28.8.2021

Pardubice podlehly Servette Ženeva 1:2 po nájezdech

Pardubice ukončily svoji švýcarskou misi utkáním v Ženevě s domácím Servette. Po vyrovnaném průběhu se nakonec z výhry radovali domácí hokejisté, když na nájezdy přetlačili naše borce 1:2.

přát., sobota 28.8.2021, Ženeva

Servette Ženeva

2:1sn
1:0, 0:1, 0:0,
Branky a nahrávky: 11:12 Winnik (Tömmernes, Filppula) – 14:06 Koffer (Paulovič). Rozhodčí: Jordi, Massy – Dreyfus, Pitton. Vyloučení: 6:5, navíc Camara (PCE) do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 396.
Servette Ženeva: Charlin – Tömmernes, Jacquement, Guignard, Karrer, Moreno, Völlmin, Delms – Rod, Filppula, Moy – Winnik, Pouliot, Vouillamoz – Riat, Cavalleri, Antonietti – Campagna, Patry, Sejejs.
Dynamo Pardubice: Frodl – Mikuš, Košťálek, Robertson, Nakládal, Vála, Kolář, Nedbal – Paulovič, Poulíček, Camara – Hecl, Musil, Blümel – Říčka, Roman, Cienciala – Koffer, Pochobradský, Rohlík.

Pro zápas se Servette Ženeva učinili trenéři Dynama dvě změny. V brance se opět představil Dominik Frodl místo Jakuba Soukupa, ve čtvrtém útoku nahradil odpočívajícího Lukáše Anděla Ondřej Rohlík, který nehrál v utkání proti Krefeldu. Za Servette Ženeva proti nám debutoval zkušený Fin Valtteri Filppula, jenž po loňské sezoně opustil NHL a Servette jej představil pár dní před utkáním. Fandům NHL ještě mohlo znít povědomě jméno Daniela Winnika, který odehrál v dresu Anaheimu, San José, Minnesoty, Phoenixu, Colorada Toronta a Washingtonu 798 utkání.

Vstup do zápasu vyšel lépe domácím hokejistům, kteří nás v prvních minutách uzavřeli v obranném pásmu. Na Frodla však nevyslali žádnou složitější střelu. První velkou šanci zápasu tak zaznamenal Rohlík, který zadovkou našel Říčku a ten trefil ve třetí minutě tyčku. O pár chvil později jel Winnik sám na Frodla, jenž se však nenechal vymíchat a vymrštil svůj pravý beton, kterým zastavil pokus Winnika. O necelou minutu později Servette zajímavě zakombinoval v našem pásmu, zakončující Filppula puk za Frodlova záda neprotlačil.

Švýcaři aktivně napadali naši rozehrávku, díky čemu se v prvních pěti minutách zápasu většinu času hrálo na naší polovině hřiště. Zhruba od páté minuty se hra začala vyrovnávat. Koffer chytře vzduchem v sedmé minutě zápasu poslal do úniku Ondřeje Rohlíka, jeho střela však mířila mimo branku. V osmé minutě zmařil velkou šanci Campagny Frodl, jenž si poradil i s několika dorážkami. O pár desítek vteřin později opět Campagna nebezpečně tečoval puk před Frodlem, pardubický brankář ale kotouč za svá záda nepustil.

V desáté minutě se do úniku tlačil kapitán Servette Rod, kterého nedovoleně zastavil Nakládal a Ženeva měla možnost první přesilové hry v zápase. Po úspěšné kombinaci střelou z levého kruhu nad Frodlovo levé rameno skóroval Winnik po přihrávkách Tömmernese a Filppuly – 1:0. Ve 13. minutě pardubičtí konečně odpověděli na tlak domácích hokejistů a v rychlém sledu prověřili brankáře soupeře nejprve Musil a po něm příklepem Nakládal. Vyrovnání však Dynamu nevystřelili.

Pět minut před koncem první třetiny byl vyloučen Matej Paulovič za nedovolené bránění. V tomto oslabení se po chybě rozehrávajícího beka Ženevy dostal do šance Musil, brankáře Charlina však nepřekonal. Druhé oslabení v zápase Pardubice ubránily, tlak Ženevy ale i nadále trval. Necelé tři minuty před koncem první třetiny jel Camara sám na brankáře Ženevy, jeho pokus ale skončil ve výstroji domácího gólmana. Ve stejném okamžiku byl ve středním pásmu faulován Patrik Poulíček, který v doprovodu maséra a lékaře opustil hrací plochu a zamířil do kabiny. Moreno byl za svůj zákrok vyloučen na dvě minuty. V přesilové hře nejvíce zaujala střela Adama Musila z mezikruží, která přišla pár vteřin před koncem početní výhody. Charlin jeho pokus zlikvidoval svojí vyrážečkou. Do kabin tak hráči Dynama zamířili s jednogólovým mankem.

