Staropramen extraliga ledního hokeje, 5. kolo, neděle 20.9.1998, Zimní stadion města Plzně

3:1
0:0, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 28. Geffert (Špaňhel), 34. Kořínek (Řezníček), 60. Špaňhel (Straka) – 27. Kudrna. Rozhodčí: Haškovec – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 10:9, navíc Martinec (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 6815. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Plzeň: Salfický – Čech, Řezníček, Kříž, Vlček, Jindřich, Hanzlík – Vostřák, Straka, Navrátil – Špaňhel, Kořínek, Geffert – Volák, Pospíšil, Antoš.
Dynamo Pardubice: Barta – Pácal, Píša, Malinský, Jančařík, Kříž, Mudroch, Pospíšil, Cypljakov – Mikeska, Blažek, Jantovský – Koudelka, Martinec, Kudrna – Procházka, Plášek, Kábrt – Tvrdík, Vak, Rozsíval.

Hokejisté Plzně porazili Pardubice 3:1 a uštědřili hostům první porážku v letošním ročníku. Východočeši rovněž po překvapivých vítězstvích ve Vsetíně a Vítkovicích ztratili první body venku.

Domácí v sestavě již se zkušeným obráncem Vlčkem, kterému byl zmírněn disciplinární trest, začali tradičně velice aktivně. Kuriózně to však byl pardubický Cypljakov, který mohl otevřít skóre tečí do vlastní sítě, ale puk šel těsně vedle. Vzápětí se ocitl před brankářem Bartou osamocený Straka, ale puk mu nesedl. Na druhé straně zahrozil Vak, který zblízka zamířil bekhendem pouze do horní tyčky. V závěru třetiny nejprve prověřil zblízka pardubického brankáře Geffert a chvíli nato jej na druhé straně napodobil Kudrna, který se řítil sám na plzeňskou branku ale ani on úspěšný nebyl.

Po přestávce kvalita hry výrazně poklesla a oba dva týmy se potýkaly především se špatnou rozehrávkou. Z ničeho nic se ale změnilo skóre, když domácí při přesilovce po nedorozumění obrany a špatném vyjetí brankáře Salfického inkasovali do prázdné branky. Hosté se ale z vedení neradovali dlouho, neboť na druhé straně odpověděl zblízka Geffert. Obě mužstva byla velice nervózní a tak přibývalo potyček a vyloučení na obou stranách. Plzeňští se radovali ještě jednou, když obránce Řezníček nádherným pasem našel na útočné modré číhajícího Kořínka, který s přehledem zakončil.

I v závěrečné třetině se spíš bojovalo a na obou stranách se odehrála spousta nedovolených zákroků. Téměř neustále seděl některý z hráčů na trestné lavici. Herně měli mírně navrch hosté, ale všechny jejich pokusy mařil vynikajícími zákroky brankář Salfický. V samotném závěru utkání své sólo proměnil Špaňhel, který tak pečetil výhru Plzně.

Marek Sýkora (HC Keramika Plzeň): „Souhlasím s tím, že utkání se zlomilo, když jsme dokázali rychle vyrovnat. Po porážce na Kladně jsme byli hodně nervózní a na naší hře to bylo znát. Ukázali jsme především hodně vůle a navíc nám výborně zachytal brankář Salfický.“

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Kdybychom dnes jako tradičně dali dvě branky, asi bychom vyhráli. Bohužel jsme nedali a navíc jsme se přizpůsobili vyčkávací taktice domácích. Po vedoucí brance jsme vyrobili katastrofální chybu, a to byl asi zlom utkání. Pak jsme znervózněli a hráči se více soustředili na nehokejové věci.“