2.2.2010
Michal Vilím, Jan Hrabal

Pardubice jistí první čtyřku, doma si poradily s bojovným Kladnem

PARDUBICE — Hokejisté HC Eaton Pardubice po dvou porážkách zabrali a díky pětigólové smršti ve třetí třetině rozstříleli Kladno 6:2. Dva góly Eatonu vstřelil Jeff Jillson. Pardubice tak drží třetí místo a stále mohou pomýšlet na atak na čelo tabulky.

O2 extraliga, 47. kolo, úterý 2.2.2010, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

6:2
0:1, 1:0, 5:1
Branky a nahrávky: 32:40 Somík (Pineault, Špirko), 42:03 Starý (Havíř), 49:12 Nakládal (Koukal, Kolář I), 51:58 Pineault (Cetkovský, Jillson), 56:17 Jillson (Koukal), 56:47 Jillson (Špirko, Somík) – 18:33 Kuchler (Trončinský, Eberle), 43:15 Valský (Patera, Mikulík). Rozhodčí: Hodek, Hradil – Čech, Poruba. Vyloučení: 7:3, navíc Cetkovský (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 8724. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 6:2. Nejlepší hráči: Adam Pineault – Miroslav Kopřiva.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Mitchell, Píša, MacKenzie, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Klejna, Cetkovský, Semorád. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Rytíři Kladno: Kopřiva – Kameš, Kaberle, Trončinský, Dlouhý, Procházka, Šmach, Mrázek, Mudroch – Mikulík, Patera, Eberle – Bílek, Kalla, Valský – Bělohlav, Stieller, Kuchler – Horna, Gengel, Frolík. Trenéři: Otakar Vejvoda a Petr Kasík.

Průměrný hokej přinesl branku Kladna do šatny

Kladno přijelo do Pardubic s touhou zvítězit a pokusit se dohnat Kometu Brno, jež předstihla dnešního soupeře domácích a přenechala mu poslední příčku. HC Eaton mohl do utkání nasadit novou posilu – amerického obránce Kevina Mitchella, který se zařadil do druhé defenzivní formace po bok svého krajana Jillsona. Naopak dvojka beků Kolář – Kočí se na ledě neobjevila.

První vhazování pro svůj tým zajistil Patera. Kladno poté vyslalo na Haška několik střel z ostrého úhlu, aby se v páté minutě dostal Kolář do útočného pásma a vyzkoušel svůj švih. Puk se následně odrazil od výstroje Kopřivy na led, kde si ho již kladenský brankář pokryl. V osmé minutě se do pěkné šance protáhl Eberle, ale jeho střela skončila v lapačce Haška.

Středočeši se navíc při přechodu do útočného pásma realizovaném pardubickými útočníky dokázali vždy rychle seskupit kolem modré čáry a zamezit tak pokračování kombinací Pardubic. Ve 14. minutě fauloval před Haškem McKanzie Gengela a hosté měli výhodu dvou minut v pěti. Naložili s ní ovšem prachbídně a na Haška ani jednou nevystřelili. Navíc ani nerozehráli přesilovkový vzorec.

Daleko lépe dopadla druhá kladenská přesilovka. McKanzie seděl na lavici podruhé a po rozehrání nahodil puk směrem k brankovišti obránce Trončisnký, kde si jej našel Jiří Kuchler a protečoval jej až za Haška – 0:1.

Eaton v polovině zápasu srovnal skóre a zlepšil hru

Ve 48. vteřině druhého dějství hrál Eaton svou první přesilovku, ale zpočátku postupoval podobně jako Kladno při první převaze. Až na šanci Sýkory od modré čáry a několika dorážkám Špirka. Kopřiva se ovšem vyznamenal výbornými zákroky. Následně mohl navýšit vedení svého týmu Eberle, ale byl před kasou „zmasírován“ domácí obranou.