Od druhé třetiny se trenéři Dynama nemohli spolehnout na Patrika Poulíčka, stáhli proto hru na tři útočné formace. Ty se změnily následovně: první formace vyrazila na ledovou plochu ve složení (zleva) Říčka – Cienciala – Camara, Hecl – Musil – Blümel, Koffer – Roman – Rohlík. Připraveni naskočit zůstali Paulovič a Pochobradský.

Hned z úvodního vhazování se do trháku dostal Pouliot, který svůj samostatný nájezd na Frodla neproměnil. Ve třetí minuté druhého dějství Patry přestřelil branku Pardubic. Pak vyrazila na steč první útočná lajna Dynama, Říčka s Ciencialou zavezli puk do útočné třetiny a nabili Košťálkovi na střelu, kterou ale trefil jen masku domácího brankáře. Tato snaha však předznamenala zvednutí pardubických, po faulu na Marka Hecla se opět mohly představit speciální formace Dynama. Cienciala chvíli po začátku přesilové hry zlomil hokejku, která zůstala ležet v útočné třetině a značně ztížila Nakládalovi pozici pro střelu, která tak našla pouze připraveného brankáře Servette. Vyloučení Valtteri Filppuly ale pardubičtí nepotrestali.

V první deseti minutách druhé třetiny Dynamo ubránilo oslabení po vyloučení Ondřeje Vály. Těsně před půlkou utkání se v pěstním souboji představil Anthony Camara, jehož agresivní hra vyprovokovala domácí. Kanadský útočník Dynama dostal trest do konce utkání a zamířil předčasně do kabiny. V oslabení po Camarově vyloučení ujel soupeřům Matěj Blümel, našel však jen připravený beton domácího gólmana. Pardubičtí ale čtyřminutovou početní výhodu ubránili a pár chvil na to díky skvělému napadání Pauloviče za brankou soupeře mohli slavit branku Filipa Koffera po dorážce z bezprostřední blízkosti – 1:1.

Necelou minutu po Kofferově vyrovnání se opět v nadějné pozici ocitl Matěj Blümel, opět však trefil jen švýcarského brankáře. Vyrovnání očividně oživilo hráče Dynama, kteří se na delší dobu usadili v obranném pásmu soupeře. Ženevským zatápěla především dvojice Roman, Říčka. Minutu před koncem se ukázal solidním zákrokem lapačkou Frodl. Deset vteřin do konce se do úniku dva na jednoho dostali Filip Koffer s Ondřejem Rohlíkem, Kofferovu přihrávku tečoval obránce a rozhodil tím svého brankáře, který na poslední chvíli vymrštil svůj beton a zastavil kotouč. Po druhém dějství odešly oba týmy do kabin za vyrovnaného stavu.

Před třetí třetinou trenéři opět pozměnili složení útoků, když se do formace k Romanovi vrátili Cienciala s Říčkou. Třetí formaci pak vytvořili Paulovič, Rohlík a Koffer.

Hned ve druhé minutě třetí třetiny dostali pardubičtí možnost přesilové hry po vyloučení Morena. V ní pohotově pálil Blümel, ale opět jím vystřelený puk zabrzdila výstroj Charlina. Ke konci přesilové hry nejprve z prostředka pálil příklepem Roman nad domácí branku a o pár chvil později z pravého kruhu do lapačky soupeřova brankáře. V prvních deseti minutách třetí třetiny mělo Dynamo výrazně více ze hry, šance na pardubické straně přibývaly. Největší příležitost zaznamenal Říčka, jenž proti Krefeldu vstřelil hattrick, svoji střelu z bezprostřední blízkosti ale do branky nedostal. Později byl faulován Arnaudem Jaquementem a získal tak pro Pardubice čtyřminutovou přesilovou hru. V té nejprve zahrozil z pravého kruhu Musil, ve třetí minutě přesilovky po Ciencialově příhře střílel Říčka. Tyto snahy ale druhou branku Dynama v utkání nepřinesly.

