2.10.2012
David Záruba

Pardubice byly pět vteřin od výhry, padly v nájezdech

PARDUBICE — Ani na čtvrtý pokus nedokázali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubic zlomit domácí sérii porážek, přestože byli hrozně blízko. Litvínov srovnal na 3:3 v čase 59:55,3 a pak ovládl nájezdy. Dvě branky Pardubic vstřelil Martin Bartek, poprvé v sezoně se trefil Aleš Hemský.

Tipsport extraliga, 8. kolo, úterý 2.10.2012, ČEZ Arena Pardubice

Litvínov

3:4sn
2:1, 1:1, 0:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 15:47 Bartek (Hemský, Píša; 5/3), 17:51 Bartek (Píša, Beech; 5/4), 35:21 Hemský (5/5) – 0:59 Trávníček (Martynek, Hanzl; 5/5), 31:15 Martynek (Matinka; 5/5), 59:56 Martynek (Trávníček, Hanzl; 5/6), rozhodující samostatný nájezd Hanzl. Rozhodčí: Blecha, Trombík – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:8 (2:6, 1:2, 2:0 – 0:0), navíc Kousal (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 7429. Střely na branku: 31:38. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: Martin Bartek – Rostislav Martynek.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kolář, Píša, Kočí, Sičák, Ďaloga – Hemský, Zohorna, Starý – Bartek, Beech, Somík – Kousal, Buchtele, Brendl – Semorád, Nosek, Cetkovský. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Litvínov: Francouz – Posmyk, K. Černý, Martinka, Stříteský, Gula, Havelka, Charousek – Majdan, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Trávníček – J. Černý, Baláž, Pšurný – Martin Frolík, Jurčík, Rapáč. Trenéři: Vladimír Jeřábek a Petr Rosol.

Do pardubické branky se postavil po skvělém výkonu v Karlových Varech Dušan Salfický. V obraně scházel obránce Jakub Kindl.

Zaváhání z úvodu napravil v přesilovkách Bartek

Litvínovští hokejisté se dostali do rychlého vedení už v první minutě a ani se na to moc nenadřeli. Při rozehrávce chyboval Kočí, čehož hosté využili bleskovou akcí, kterou u pravé tyče přesně zakončil Michal Trávníček – 0:1. Pardubičtí mohli odpovědět při přesilovce, ale ani se pořádně nedostali na dostřel Francouze. Akce domácích brzdily veliké nepřesnosti.

Severočechy vstřelená branka uspokojila a nikam se nehnali. Domácí hráči tak museli dobývat zabedněnou tvrz. První vážnější šanci si připravil až Martin Bartek, který operoval kolem Francouzovy branky. Ani jedna střela slovenského forvarda si cestu do branky nenašla.

Hosté následně hráli v krátkém sledu dvě přesilovky pět na čtyři. Černožlutí si dokázali připravit palebné pozice, jenže Černého střelu zastavil betonem Salfický a rána Trávníčka po výjezdu od mantinelu neměla gólové parametry. Nejblíže k úspěchu byl Viktor Hübl, jehož střelu z ostrého úhlu vykopl nad branku padající obránce Kolář.

To Pardubice se v nabídnutých výhodách, kterých bylo za první třetinu požehnaně, činily. Martin Bartek nejprve využil dlouhou dvojnásobnou výhodu po Hemského lahůdkové přihrávce – 1:1. Slovenský útočník si pak našel ideální chvíli ke střele a ranou z kruhu využil i klasickou přesilovku – 2:1.

Aleš Hemský vstřelil svůj první gól v sezoně

Domácí si do druhé části přenesli více než minutu a půl trvající přesilovku pět na tři. Tentokrát měla Verva podstatně méně práce než na konci první části. Hosté ustáli i pokračující oslabení a po dlouhých minutách v početní nevýhodě si vydechli. Litvínov navíc mohl ihned srovnat. Hübl s Lukešem však situaci dva na jednoho překombinovali.

Dění na ploše pak na dlouhé minuty ovládla nepřesnost. Oba týmy měly problémy uhrát kloudnou akci, o kousek přesnější byli ale přece jen Severočeši. Salfický musel lapačkou zasahovat proti Majdanovi a v pozoru byl i při sérii zakázaných uvolnění svého týmu.

