Cenná vzpruha! Dynamo získalo DERBY #28

08.03.2019 | David Záruba

PARDUBICE — Tuhle výhru potřebovala Lubinova parta jako sůl. Poslední východočeské derby letošní sezony získaly Pardubice po skvostném úvodu. Po 605 sekundách vedly o tři branky, rivala, jenž přijel bez několika hráčů, porazily 4:2. Prvně se v nejvyšší soutěži trefili Matouš Kratochvil a odchovanec Ondřej Matýs, další přesné zásahy přidali Luboš Horký a Marek Hovorka.

52. kolo, pátek 8.3.2019 od 18:00 hodin, ČSOB Pojišťovna ARENA

Mountfield HK

Branky a nahrávky: 6:03 Kratochvil (5/5), 7:17 Horký (Machala; 5/5), 10:05 Matýs (Dušek; 5/5), 48:39 Hovorka (Mikuš, Eklund; 5/4) – 15:31 F. Pavlík (Cingel; 5/5), 58:09 Cingel (Paulovič, Graňák; 4/6). Rozhodčí: Svoboda, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:10 (0:1, 6:6, 3:3), navíc Cardwell 5 minut a osobní trest do konce utkání – Sklenář 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 9329. Střely na branku: 19:35 (5:11, 6:12, 8:12). Srážky: 9:9. Vhazování: 39:27. Blokované střely: 14:7. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:2. Nejlepší hráči: – Lukáš Cingel.
Dynamo Pardubice: Klouček – Cardwell, Eklund, Mikuš, Porseland, Zdráhal, Budík – Sýkora, Ihnačák, Kratochvil – Hovorka, Rolinek, Perret – Horký, Poulíček, Machala – Matýs, Kloz, Dušek.
Mountfield HK: Pavelka – Štindl, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák – Dvořák, Rákos, Sklenář – Paulovič, Cingel, R. Pavlík – Poppel, Nedvídek, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Síla.

Hradec měl lepší začátek, ale když Rákos ve velké šanci mířil jen do tyče, spustilo Dynamo gólovou lavinu. V sedmé minutě se šťastně trefil odrazem od obránce Kratochvíl, pro něhož to byla první branka v extralize, a za 74 vteřin dokonal Machalův parádní sprint kolem obránce Horký. Dynamo bylo na koni a tříbrankový náskok zařídil po přečíslení také premiérový střelec Ondřej Matýs. Mountfield se poté vzchopil a v 16. minutě snížil dělovkou od modré Filip Pavlík.

Druhou třetinu poznamenala četná vyloučení, díky kterým si oba týmy zahrály dvojnásobnou přesilovku. Hradec si během 19 vteřin připravil jednu šanci, kterou nevyužil Paulovič. Dynamo naproti tomu během dvou minut v pěti proti třem pořádně nevystřelilo na bránu a Pavelka byl bez práce. Závěr druhé části rozkouskovalo několik drobných potyček.

Přesilovky pak hrály důležitou roli ve třetí třetině. Při té hradecké totiž Rákos trefil jen Kloučka do masky, naopak Pardubice při své výhodě utekly do tříbrankového trháku. Mikuš trefil jen břevno, ale kotouč do branky z úhlu vrátil Hovorka. Dynamo následně podruhé v zápase promarnilo převahu pět na tři.

Necelých pět minut před koncem Cardwell při bitce s Rákosem zahodil rukavice a vyfasoval trest na pět minut a do konce zápasu. Hradec vylepšil dlouhou přesilovku odvoláním brankáře a na 4:2 snížil 111 vteřin před sirénou Cingel. Víc už ale Mountfield nestihl, poslední derby v sezóně patří Dynamu.

Ladislav Lubina (HC Dynamo Pardubice): „Jsem rád, že jsme utkání zvládli a vyhráli. Ne kvůli třem bodům, ale protože to vítězství potřebujeme sami pro sebe. Chtěl bych poděkovat divákům, že na poslední derby přišli, a chtěl bych je poprosit, aby nás chodili podporovat ve stejném počtu i nadále, protože to budeme potřebovat.”

Petr Svoboda (Mountfield HK): „Měli jsme sympatický vstup do zápasu, ale bohužel jsem ho nevyjádřili brankami. Naopak Pardubice při našem krátkém výpadku vstřelily tři góly. Je škoda, že jsme ve druhé třetině nevyužili přesilovku pět na tři, celkově jsme měli hodně početních výhod, ale nenaložili jsme s nimi dobře. Možná i kvůli tomu, že jsme byli v okleštěné sestavě. Musím ale říct, že mladíci odehráli dobrý zápas. Chybějící hráči léčí drobná zranění a nechtěli jsme před play off nic riskovat.”

Vzájemné zápasy 2018/2019
12.8.18 Mountfield HK – Dynamo Pardubice 4:2