Po skončení přesilové hry ujížděla elitní formace Ženevy na osamoceného Válu s Frodlem, střelu kapitána Servette Noaha Roda Frodl pokryl. Pět minut před koncem opět zaměstnávala obranu Ženevy dvojice Říčka – Roman a podařilo se jim dostat kotouč za záda domácího brankáře. Jenže kvůli posunuté brance rozhodčí gól neuznali. O dvě minuty později se ve velké šanci ocitl znovu Říčka, bránu ale přestřelil. Minutu čtyřicet vteřin před koncem řádné hrací doby nadvakrát zasáhl proti útoku soupeře Frodl a udržel tak vyrovnané skóre. Na řadu tak přišlo pětiminutové prodloužení hrané se třemi hráči na každé straně.

Prodloužení na pardubické straně zahájila trojice Blümel, Musil a Košťálek. V první minutě prodloužení dvakrát rychle po sobě zakončoval Robert Říčka a o několik chvil později potřetí, pokaždé byl domácí brankář připraven. Říčka byl ale při svém posledním pokusu faulován a Dynamo tak v nastaveném čase získalo přesilovku. V té dvakrát pálil Košťálek. Následně puk do pásma zavezl Roman, poslal puk Ciencialovi, který jej vrátil zpět Romanovi, který ale z voleje netrefil branku. O několik vteřin později měl nabito ke střele Mikuš, jeho ránu vytěsnil Charlin vyrážečkou. Početní výhodu tak Pardubice nevyužily. Minutu před koncem prodloužení našel Paulovič před brankou hokejku Rohlíka, ten však minul branku. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy.

Ženevský první pokus proměnil Tyler Moy. Marek Hecl svůj nájezd nezvládl. Druhou sérii zahájil Valtteri Filppula, jehož beckhandový pokus Frodl zneškodnil. Matej Paulovič následně svůj pokus nepoměnil. Třetí na řadu přišel Henrik Tömmernes a nedal. Třetím pardubickým exekutorem byl Robert Říčka a ani on neuspěl. Ve čtvrté sérii neproměnil Pouliot, poté Cienciala trefil pouze vyrážečku Charlina. Rozhodnout mohl v páté sérii kapitán Servette Noah Rod, Frodl ale pohotově zasáhl. Ondřej Roman pak střelou švihem konečně prostřelil domácího brankáře. V šesté sérii opět jel Roman, tentokrát jeho pokus zastavila lapačka domácího gólmana. Ale ani Jaquemet na druhé straně nedal. V sedmé sérii se pokusil prosadit Blümel, jenže gól nevstřelil a následně Patry svůj nájezd proměnil a ukončil utkání.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Bylo to asi nejzajímavější utkání švýcarského tripu. Vstoupili jsme do něj velice špatně, nebyli jsme vůbec mentálně nastavení na zápas a soupeř byl, myslím, nejtěžší ze všech tří. Ze začátku si vypracoval hodně šancí, tam nás podržel Dominik Frodl. Od druhé třetiny se naše hra výrazně zlepšila, přečkali jsme čtyřminutové oslabení a od té doby si myslím, že jsme byli jednoznačně lepší mančaft. Víceméně už jsme je k ničemu nepustili, bohužel jsme neproměnili šance a pak i ke konci nějaké přesilovky. Bohužel se v průběhu zápasu zranil Patrik Poulíček, Anthony Camara dostal trest do konce utkání, takže jsme pak dohrávali na tři pětky. Pro kluky to tedy bylo také hodně fyzicky náročně, protože jsme hráli dva zápasy ve dvou dnech. Ale od druhé třetiny jsem spokojený s výkonem i se sílou týmu, který to chtěl otočit a za každou cenu vyhrát. Myslím, že jsme i dali gól, který měl asi podle nových pravidel jednoznačně platit, u nás by ho asi uznali. Ale tak to je, neuznali, takže jsme pak prohráli na penalty, které jsou loterie, soupeř v nich byl šikovnější.

Švýcarský turnaj splnil účel, zahráli jsme si zase s jinými týmy. Nehráli jsme jen s českými, hráli jsme proti dvěma švýcarským a jednomu německému. Krefeld nás tolik neprověřil, protože to byl asi nejslabší soupeř. Ale jinak si myslím, že dva švýcarské týmy byly velice dobré. Zase nám to něco ukázalo a dnes jsem spokojený, ukázalo to sílu týmu. Protože kluci opravdu ten zápas chtěli otočit, semkli se a podali jsme velice dobrý, bojovný výkon.“