19.10.2004
Vladimír Gregor

Chemici odjíždí s prázdnou

Po dvou zápasech půstu pardubičtí hráči znovu bodovali, když v Duhové Aréně ve vyrovnaném zápase zdolali Litvínov v poměru 5:3. V sestavě domácích se objevil po delší odmlce Lubina, který dal hned vítěznou branku. Stínem utkání pak bylo zranění domácího kapitána Dopity, který musel být po srážce s litvínovským hráčem odvezen do nemocnice.

Tipsport extraliga, 15. kolo, úterý 19.10.2004, ČEZ Arena Pardubice

5:3
1:2, 2:1, 2:0
Branky a nahrávky: 8:44 Mikeska (Hejduk, Bulis), 31:04 Linhart (Průcha), 34:07 Bulis (Hejduk), 43:21 Lubina (Rolínek, Snopek), 59:25 Hejduk (Bulis, Lašák) – 10:24 Hübl (Trávníček), 19:53 Balázs (Ručinský, Reichel), 23:52 Ručinský (Balázs, Reichel). Rozhodčí: Rejthar – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. Diváci: 9082. Střely na branku: 37:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Mudroch, Novotný, Pácal, Linhart, Čáslava, Vyhlídal – Lubina, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – P. Sýkora, Rolínek, Korhoň – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Litvínov: Jarina – Šlégr, Škoula, Kroupa, Skuhrovec, Hranáč, Ťupa, Kloubouček – Hübl, Reichel, Ručinský – Kůrka, Branda, Gombár – Havel, Hreus, Sklenička – Trávníček, Kubinčák, Balázs. Trenéři: Josef Beránek a Vladimír Jeřábek.

Kapitán nedohrál

V zahajovací formaci Pardubic se objevil po znovu po osmi kolech Ladislav Lubina, který zaujal místo zraněného Aleše Hemského po boku Dopity a Blažka. Domácí začali zápas aktivněji, v první šanci zápasu se objevil Hejduk, který hezky obkroužil Jarinovu branku a pokusil se z otočky zasunout. Ještě lepší příležitost ke skórování měl na počátku páté minuty Korhoň, který sám před brankou zkoušel akci vyšperkovat zbytečně o další přihrávku. Za Litvínov se snažila kontrovat Reichlova pětka, ale domácí odolali. Důležitým momentem zahajovací části hry byla srážka kapitána domácích hokejistů Dopity s hostujícím Skleničkou, po kterém zůstal pardubický obr několik desítek vteřin ležet na ledě. Viditelně otřesený Dopita utkání nedohrál a pravděpodobně s podezřením na otřes mozku odjel na vyšetření do nemocnice. V prvním útoku zaujal jeho místo Petr Sýkora, který si vyměnil pozici s Blažkem. V polovině třetiny se nejprve do hezké akce probíjela dvojice Balázs – Ručinský, z protiútoku nebezpečně dorážel Mikeskovu střelu Bulis. Skóre se poprvé měnilo jen o několik vteřin později. Do skrumáže před pardubickou brankou pálil Trávníček, puk se odrazil k volnému Hüblovi a ten mezi Lašákovými betony skulinku našel – 0:1. Domácí odpověď přišla záhy, ale hezká teč Koukala byla pravděpodobně z brankoviště, a tak sudí Rejthar k nevoli publika rozpažil. Regulérní branky se Pardubice dočkaly až v závěru třetiny, kdy přesilovou hru sehrála Mikeskova formace nejen efektně, ale i efektivně. Hejduk našel křížnou přihrávkou Mikesku a ten zakončil důrazně pod víko – 1:1. Stejnou výhodu dostal minutu před koncem i Litvínov a když už se zdálo, že se domácí bez větších potíží ubrání, našlápl po křídle Ručinský, předložil puk na pravou stranu Balázsovi, jehož dělovka z první málem protrhla síť nad Lašákovým ramenem – 1:2.

