeňským náladu a zbytek třetiny se odehrál sice za oslavných pardubických chorálů, ale s kotoučem převážně na plzeňských hokejkách.

Brankové hody nekončily

Zraněný Pospíšil se stihl dát do závěrečné třetiny do pořádku a dokonce se mu podařilo zapsat i mezi střelce zápasu – 6:2. Kosmetická úprava ale domácí o klid nepřipravila, ti nadále předváděli pestrý kombinační hokej a Jež se měl co ohánět. Pištekův pokus vytlačil ramenem, Bulise vychytal vyrážečkou a při šanci Mikesky mu pomohla dokonce levá tyč! Vteřiny utkání dál zběsile ubíhaly na vlnách pardubické radosti, která se na chvíli změnila v ohlušující pískot, když Bulis inkasoval „panenku“ od sudího Jebavého za nesportovní chování. Hlavní rozhodčí, snad z obavy, aby se mu utkání nevymklo, zápas rozmělnil řadou vyloučení, to však vyhovovalo více domácímu celku. Při hře 4 na 4 nazdařbůh od modré čáry vypálil Vyhlídal a kotouč k jeho radosti tečovala mimo dosah Ježe brusle jednoho z hostujících obránců – 7:2. Osmý hřebíček do rakve zatloukl tápající Plzni extraligový král Michal Mikeska, který po návratu z trestné lavice pohotově zakončil útok domácích – 8:2. Brankové hody nekončily, o další kosmetickou úpravu stavu se postaral Paroulek, který po rychlé kombinaci zakončil výpad Plzně do ne zcela koncentrované pardubické obrany – 8:3. To ale nemohlo více než devíti tisícům domácích příznivců nikterak pokazit radost, neboť jejich hrdinové pokořili Plzeň rozdílem třídy a dali tak zapomenout na nevydařenou čtvrtfinálovou sérii z minulého playoff.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Konečně jsme do hry přinesli ty prvky, které trénujeme. Hráče jsme připravovali na to, že Plzeň bude velmi nepříjemným soupeřem, který hraje dobrou těsnou obranu. Rychlostí jsme se snažili donutit soupeře k chybám. Jsem spokojen se všemi hráči a s tím, že se střelecky prosadily všechny řady. Hejduka do hry nepustilo zranění třísel. Byl na konzultacích u docenta Koláře a nechceme nic uspěchat, aby byl v pořádku pro play off.“

Jiří Neubauer (HC Lasselsberger Plzeň): „Z naší strany to byl vyloženě nevydařený zápas a na ledě bylo pouze jedno mužstvo, kterým byli domácí. Po třetím gólu Pardubic byl zápas v podstatě rozhodnutý. Zkoušeli jsme zkorigovat výsledek, ale proti rozjetým domácím jsme dnes neměli šanci.“