22.2.2015
Tereza Velikovská, Jan Hrabal

Pardubice neudržely těsné vedení, na Spartě prohrály 1:2

PRAHA — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v utkání 49. kola Tipsport extraligy, v pražské Tipsport areně podlehli Spartě 1:2. Východočechy poslal v 10. minutě do vedení Tomáš Marcinko, domácí dokázali aktivní hrou zápas otočit, rozdílový gól vstřelili pět minut před koncem třetí třetiny.

Tipsport extraliga, 49. kolo, neděle 22.2.2015, Tipsport arena Praha

Sparta Praha

2:1
0:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 25:42 Buchtele (Přibyl, Polášek; 5/4), 54:57 Mikuš (Forman, Cingel; 5/5) – 9:34 Marcinko (Gregorc, Semorád; 5/5). Rozhodčí: Hradil, Šír – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:5 (2:2, 2:2, 1:1). Využití: 1:0. Diváci: 6202. Střely na branku: 41:17 (14:7, 16:7, 11:3). Srážky: 25:8. Vhazování: 46:29. Blokované střely: 8:5. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči: Jan Buchtele – Robert Kristan.
Sparta Praha: Novotný – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Barinka, – Forman, Hlinka, Klimek – Sabolič, Přibyl, Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek – Volek, Cingel, Dvořáček – Černoch. Trenéři: Josef Jandač a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Kristan – Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Čutta, Korím – Semorád, Marcinko, Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Poulíček, Špaček, Starý – Gašparovič, Kaut, Voženílek. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice museli v Praze nastoupit bez útočného tria Jiří Cetkovský, Libor Pivko a Petr Sýkora. Východočeši chtěli zápas urvat poctivou hrou odzadu, přes velkou snahu se jim to ale nepodařilo.

Tomáš Marcinko poslal Pardubice do vedení

Sparťané se vrhli do zápasu s plným nasazením. A to jim hned po 46 sekundách vyneslo první přesilovou hru, když Benák podržel dorážejícího Klimka. V početní výhodě si připsal nejnebezpečnější střelu Buchtele, ale kotouč bohužel pro domácí prolétl jen těsně vedle tyčky.

Byli to Pardubičtí, kdo šel do vedení. Úvodní gól vytěžili prakticky z první větší šance, a to po spolupráci elitní útočné formace. Křižnou bekhendovou nabídku z roku zužitkoval střelou z levého kruhu mířící do protipohybu gólmana Tomáš Marcinko – 0:1.

Následně měli hosté přesilovou hru, tu ale nevyužili k navýšení vedení. Bránící sparťanská čtveřice dokázala držet puk daleko od své branky.

Lukáš Radil trefil tyč, Sparta posléze srovnala

V úvodu prostřední části zvonila tyčka Novotného branky. Trefil ji Radil, poté ještě do betonu sparťanského brankáře nebezpečně dorážel Tybor. O chvíli později to cinklo i na druhé straně, a to po Ďalogově nahození, které tečovalo klubko hráčů před Kristanem.

Sparťané si krátce nato zahráli další přesilovku, ve které se jim podařilo srovnat skóre. Krásnou akci začal Polášek na modré čáře, který předal kotouč na kruh Přibylovi, a ten našel u protilehlé tyčky číhajícího Jana Buchteleho – 1:1. Jeho trefa Holešovické nabudila a brzy mohli přidat druhý zásah, když ujížděli Kumstát a Pech ve dvou na jednoho. Střela druhého jmenovaného ale mířila jen do Kristanovy náruče.

Další nebezpečnou šanci si připsal Klimek, který se ale o chvíli později po zákroku u mantinelu odebral s bolestivou grimasou do šatny a zápas pro něj skončil. Sparťané v poklidu ubránili i další nepodařenou pardubickou přesilovku, ale sami se v té svojí po faulu na Ďalogu také prosadit nedokázali.

Až po ostrém zákroku Barinky si hosté v další početní výhodě vytvořili velký tlak, proti Zohornově pumelici z kruhu ale dokázal skvěle zasáhnout Novotný. Na druhé straně hrozili Sabolič a zejména Přibyl, který jel sám na Kristana, ale jeho bekhendová klička zamířila těsně nad břevno.

Domácí stupňovali tlak a zápas otočili

Sparťané se od začátku třetí dvacetiminutovky hnali za vedoucím gólem, ale v zakončení se jim nedařilo a hosté měli několikrát obrovské štěstí. V tutovkách totiž neuspěli Hlinka, Rolinek ani Pech. Další příležitost dostat se do vedení měli Pražané v přesilovce po faulu Marcinka, ale i z vyložených pozic pro střelu si nahrávali, a tak Kristana příliš neohrozili. Lépe si vedlo už ve hře v pěti dravé trio Forman – Cingel – Sabolič, ale ani jejich pokusy si cestu do sítě nenašly.

Až v 55. minutě se domácí dočkali a zúročili svou převahu. Miroslav Forman nahrával zpoza branky a obránce Juraj Mikuš si sjel až před Kristana, kde doklepnutím z první dostal kotouč do branky a svůj tým do vedení – 2:1.

Pak se museli sparťané záhy obávat, čekalo je totiž další oslabení a Pardubice se s velkou vervou draly za vyrovnáním. Jejich tlak pokračoval i v následné power play, ale sparťané už dokázali hubený náskok uhájit. Pardubice tak prohrály i pátý zápas po reprezentační přestávce.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Měli jsme docela dobrý vstup, ale neproměnili jsme tam některé šance. A jak už to bývá, soupeř z té ojedinělé šance dal gól, čímž se trochu uklidnil. My jsme potom měli špatný nástup do druhé třetiny a je pravda, že kdyby tam soupeř odskočil, bylo by to pro nás těžké. Tím, jak jsme vyrovnali, jsme se ale zase dostali do zápasu a poslední třetina byla na jednu bránu. Potom už z toho bylo zasloužené vítězství. Klimek s Ďalogou odjeli do nemocnice, ale zatím o jejich stavu nevíme nic bližšího.“

Miloš Říha starší (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Byl to zajímavý zápas pro diváky, pro nás trenéry ani tak ne. My jsme v situaci, kdy se trošku trápíme a té psychiky moc nemáme, ale odevzdali jsme tu dobré první dvě třetiny, v té třetí byla jasně lepší Sparta a mohla to už rozhodnout dávno před tím gólem. Ale protože nás nepotrestala, právě proto jsme ten zápas měli dohrát alespoň na remízu a pak se pokusit o ten další bod. Škoda šancí ve druhé třetině, kdy jsme to měli dvakrát do prázdné brány. Být to 2:0, nebo 3:0, myslím, že bychom ten zápas dotáhli. V závěru jsme se toho zápasu báli, to bylo zcela jednoznačně vidět.“