Staropramen extraliga ledního hokeje, 12. kolo, neděle 5.10.1997, Zimní stadion města Pardubic

Opava

4:2
0:0, 2:0, 2:2
Branky: 24. Martinec, 34. S. Procházka, 48. Kábrt, 54. Blažek – 51. Piskoř, 60. Maškarinec. Rozhodčí: Nečas – Pokorný, Stulák. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 5618. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Augusta, Pácal, Malinský, Kříž, Píša, Cypljakov – Hejduk, Blažek, Rozsíval – S. Procházka, Martinec, Kudrna – Paleček, Sýkora, Kábrt.
Opava: Haas – Maškarinec, Maleček, Šmíd, Hrubeš, Kramný, Suchánek – Mařák, Piskoř, Jurík – Tomek, Ministr (50. Sychra), Žurek – Kubiš, Brančík, Pavelek.

V desátém vzájemném ligovém utkání vyhráli zaslouženě pardubičtí hokejisté nad Opavou 4:2. Domácí tak vyhráli pátý zápas v řadě v domácím prostředí. V úvodní třetině viděli diváci hokej slabé úrovně, ve hře dvou týmů bylo plno nepřesností, hráčům kotouč často spíš překážel.

Domácí měli převahu, důraznější hrou předčili Slezany, ale akcím chybělo úspěšnější zakončení. Hosté spoléhali na ojedinělé protiútoky, které proti pozorné obraně domácích neměly šanci na úspěch. Skóre utkání otevřel ve 24. minutě domácí Martinec, který využil zmatku před Haasovou brankou.

Pardubičtí měli nadále výraznou převahu, jejich zásluhou se úroveň hry zvedla, opavský Haas musel hodně zachraňovat. Ve 34. minutě však byl bezmocný proti tvrdé střele Stanislava Procházky od modré čáry. Opava se dostávala před pardubickou branku jen sporadicky, největší šance její hráči vypracovali při přesilovkách.

Závěrečná třetina měla podobný ráz a hrálo se za neustálé převahy domácích. I v 48. minutě dali třetí gól, hosté sice o tři minuty později Piskořem snížili, ale domácí další komplikace nepřipustili a přidali další gól. Poslední slovo patřilo hostujícím hráčům, kteří půl minuty před koncem utkání upravili na konečný výsledek 4:2.

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Počítali jsme s tím, že Opava přijede s obrannou taktikou. Chtěli jsme si vytvořit tlak v útočném pásmu, ale nedařilo se nám proměňovat šance. Hráči byli trpěliví a vyplatilo se to. Proměňování šancí je ale dnes naší slabinou. Za stavu, kdy utkání bylo rozhodnuto, hráči polevili v nasazení a zbytečně dali příležitost soupeři“

Karel Franěk (HC Bohemex Trade Opava): „Vítězství Pardubic bylo zasloužené. Vzdorovali jsme v první třetině, kdy hráči stačili vzniklé situace ubruslit a pokrýt protihráče. Potom se nám hra zhroutila a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Po předcházejících náročných zápasech nám chyběly síly, měli jsme méně šancí než soupeř.“