29. kolo, neděle 27.12.1998 od 17:00 hodin, Palác kultury a sportu
Vítkovice

Branky a nahrávky: 7. Varickij (Moravec), 35. Vůjtek (Holaň), 45. Čerbajev (Krátoška), 51. Němčický (Brezgunov) – 10. S. Procházka (Blažek), 24. S. Procházka (Kudrna), 60. Kudrna (Píša). Rozhodčí: Balej – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 2:6, navíc A. Tomášek (Vítkovice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 7869. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3.
Vítkovice: Trvaj – Holaň, Kowalczyk, Jurečka, Brezgunov, A. Tomášek, Philipp – Vůjtek, Varickij (38.–40. Pavelek), Moravec – Čerbajev, Krátoška, Němčický – Kotásek, Krayzel, Irgl.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Pácal, Píša, Jančařík, Malinský, Pospíšil, Mudroch – S. Procházka, Blažek, Rozsíval – Mikeska, Martinec, Kábrt – Jantovský, Plášek, Kudrna.

Hokejisté Vítkovic zvítězili nad Pardubicemi 4:3, když o svém vítězství v důležitém střetnutí v boji o účast v play off rozhodl v úvodu poslední třetiny. Ve 45. minutě vstřelil třetí branku Vítkovic Čerbajev a v 51. minutě pojistil výhru vítkovického mužstva Němčický. Hosté již jen korigovali výsledek čtyři sekundy před koncem zápasu střelou obránce Píši.

Vítkovičtí hokejisté v úvodu střetnutí přehrávali soupeře rychlostí i kombinační hrou a Varickij již v sedmé minutě vsítil první branku zápasu po nahrávce Moravce. Hosté se však postupně vymanili z defenzívy a Stanislav Procházka po nádherné individuální akci Blažka a jeho nezištné přihrávce vyrovnal v přesně v polovině první třetiny. V závěru první části byl vyloučen pardubický útočník Jantovský, ale Vítkovice přesilovku nevyužily, když Krátoška nastřelil v 19. minutě z výhodné pozice jen horní tyčku.

Začátek druhého dějství lépe vyšel hostujícímu celku. Kudrna skvěle nahrál téměř přes celé kluziště do volného prostoru Procházkovi a střelec prvního gólu Pardubic dostal ve 24. minutě hosty poprvé do vedení, když s jistotou samostatný nájezd na vítkovického gólmana proměnil. Domácí však nerezignovali a při vyloučení Kábrta na dvě plus dvě minuty za neúmyslné zranění protihráče vyrovnali na 2:2. Vyrovnávací branku vstřelil Vůjtek po sólové akci, když elegantně oklamal pardubické obránce na modré čáře.

V závěrečné třetině hráči Vítkovic zvýšili důraz v osobních soubojích, zpřesnili kombinace a získali herní převahu a dvěma góly rozhodli o zisku dvou důležitých bodů v boji o účast v play off. Čerbajev skóroval ve 45. minutě po přihrávce Krátošky a o šest minut později zvýšil na 4:2 Němčický po přihrávce od Brezgunova. Čtyři sekundy před koncem zápasu snížil ze skrumáže před vítkovickou brankou Kudrna.

Vladimír Vůjtek (HC Vítkovice): „V úvodní třetině jsme byli lepší, ale ve druhé jsme hráli v útlumu a hosté se dostali do vedení. V letošní sezóně jsme však poprvé dokázali otočit nepříznivý vývoj utkání, když jsme v úvodu závěrečné třetiny dostali soupeře pod tlak. Zisk dvou bodů je pro nás nesmírně důležitý, protože stále máme šanci postoupit do play off.“

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Domácí tým byl v první třetině jasně lepší, ale neproměnil několik vyložených gólových šancí. Ve druhé jsme naopak byli aktivnější my a zaslouženě se dostali do vedení. Zlom ve střetnutí však nastal, když rozhodčí příliš přísně vyloučil Kábrta na dvě plus dvě minuty.“

Vzájemné zápasy 1998/1999
13.9.98 Vítkovice – Dynamo Pardubice 1:2