21.9.2012

Pardubice zlepšily obranu a slaví první extraligovou výhru!

PLZEŇ — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice mohou poprvé v letošní extraligové sezoně slavit tříbodové vítězství. Východočeši dokázali vyhrát 2:1 v Plzni. Hosté vedli po brankách Tomáše Zohorny a Roberta Kousala 2:0, po Strakově snížení ubránili těsnou výhru i díky výbornému výkonu brankáře Martina Růžičky.

Tipsport extraliga, 3. kolo, pátek 21.9.2012, ČEZ Aréna, Plzeň

1:2
0:1, 0:0, 1:1
Branky a nahrávky: 52:12 Straka (Kovář, Vlasák; 5/4) – 9:53 Zohorna (Šagát, Sičák; 5/5), 47:44 Kousal (Brendl, Benák; 5/5). Rozhodčí: Pešina, Souček – Bláha, Svoboda. Vyloučení: 3:6 (1:1, 2:2, 0:3), navíc Píša (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 5306. Střely na branku: 30:36. Průběh utkání: 0:2, 1:2. Nejlepší hráči: Martin Straka – Martin Růžička.
Plzeň: Svoboda – D. Růžička, Jeřábek, Slovák, Hanzlík, Marušák, St. Pierre – Kratěna, Kovář, Vlasák – Gulaš, Martin Straka, Pletka – Balej, Havlíček, Dvořák – Hollweg, Pitule, Lev. Trenéři: Milan Razým, Michal Straka a Rudolf Pejchar.
Dynamo Pardubice: M. Růžička – Sičák, Vašíček, Píša, Kočí, Benák, Kolář, Ďaloga – Bartek, Beech, Somík – Šagát, Zohorna, Starý – Brendl, Kousal, Buchtele – Semorád, Nosek, Cetkovský. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Pardubičtí hokejisté přijeli do Plzně bez Jakuba Kindla, ten by si měl svou obnovenou extraligovou premiéru prožít v nedělním duelu s Českými Budějovicemi. Po krátké pauze se do sestavy HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vrátil kapitán Aleš Píša. Na druhé straně opět oblékl zápasový dres Martin Straka.

Sičák – Šagát – Zohorna – 0:1!

V první šanci zápasu se objevili hosté, Tomáš Zohorna se dostal do přečíslení, ale při své střele minul. Na druhé straně si málem hosté dali vlastní gól, když obrana před Růžičkou tečovala puk vyslaný Marušákem, a to udělalo hostujícímu gólmanovi velké starosti.

V 10. minutě se mohli Pardubičtí radovat z důležitého vedení. Vladimír Sičák krásnou příhrou o mantinel vyslal do pásma Martina Šagáta, ten našel ideálně najetého Tomáše Zohornu, po jeho střele byl Adam Svoboda bez šance – 0:1.

Ani ne za minutu mohl vyrovnat Pletka, ze dobré pozice ale nastřelil bohužel pro Plzeň jen tyčku. Další velké šance měli hosté, ovšem plzeňský Svoboda se rozhodl, že bude chytat jako ďábel a za svá záda nic nepustil.

Hosté drželi těsný náskok

Druhou třetinu zahájila Plzeň tlakem, ve 26. minutě spálil obrovskou šanci Vlasák, který stál zcela sám před odkrytou brankou. Kotouč ale netrefil tak, jak si představoval, jeho střela nakonec nebyla pro Pardubice nebezpečná.

A šance domácích přicházely nadále. Dvořák vypálil a Růžička si dlouho ověřoval, zda mu puk nepropadl za záda. A z dalšího přečíslení nevytěžil nic ani Martin Straka, jeho střela šla vysoko nad.

Ve 34. minutě dostal Kratěna přesnou přihrávku mezi kruhy, ale zamířil pouze přesně do gólmana. Poté měly přesilovou hru Pardubice, ale Svoboda opět v brance čaroval a nic za svá záda nepustil.

Benák – Brendl – Kousal – 0:2!

Pardubičtí hokejisté dokázali ve 48. minutě navýšit své vedení. Kotouč za Adama Svobodu putoval podobně jako v prvním případě, jen se prohodili hlavní aktéři. Václav Benák našel výborným pasem najetého Pavla Brendla, ten zatáhl puk do pásma a předložil jej lahůdkově Robertu Kousalovi. Ten jej umně tečoval – 0:2.

Plzeň se prosadila až v 53. minutě v přesilové hře. Krásnou kombinaci tří přesilovkových útočníků zakončil navrátilec Straka střelou bez přípravy z kruhu – 1:2.

O minutu později zaskočil Kovář všechny přítomné na zimním stadionu. Vzal si puk ve svém obranném pásmu a dojel s ním až před Růžičku. Nakonec ho musela faulem zastavit až pardubická obrana. Poté ještě Plzeň dostala možnost dvojnásobné přesilovky. Ale tu využít nedokázala a neprosadila se ani v závěrečném tlaku bez brankáře. Pardubická obrana v čele s vynikajícím gólmanem Růžičkou odolala tlaku Škody a připsala si první tříbodový zápas.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): „Dnes jsme začali hrát až ve třetí třetině. Dvě třetiny jsme byli špatní. Zejména v úvodní části jsme byli úplně mimo. Neútočili jsme, ani jsme nebránili. Pramenilo to z toho, že jsme vůbec neměli pohyb. Nedokázali jsme se vůbec udržet na puku a můžeme být rádi, že jsme inkasovali jen jeden gól. Ve druhé třetině se to trochu zlepšilo a ve třetí dvacetiminutovce jsme sahali dokonce po vyrovnání. Na jednu dobrou třetinu se ale vyhrát nedá, Pardubice prostě dneska byly lepší.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Chci poděkovat hráčům za výkon a nasazení. Chtěli jsme přidat na agresivitě a více dohrávat souboje. Z dnešního výkonu kluků bylo cítit, že chtějí tu neúspěšnou sérii zlomit a vyhrát. Byla tam vidět obětavost a urputnost, prostě pravý týmový výkon. Výborně chytali oba gólmani, proto padlo tak málo branek. Ten hokej dnes nabíral postupně otáčky a utkání vrcholilo ve třetí třetině. Jsem velmi rád, že jsme uhráli tři body a se štěstím jsme přežili závěrečný plzeňský tlak.“