Český Telecom extraliga ledního hokeje, F6, úterý 15.4.2003, Finálová hala Pražské energetiky

Slavia Praha

1:5
0:2, 1:1, 0:2
Branky a nahrávky: 22:59 Hejda (Antoš, Jaroš) – 3:31 Lubina (Kudrna, Blažek), 18:37 Janecký (P. Sýkora, Zábranský), 36:55 P. Sýkora (Zábranský, Pospíšil), 52:03 Pospíšil (Čáslava, P. Sýkora), 57:45 Průcha (Kolář, Koukal). Rozhodčí: Kolísek, Vokurka – Guth, Rittich. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:3. Diváci: 5000 (vyprodáno). Střely na branku: 34:41. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5. Stav série: 3:3.
Slavia Praha: Málek – Kadlec, Graňák, J. Novák, Kolařík, Posmyk, Hejda – Šaffer, Beránek, Sailer – Duda, Klepiš, Sup – Jaroš, Kopecký, Dlouhý – Hruška, Z. Novák, Antoš.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Mudroch, Zábranský, Čáslava, Pácal, Novotný, Duben – P. Sýkora, Janecký, Pospíšil – Kudrna, Blažek, Lubina – Kropáč, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.

Hokejisté Slavie ani napodruhé nedokázali sáhnout po historicky prvním mistrovském titulu a po jejich dnešní prohře v Edenu s Pardubicemi 1:5 rozhodne o novém šampionovi až čtvrteční sedmý duel na východě Čech. Pražané tak promarnili náskok 3:1 na zápasy a vítěz základní části dokázal vrátit dramatickou sérii k rozhodující bitvě do domácího prostředí.

Do hry se na obou stranách vrátili do sestavy po zranění elitní střelci – slávista Sup a pardubický Blažek. Svěřenci Miloše Říhy povzbuzeni nedělním obratem vstoupili do utkání velice aktivně a domácí za první třetinu téměř k ničemu nepustili. Do ojedinělé možnosti se dostal v úvodu Zbyněk Novák, ale už ve čtvrté minutě se ocitl sám před slávistickou brankou Lubina a svou sedmou trefou v letošním play off dostal Pardubice ještě více na koně.

Poté o sobě dali vědět na obou stranách útoky mladíků, ale brankáři byli pozorní. Více práce měl domácí Málek, který v 11. minutě zlikvidoval vyloženou šanci Petru Sýkorovi. O osm minut později se naskytla možnost hostů hrát 22 sekund v pěti proti třem a při návratu prvního vyloučeného zvýšil kapitán Východočechů Janecký.

Obraz druhé části se zcela změnil a dopředu se hnala Slavia. Pomohl ji k tomu i fakt, že narozdíl od první části, kdy na trestné lavici pykali třikrát jen slávisté, se poměr vyloučení srovnal. Při vyloučení Pácala nejdříve nebezpečně tečoval Duda, který však vzápětí dostal trest za faul na Mikesku. Hra čtyř proti čtyřem však v sérii svědčí obránci Hejdovi, jenž bombou od modré čáry snížil.

Poté měl tým Vladimíra Růžičky, který se vrátil ke složení útoku Duda - Beránek - Sup dokonce dvě minuty výhodu dvou mužů v poli, ale nedokázal na brankáře Svobodu vyzrát. Nepříjemným okamžikem bylo ubráněné oslabení pro Mikesku, jehož trefil do krku Hejdův pokus. Pardubický hráč se skácel k zemi a jako první mu přijel na pomoc domácí Duda, jehož jméno pak paradoxně skandoval celý zaplněný stadion, včetně velkého pardubického kotle.

V polovině utkání se dostal k ohrožení Málkovy svatyně Pištek a dorážel už otřepaný Mikeska. Obrovskou šanci na vyrovnání spálil ve 35. minutě Antoš, který tváří v tvář Svobodovi trefil jen gólmanovu masku. Z minima maximum ve druhé části vytěžili hosté, když je přiblížil k výhře tečí Zábranského nahození Petr Sýkora.

Slavia se sice snažila výsledek korigovat a ještě odvrátit sedmý duel. Jenže Klepiš v sólovém nájezdu zakončil svůj blafák vedle a nájezd Jana Nováka kryl rychlou lapačkou pardubický brankář. Na druhé straně nejdříve zahrozil Mikeska a po následném Klepišově faulu definitivně rozhodl Pospíšil, jenž tečoval Čáslavovu střelu. V další početní převaze ještě zvýraznil výhru hostí Průcha.

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): „První třetina nám vyšla katastrofálně, byli jsme přemotivovaní a zbavovali jsme se rychle kotouče. Dělali jsme hrozné chyby. Za stavu 0:2 je utkání velice těžké. V dalším průběhu jsme bojovali, vytvořili jsme si šance, ale bohužel jsme nedali góly. Pardubice velice dobře bránili a na jeden gól se doma nevyhrává. Je to otevřené, zbývá jediný zápas. Hrajeme venku, budeme bojovat a šanci máme.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Podali jsme ukázněný výkon. Hráli jsme disciplinovaně a podpořili jsme náš výkon velkou bojovností. Ukázali jsme srdce a dařilo se nám střelecky.“