Linhartova premiérová trefa

Hned po přestávce dostali pardubičtí možnost druhé přesilové hry v zápase, když Ručinský šermoval svou holí příliš vysoko. Bohužel se dejavu z první třetiny neopakovalo, jedinou střelu na Jarinu vyslal Mudroch. Varování domácí obraně vystavil domácí obraně Branda, který prakticky neatakován prošel až před Lašáka, ale jeho pokus o blafák pardubický brankář vystihl. Méně štěstí už měl při samostatném nájezdu Ručinského, který po rychlé spolupráci s Reichlem a Balázsem tváří v tvář Lašákovi nezaváhal – 1:3. Domácí hodně znervózněli a Lašák musel svůj tým několikrát podržet. Zpět do hry je dostala paradoxně až naprosto nepovedená přesilová hra, kdy se nedařilo pardubickým snad vůbec nic. Hned po jejím skončení se totiž snad poprvé Pardubice udržely ve své útočné třetině, Průcha vyhrál buly na Linharta a ten nekompromisním golfákem od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 2:3. Pro Tomáše Linharta to byla vůbec první branka dosažená v seniorské extraligové soutěži. Domácí kontaktní branka pořádně nažhavila a najednou se hrál v Duhové Aréně úplně jiný hokej. Jarina udržel těsné vedení Litvínova pouze tři minuty, pak totiž Hejduk poslal puk do jízdy Bulisovi, který z levého kruhu tvrdou střelou na vzdálenější tyč vyrovnal a odměnil tak drtivý tlak Pardubic – 3:3. Ten bohužel trochu otupilo přísné vyloučení Koukala, který se měl co držet, aby hlavnímu sudímu nějak jadrně nesdělil, co si myslí o jeho soudcování. V euforii hrající domácí hráči ale s přehledem bránili a nechybělo mnoho, aby Bulisova přihrávka našla při útočném výpadu hůl Hejduka a mohlo být ještě veseleji. I tak mohli pardubičtí odcházet do šaten spokojení, neboť Litvínov se v Duhové Aréně představoval rozhodně v dobrém světle.

Lubinova vítězná branka

Opatrný start do třetí třetiny ukončil až krosček Hranáče u hrazení, který byl oceněn dvěma minutami. Důvěru trenéra pak odměnil navrátilec do sestavy Lubina, který po Rolínkově přiťuknutí zcela sám před Jarinou nezaváhal – 4:3. Litvínov po vedoucí brance Pardubic musel chtě nechtě otevřít hru a to byla ta pravá voda na pardubický mlýn. To co předvedla v litvínovském obranném pásmu trojice Hejduk – Průcha – Koukal, o tom se bude hostujícím hráčům ještě dlouho zdát. Během necelé minuty měli na hokejkách tito hráči hned několik šancí a dezorientovaná obrana Litvínova jejich kombinaci nestačila snad ani sledovat. Poté co Koukal z jasné pozice přestřelil, byl odměněn krosčekem zezadu od Havla a domácí měli další výhodu. V té publikum řádně vyděsil šikovný Ručinský, který se proháčkoval až před Lašáka, ale v koncovce postrádal více klidu. Rychlý hokej nadále pokračoval, ale pardubičtí přeci jen začali myslet i více na obrannou činnost, a tak se s přibývajícím časem a nervozitou začala objevovat i do té doby prakticky ojedinělá zakázaná uvolnění. Velkou šanci na vyrovnání měl Reichel, ale Lašák se stihl k druhé tyči sklouznout včas a kapitána chemiků vychytal. V době oslavných chorálů Jižní tribuny měl na holi pojistku Koukal, ale tomu snad není přáno dát branku ani z nejvyloženější pozice. Závěr zápasu domácí zkušeně drobili do krátkých herních úseků a nedali tak Litvínovu mnoho příležitostí dostat se do souvislého tlaku. Závěrečnou třešničku na dort pak přidal při power-play hostů Milan Hejduk, který elegantně obešel dva protihráče a zavěsil do prázdné branky – 5:3.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Z naší strany byla špatná první třetina, kdy jsme nedůslednou hrou ztráceli kotouče na modré čáře a hosté z toho chodili do rychlých brejků. Po důrazné domluvě o přestávce se hra změnila, soupeře jsme dostali pod tlak a tvořili si šance. Musím pochválit celé mužstvo, které od poloviny zápasu hrálo hru, kterou jsme si představovali.“

Josef Beránek (HC Chemopetrol Litvínov): „Byl to dobrý zápas, pro nás však s nedobrým koncem. Zavinili jsme si to z velké části sami. Přispěla k tomu série vyloučení, která pustila domácí do tlaku. My jsme se dopustili dalších chyb. Po nich jsme inkasovali vyrovnávací i rozhodující branku.“