Do druhé poloviny zápasu vstoupili ideálně Litvínovští. Rostislav Martynek zpracoval dlouhý pas a pak chytrou střelou ve chvíli, kdy protihráči očekávali přihrávku, z úhlu překvapil Salfického, jenž nestihl sklapnout betony včas – 2:2.

Pardubičtí si za čtyři minuty vzali náskok zpět. Zaváhání Černého, který v pozici posledního zlomil hůl, využil Aleš Hemský a mezi betony Francouze vstřelil svůj první gól sezony – 3:2. Hosté pak dostali další přesilovku, ale až na ránu Trávníčka nic vážného nevymysleli. V závěru mohl dokonat hattrick Bartek, avšak neproměnil stoprocentní šanci po přihrávce Beeche.

Martynek srovnal čtyři vteřiny před koncem třetí třetiny

Pardubice začaly třetí část neúspěšnou přesilovkou. Litvínovskou honbu za vyrovnáním načal ranou Kamil Černý, již Salfický vyrazil, ale nikdo z hostujících hráčů nedorážel. Dobrou možnost měli Litvínovští po faulu Ďalogy, ale přesilovku strávili výhradně přihrávkami a ránu Posmyka zneškodnil Salfický.

Už při hře pět na pět se za záda obránců prohnal Kousal, jehož ránu ze vzduchu slupnul lapačkou Francouz. Po Píšově faulu hrál Litvínov další přesilovku. Nejvážněji vypadalo nahození Baláže, které ještě kdosi cestou tečoval, avšak puk nakonec našel v lapačce Salfický.

Pardubice se před Francouzem připomněly ranou Kočího, již litvínovský brankář bezpečně lapil. Pozorná obrana Vervy si pak poradila i s kroužením Barteka. Práci měl i Salfický, který musel hasit zaváhání Benáka a následnou střelu Martynka z bezprostřední blízkosti.

Kritický moment nastal v čase 57:47. Po Kočího faulu jel trestné střílení Jakub Černý, ale Salfický se na brankovišti roztáhl a pokus litvínovského forvarda lapil. Hosté zkusili odvolat brankáře Francouze už dvě minuty před koncem a vyplatilo se. V čase 59:56 poslal utkání do prodloužení na brankovišti důrazný Martynek – 3:3.

Prodloužení nepomohlo, nájezdy rozhodl Hanzl

Největší chuť na bonusový bod měl v nastavení Hemský, který se dvakrát individuálně protáhl před Francouze, ale jeho zakončení byla slabá. Litvínovskou střelbu obstarali Gula s Posmykem. To však bylo málo na to, aby zápas nedospěl k samostatným nájezdům.

Jako první se rozjel Bartek, avšak Francouz jeho ránu kryl. Podobně si vedl i Salfický, jenž zneškodnil blafák Hübla. Neúspěšný byl i Hemský, na což perfektním blafákem zareagoval Robin Hanzl. Jelikož následující pokus neproměnil Zohorna, Litvínov si odvezl bonusový bod.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Nepodali jsme dobrý výkon. Hned v první minutě jsme si nechali dát gól do prázdné branky po špatné rozehrávce. V první třetině jsme to dokázali otočit v přesilovkách. Pak jsme měli přesilovku pět na tři a mohli jsme odskočit na větší rozdíl a to byl jeden ze zlomových momentů. My jsme to nedokázali využít. Soupeř srovnal laciným gólem, na který jsme dokázali odpovědět díky Aleši Hemskému. Do poslední třetiny jsme si říkali, že nepůjdeme bránit výsledek, ale aktivita v útočném pásmu byla z naší strany malá a vše vyvrcholilo dvě minuty před koncem trestným střílením. Při power play jsme mohli rozhodnout a na konci přišly opět chyby. Takové góly nás sráží.“

Vladimír Jeřábek (HC Verva Litvínov): „Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že si z Pardubic odvezeme dva body, tak bych tomu ani nevěřil. Máme problémy se sestavou a tak je pro nás každý bod dobrý. Dneska jsme v Pardubicích urvali dva, když jsme po dvou třetinách prohrávali. Klobouk dolů před hráči, dokázali dřít až do konce.“