F4, čtvrtek 10.4.2003 od 17:00 hodin, Finálová hala Pražské energetiky
Slavia Praha

Branky a nahrávky: 15:38 Duda (Hejda, Sailer), 58:40 Duda (Beránek, Kadlec). Rozhodčí: Turčan, Homola – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 15:18, navíc Mikeska, Tvrdík (oba Pardubice) oba 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 5000 (vyprodáno). Střely na branku: 41:36. Průběh utkání: 2:0. Stav série: 3:1.
Slavia Praha: Málek – Kadlec, Hejda, J. Novák, Kolařík, Posmyk, Graňák – Šaffer, Beránek, Sailer – Duda, Fadrný, Antoš – Jaroš, Kopecký, Dlouhý – Hruška, Klepiš, Tomica.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Mudroch, Zábranský, Čáslava, Pácal, Novotný, Duben – Kudrna, Tvrdík, Lubina – P. Sýkora, Janecký, Rolinek – Kropáč, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.

Dvě branky Radka Dudy v přesilových hrách a čtvrtá nula Romana Málka v letošním play off přiblížily hokejisty pražské Slavie na krok k historicky prvnímu mistrovskému titulu. Po dnešním domácím vítězství 2:0 vedou svěřenci Vladimíra Růžičky nad Pardubicemi již 3:1 na zápasy a mohou sérii hranou na čtyři vítězné duely rozhodnout už v neděli v Pardubicích.

Oba trenéři museli kvůli zraněním udělat změny v sestavě. Slavii vedle dlouhodobě vyřazeného beka Kučery chyběli produktivní útočníci Sup s Krátoškou a Růžička povolal zpět z reprezentační dvacítky centra Klepiše. Téměř celé utkání navíc využíval jen pět beků. Jeho protějšek Miloš Říha se musel vedle obránce Michala Sýkory obejít bez forvardů Blažka s Divíškem, do hry naopak zařadil kapitána Janeckého.

Úvodní část se nesla ve znamení častých vyloučení, sudí Turčan s Homolou udělili v první dvacetiminutovce celkem 34 trestných minut. Na obou stranách z toho vzešly nejdříve dvě početní převahy, které zůstaly i díky výkonům brankářů Málka a Svobody nevyužity.

Ve 14. minutě došlo na hru třech proti třem, při níž se dočkali diváci v zaplněném Edenu největších šancí. Nejdříve Klepiš uvolnil Hejdu, ale dosavadní hrdina finálové série tváří v tvář Svobodovi neuspěl. Vzápětí Hejdovi ujel Janecký, jenže ani on sólo nevyužil. Kudrnovo vyloučení však už domácí potrestali, Hejdovu ránu tečoval před brankou Duda.

Přísný metr drželi sudí i nadále a na obou stranách se střídaly možnosti početní převahy. Jenže ke gólu nevedly přesilovky ani hra v plném počtu. Svoboda se vyznamenal především proti Hruškovi a Beránkovi. Kudrna zahrozil při Klepišově vyloučení na čtyři minuty, ale pak po necelých třech minutách výhodu sám faulem přerušil. Málek kryl i Tvrdíkův pokus z úhlu.

Domácí zase nevyužili 49 sekund trvající výhodu dvou mužů navíc v poli a potom zachránila po Novákově střele od modré čáry Východočechy tyč. Slávistický gólman měl práci při Posmykově trestu, ale největší šanci Lubinovi kryl.

V závěrečné třetině se snažili hosté smazat náskok soupeře, ale v 51. minutě po Mikeskově zákroku na Dudu museli vrhnout všechny síly do obrany. Pardubice podržel Svoboda, který měl při jednom zákroku i štěstí a v nepřehledné situaci dorazil Fadrný puk do branky až v přerušené hře.

Hosté se připravili sami o možnost vyrovnání, protože dohrávali v oslabení. Nejdříve putoval na trestnou lavici Kropáč a po tvrdém zákroku zezadu na Klepiše u mantinelu také Tvrdík. Tento faul potrestal po Beránkově přihrávce opět Duda. Hostů nebyla nic platná ani závěrečná power play.

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): „Byl to dnes boj o každý centimetr ledu z obou stran. Rozhodlo, že Roman Málek udržel čisté konto a dokázali jsme vstřelit dvě branky. Chyběli nám dva naši nejproduktivnější hráči v play off Krátoška se Supem, což byla dost citelná ztráta. Ostatní hráči ale podali skvělý výkon.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Můžeme si jen stěžovat, že jsme neproměnili šance, kterých jsme měli na začátku i na konci dost. Když nedáme gól, nemůžeme pomýšlet na vítězství. Na druhou stranu nemohu hráčům nic vytknout, protože do hry dali všechno. Slavia hrála velmi dobře takticky a její hráči padali u mantinelu, zatímco my tyto souboje ustojíme. Nelze hráčům vyloučení z přemíry snahy vyčítat. Chybí nám naši nejlepší střelci od modré čáry Michal Sýkora a Vyhlídal, i když dnes jsme stříleli dobře.“

Vzájemné zápasy 2002/2003
27.9.02 Slavia Praha – Dynamo Pardubice 5:0