10.10.2014
David Záruba

Pardubice dřely, proti Spartě se ale neprosadily

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice neuspěli v přímém souboji o třetí místo – pražské Spartě před devítisícovou kulisou podlehli 0:3. Východočeši makali, v některých pasážích i dostávali protivníka pod tlak, ale sparťanský brankář ale vykryl všechny šance Pardubáků.

Tipsport extraliga, 10. kolo, pátek 10.10.2014, ČEZ Arena Pardubice

0:3
0:1, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 12:04 Buchtele (Forman; 5/5), 28:29 Klimek (Sabolič, Hlinka; 5/5), 59:55 Přibyl (Hlinka, Cingel; 6/5). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Jindra, Zíka. Vyloučení: 3:7 (0:4, 2:1, 1:2). Bez využití. Diváci: 9067. Střely na branku: 22:28 (8:5, 5:15, 9:8). Srážky: 15:18. Vhazování: 36:30. Blokované střely: 12:2. Průběh utkání: 0:3. Nejlepší hráči: Robert Kristan – Rastislav Staňa.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Ščotka, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Korím – Sýkora, Zohorna, Marcinko – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Špaček, Semorád – Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Sparta Praha: Staňa – Barinka, Hrbas, Polášek, Piskáček, Mikuš, Ďaloga – Kumstát, Pech, Rolinek – Sabolič, Hlinka, Klimek – Forman, Přibyl, Buchtele – Volek, Cingel, Dvořáček. Trenéři: Josef Jandač a Zdeněk Moták.

V pořadí již 236. vzájemné utkání mezi Pardubicemi a Spartou sledovala dosud nejvyšší návštěva extraligové sezony, do ČEZ Areny si našlo cestu 9067 diváků.

Pardubičtí trenéři mohli už počítat s uzdraveným Tomášem Marcinkem, letos poprvé se v sestavě objevil také Endál. Sparta dorazila na východ Čech i s dobře známými Rolinkem, Ďalogou a Buchtelem.

Pardubice dvakrát napálily tyč, do vedení šla Sparta

Od úvodu se bylo rozhodně na co dívat. Hned v prvním střídání ukázala pohodu druhá lajna Pardubic. Nahodil vybojoval kotouč a vyslal do šance Benáka, který z mezikruží trefil břevno. I další minuty se hrály v obrovském tempu a téměř bez přerušení.

Sparta byla při svých útočných manévrech efektivnější. Forman nejprve jedovatou ranou Kristana protáhl, poté už přispěl k jeho kapitulaci. Další Formanovu střelu už pardubický gólman neudržel, načež se k dorážce dostal Jan Buchtele a z brankoviště doklepl do sítě – 0:1. Bylo to vůbec poprvé v sezoně, kdy Pardubice inkasovaly v zápase jako první.

Domácí mohli odpovědět při přesilových hrách, Sparta nasbírala za první třetinu hned čtyři vyloučení. Jenže Staňa lapil vše, co mohl. A to při dvojnásobné výhodě domácích, která trvala 43 vteřin, dokonce na čas ztratil hůl. Když už sparťanský gólman nedosáhl na střelu Radila, pomohla mu podruhé v zápase tyč.

Střelecká převaha přinesla Spartě druhý gól

Sparta rozjela druhou část aktivně a Kristana zasypala sprškou ran. Jednu z nich pardubický brankář rozdýchával s velkými obtížemi, další schytal do masky. Sparta pak mohla završit povedenou pasáž v přesilovce, ovšem v té byla neškodná. Paradoxně až po návratu Benáka na led se hosté usadili v pásmu a po přihrávce od zadního mantinelu se přesně pod břevno trefil Lukáš Klimek – 0:2.

Vzápětí hrála Sparta znovu v přesile a tentokrát byla o poznání nebezpečnější. Buchtele z dobré pozice trefil jen Kristana, jenž musel následně svojí maskou odrazit pokus Hlinky. Na druhé straně zahrozil při oslabení Kočí, který tvrdou ranou přestřelil.

Pražané si udržovali střeleckou převahu, ale do velkých šancí se stejně jako domácí nedostávali. Až v závěru třetiny pláchl obraně Hlinka a jen o pár centimetrů minul Kristanovu svatyni. Staňa pak musel rychlým manévrem vykopnout ránu Semoráda.

Domácí neměli na obrat sílu, Staňu znovu zachránila tyč

Trochu zpříjemnit pardubickou ztrátu mohl Špaček, který po kličkované v pásmu nastřelil tečovanou ranou třetí tyč v zápase. Následně se před Staňovou brankou strhla mela o puk, ale za čáru jej pardubičtí hráči nedostali. To se jim nepovedlo ani při přesilovce.

V náporu ale domácí zůstali. Dobré střídání sehrála Nahodilova lajna, která na více než minutu sevřela soupeře do kleští, ale nedokázala si připravit vhodnou střeleckou pozici. A nahození od modré čáry pochytal buď Staňa, nebo pětice v bílých dresech, která se semkla blízko u svého brankáře.

Sparta se soustředila hlavně na brejky, ze kterých dokázala být nebezpečná. Názorně to předvedl Přibyl, který se hladce prosmýkl před Kristana, ovšem zakončení mu nevyšlo podle představ. S přibývajícím časem začala být snaha Pardubic křečovitá, a Sparta tak vedení v pohodě držela. Pojistku do prázdné branky navíc přidal Daniel Přibyl – 0:3.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Zápas rozhodla první třetina, ve které jsme si vytvořili tlak i brankové příležitosti, měli jsme čtyři přesilovky včetně zkrácené dvojnásobné, ale nedokázali vstřelit branku. Sparta naopak vytěžila z minima maximum a zápas zlomila. Od druhé třetiny jsme ani moc šancí neměli, chyběla nám přímočarost a agresivita před brankou.“

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Podali jsme bojovný, zodpovědný a chytrý výkon. Výborně zachytal brankář Staňa, který udržel nulu. Měli jsme i štěstí, ale to k výbornému výkonu patří.“