Ve 24. minutě dal o sobě vědět střelou bek Mitchell, ale krátkou kombinaci, po které vystřelil z druhé vlny, zhatil svým zákrokem Kopřiva. Pardubice ale jakoby zapomněly hrát hokej. Kladno v útočném pásmu v pohodě kombinovalo a Hašek vychytával střelu za střelou. Dokonce při jedné šanci posunul Nakládal pod tlakem branku ze svého místa a musel za to jít pykat na trestnou lavici.

V oslabení zahrozil Kalla střelou od modré, při které měl Hašek zcela zakrytý výhled. A naopak Pivko se dostal do největší šance, při které měl mezi kruhy chvíli čas na zakončení. Puk ovšem Kopřiva vyrazil. Od 30. minuty se ale síly na ledě zcela prohodily. Východočeši převzali iniciativu a tři minuty neúnavně bušili do kladenských vrat. Tlak vygradoval o tři minuty později, kdy Pineault parádně přihrál z rohu na druhou stranu Radovanu Somíkovi, který puk výborným způsobem z první trefil – 1:1.

Ve 38. minutě byl za zásah do oblasti hlavy a krku vyloučen Cetkovský na 2+10 minut. O 68 vteřin déle vyloučil rozhodčí ještě Nakládala za podobný zákrok. Rázem mělo Kladno výhodu pět na tři na necelou minutu. Obranná trojka Pineault – Havíř – Píša si ovšem několika vyhozeními s Kladnem poradila.

Pardubice zlomily odpor Kladna brankou Nakládala

Eaton po nástupu do poslední třetiny chtěl urychleně zajistit převážení misek vah na svou stranu. Přesto blesk v podobě branky přišel zčista jasna. Jan Starý našlápnul k malému maratónu od červené čáry a za tou modrou bez rozpaku vypálil táhlou střelu, jenž zapadla za překvapeného Kopřivu, jenž měl zřejmě zakrytý výhled – 2:1.

V čase 43:15 bylo ovšem opět vyrovnáno. Mikulík napřahoval tak dlouho, až mu Hašek vyjel vstříc. Ovšem domácí brankář puk v leže zachytil jen na chvilku. Kotouč si tak našel Patera, jeho střelu doslova na brankové čáře vyrazil obránce Eatonu k Jakubu Valskému, který se už nemýlil a trefil se do odkryté sítě – 2:2.

Poměrně nečekané brankové hody pak pokračovaly. Kladno bylo oslabeno o beka Dlouhého a první formace Eatonu sehrála výbornou přesilovkovou kombinaci. Kolář s Koukalem si vyměnili puk a druhý jmenovaný vybídl přihrávkou mezi kruhy ke skórování Jakuba Nakládala. Ten měl již dostatek času – 3:2. Další posun ve prospěch domácích zaznamenal Adam Pineault, když pohotově doklepl za Kopřivova záda střelu Cetkovského – 4:2.

Finální tečku za utkáním udělaly dvě branky Jillsona. Nejprve přišla výborná přihrávka kapitána Východočechů Koukala z rohu mezi kruhy na najíždějícího Jeffa Jillsona, který grandiózně provedeným nájezdem vyzrál na Kopřivu – 5:2. Následně se prosadil Jeff Jillson podruhé, když příklepem doklepával práci Somíka a Špirka do odkryté klece – 6:2. Pardubice tak braly všechny tři body.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Zápas jsme nezačali dobře. Chtěli jsme hrát úplně jinak, důrazně a soupeře napadat. To se nám vůbec nepodařilo, ba naopak jsme hráli dost vlažně a soupeř nás potrestal. V kabině jsme si k tomu řekli pár slov. Prvních devět minut druhé třetiny od nás ještě nebylo tak dobrých. Ubráněná série vyloučení nám pomohla, postupně jsme začali hrát tak, jak jsme chtěli. Výsledek je pro Kladno krutý, ale některé naše akce byly opravdu pěkné. Proto si myslím, že výsledek je zasloužený.“

Petr Kasík (HC Geus Okna Kladno): „Nám se to hodnotí velice těžko, výsledek je pro nás krutý. Myslím si, že to neodpovídá naší předvedené hře. Ale takový je sport. Musíme jet dál.“