Staropramen extraliga ledního hokeje, 42. kolo, neděle 7.2.1999, Zimní stadion města Pardubic

2:1
1:1, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 9. Plášek (Rozsíval), 39. Píša (Pácal, T. Blažek) – 4. Moravec. Rozhodčí: Haber – M. Dvořák, Křivský. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 7862. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Dynamo Pardubice: Barta – Pácal, Píša, Jančařík, Malinský, R. Pospíšil, Cypljakov – Mikeska, T. Blažek, Jantovský – S. Procházka, T. Martinec, Kudrna – Koudelka, Plášek, Rozsíval, od 41. navíc Tvrdík.
Vítkovice: Prusek – Galvas, Zátopek, Jurečka, Brezgunov, A. Tomášek, Philipp – Vůjtek, Varickij, Moravec – Kotásek, Krátoška, Krayzel – Irgl, Lamich, Pavelek – Hubáček, Baranyk, Kelner.

V důležitém souboji dvou celků bojujících o elitní osmičku zdolaly Pardubice hokejisty Vítkovic 2:1. Rozhodující branku dal ve 39. minutě obránce Píša.

Hrát se začalo podle obvyklých pardubických not. Hned od úvodu totiž zatlačili domácí soupeře do jeho obranného pásma, měli šance, ale bez gólového efektu. Před Pruskovou brankou hýřili domácí rychlostí a pohybem, dobře také kombinovali, ale ironií bylo, že vedoucí gól padl na druhé straně. Chybnou Martincovu rozehrávku proměnil Moravec ve vedoucí gól Vítkovicích. Nápor Pardubic pokračoval i nadále, Malinský i Rozsíval však jen procvičovali pozornost vítkovického brankáře. Teprve v 9. minutě rozjásal ochozy Plášek. Po perfektní přihrávce Rozsívala si doslova vychutnal Pruska a do odkryté branky vyrovnal. Vítkovičtí měli největší šanci v 11. minutě, kdy se Lamich dostal do výborné šance, ale Barta bravurně zachránil.

Druhou třetinu začali aktivněji hosté, kteří přidali na důrazu, a tak domácí tlak nebyl už tak výrazný jako v první třetině. Vítkovickým však chyběl rychlejší přechod do útoku, což naopak bylo předností domácích. Ti postupně převzali režii hry i v této části právě jednoduchými akcemi se snadno dostávali do brankových šancí, ale ztroskotávali na vítkovickém brankáři. Ten kapituloval až v 39. minutě po tvrdé střele Píši od modré čáry při početní převaze.

Jednogólový náskok domácích donutil hosty k zoufalému úsilí o vyrovnání, a tak měla závěrečná třetina vyrovnanější průběh a oba celky si v nich vytvořily minimum šancí. Bojovalo se více o středové pásmo, v závěru střetnutí hosté zvýraznili svůj tlak a rozkouskováním hry se snažili co nejdéle udržet v útočném pásmu, ale domácí účinným forčenkinkem se přece prosadili, vrátili hru před vítkovickou branku, ale skóre se už neměnilo.

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to urputné utkání dvou vyrovnaných soupeřů, kteří bojují o osmičku. Bylo vedeno takticky a bojovalo se o každý kousek ledu, nakonec se šťastným koncem pro nás.“

Ladislav Svozil (HC Vítkovice): „Přijeli jsme s tím, abychom domácí nepustili do tlaku jako v minulých zápasech. Ve druhé třetině jsme ale na osm až deset minut vypadli ze hry a při přesilovce domácích jsme inkasovali rozhodující gól. S výsledkem spokojeni nejsme, ale prohra 1:2 znamená, že s Pardubicemi máme lepší vzájemná utkání. Proto jsme také nehráli na konci power play.“