6.1.2014
Tomáš Lysý, Jan Hrabal

Junioři uhráli i díky Veselého hattricku v Jihlavě dva body

JIHLAVA — Trochu naštvanou radost mají junioři HC ČSOB Pojišťovna Pardubice po vítězném utkání na jihlavském ledě. Východočeši zde vedli 2:0 a 4:2, Dukla ale dokázala vždy srovnat. Dvoubodovou výhru vystřelil dokonáním hattricku v samostatných nájezdech Jan Veselý, další přesné trefy přidali Michael Špaček a Daniel Voženílek.

NOEN extraliga juniorů, 25. kolo, pondělí 6.1.2014, Horácký zimní stadion

Dukla Jihlava

4:5sn
0:0, 0:2, 4:2 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 46:43 Jícha (Střecha, Molnár), 48:37 Vantuch (Střecha), 57:01 Jícha (Březina, Dundáček), 58:22 Střecha (Dundáček, Březina) – 28:16 Veselý, 38:50 Veselý (Poulíček), 51:42 Špaček (Poulíček), 53:29 D. Voženílek (Poulíček, Štědrý), rozhodující samostatný nájezd Veselý. Rozhodčí: Pešina – Jindra, Kostka. Vyloučení: 10:8. Využití: 3:2. Diváci: 117. Střely na branku: 44:38. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:5.
Dukla Jihlava: Svoboda – Čermák, Dundáček, Polívka, Půža, Vala, Žáček – Balaštík, Beran, Březina, Jícha, Lupač, Mahút, Molnár, Nováček, Severa, Sladký, Střecha, Vantuch.
Dynamo Pardubice: Vejmelka – Bažant, Pilný, Procházka, Štědrý, Vácha, M. Voženílek – Brida, Fiala, Chvojka, Kysela, Pipek, Poulíček, Schneider, Špaček, Veselý, D. Voženílek.

V rámci pětadvacátého kola NOEN extraligy juniorů proti sobě nastoupily dva týmy, které doposud nasbíraly v tabulce nejen stejný počet bodů, ale shodně bojují o vyhnutí se skupině o udržení. Úvodní minuty zápasu žádné výrazné šance nepřinesly. V první slibné pozici se ocitl Březina, jeho střelu z pravého kruhu vyrazil Vejmelka nad branku. Do dalších příležitostí se dostali domácí v přesilové hře. Severa trefil z mezikruží jen rameno gólmana hostů a následně se neprosadil ani střelou z pravého kruhu Lupač. Také hosté zahrozili, a to zásluhou Daniela Voženílka, který zblízka vyzkoušel pozornost Svobody. Následně po přihrávce Schneidera zpoza branky netrefil puk v dobré pozici Brida. Protože hosté v první třetině přestáli ještě dvě přesilové hry Dukly, skóre se v úvodních dvaceti minutách neměnilo.

Také zkraje druhé části měla více ze hry Dukla, ale Vejmelka stále držel svůj tým. Na druhé straně se střelou zblízka i následnou dorážkou neprosadil Daniel Voženílek. Když o minutu později vytáhl gólman Pardubic téměř jistý gól z hole Balaštíka, udeřilo na druhé straně. Laxní obranou domácích projel Jan Veselý, obkroužil branku a zasunul puk k levé tyčce červenožlutých – 0:1.

Na druhé straně neuspěl zblízka Molnár. Jihlava mohla srovnat krátce po polovině zápasu, jenže Březina ranou z prostoru mezi kruhy trefil pouze beton Vejmelky. V další přesilovce Dukly dorážel Dundáčkovu střelu Severa jen do výborného strážce pardubické svatyně. Po střele Molnára pak projel puk těsně vedle pravé tyče. Sedmdesát vteřin před koncem druhé třetiny využili hosté hned první přesilovku zápasu, a to dokonce dvojnásobnou. Veselý dvakrát od modré úspěšný nebyl a Dukla vyhodila. Poté zavezl Poulíček puk znovu do útočného pásma a Jan Veselý se do třetice trefil, a to přesně mezi beton a lapačku Svobody – 0:2.

Do třetí třetiny nastoupili domácí jako vyměnění. Lupačovi v přesilovce po pasu Polívky při zakončení puk sjel z hole, ale při další početní výhodě už Jihlava Vejmelku překonala. Molnár zavezl puk do útočného pásma a Lukáš Jícha odčaroval kouzlo gólmana hostů – 1:2.

Za dvě minuty bylo vyrovnáno. Střecha zpoza branky přihrál Marku Vantuchovi, který nevystřelil z první, nýbrž sjel s pukem mezi kruhy, naznačil střelu, položil si brankáře a zakončil do odkryté klece – 2:2.

V následné přesilové hře hostů ukázal obětavost Erik Polívka, který padl do střely Špačka od modré, puk ho od helmy trefil do nosu a s tekoucí krví odjel do kabiny.

V padesáté druhé minutě potrestali hosté další vyloučení Dukly. Poulíček našel mezi kruhy Michaela Špačka. Puk po jeho střele tentokrát netrefil hráče domácích, ale branku - 2:3. Za dalších sto sedm vteřin vedly Pardubice znovu o dva góly. Daniel Voženílek dostal na středu útočného pásma přihrávku, najel si k levé tyči Svobody a přesně zakončil 2:4.

Více než stovka diváků na stadionu si možná myslela, že je rozhodnuto. Opak byl pravdou. V čase 57:01 využil přesilovou hru Lukáš Jícha po šikovné teči střely Březiny. Vejmelka byl naprosto bezmocný – 3:4.

Když za dalších osmdesát vteřin propálil Tomáš Střecha gólmana hostů počtvrté, šel zápas do prodloužení – 4:4.

Aktivnější v něm byli hokejisté Pardubic. Pilný ale netrefil od modré tři tyče a Štědrého zblízka vychytal Svoboda. Zápas nakonec dospěl do prodloužení. Hned první nájezd přinesl rozuzlení napínavého utkání. Jan Veselý překonal domácího gólmana blafákem do bekhendu, a protože další hráči své pokusy neproměnili, připsal si útočník hostů v zápase nejen hattrick, ale hlavně rozhodl o tom, že dva body putují na východ Čech – 4:5 po samostatných nájezdech.

Petr Svoboda (HC Dukla Jihlava): „Dnešní zápas byl jak na houpačce. Kdybychom v první třetině využili šance, které jsme měli, tak by zápas vypadal trošku jinak, ale bohužel se tak nestalo. Prohrávali jsme 0:2, ale kluci zabrali a vrátili se do zápasu. Kvůli zbytečným minelám a osobním faulům jsme zase Pardubice dostaly do zápasu, a odskočily nám na dvě branky. Klukům musím poděkovat za to, že to nevzdali, že jsme byli schopní vyrovnat znovu zápas. Pardubice pak už v prodloužení byly lepší. Nájezdy jsou loterie, dneska nám nevyšly, snad vyjdou příště.“

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání. Dvakrát jsme vedli o dva góly a měli jsme vedení udržet. Mohli jsme získat tři body. Před zápasem jsme si říkali, že alespoň dva body by byly zlaté. Že zápas dospěl do prodloužení, tomu odpovídalo dění na ledě. Bylo to hodně vyrovnané utkání, ve kterém rozhodovaly přesilovky a vyloučení. Výsledek je asi spravedlivý.“