3. kolo, neděle 13.9.1998 od 17:00 hodin, Palác kultury a sportu
Vítkovice

Branky a nahrávky: 28. Pavelek (Jurečka, Brezgunov) – 14. S. Procházka, 39. Kudrna (S. Procházka, Martinec). Rozhodčí: Kolísek – Guth, D. Rittich. Vyloučení: 5:8, navíc Polášek 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 7641. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Vítkovice: Prusek – Kowalczyk, Philipp, Jurečka, Brezgunov, Škuta, Ševěček – Vůjtek, Hubáček, Pavliš – Čerbajev, Varickij, Pavelek – Kotásek, Krátoška, Polášek (28. Lamich).
Dynamo Pardubice: Svoboda – Pácal, Píša, Malinský, Jančařík, Kříž, Mudroch, Pospíšil, Cypljakov – Rozsíval, Blažek, Jantovský – S. Procházka, Martinec, Kudrna – Koudelka, Plášek, Kábrt – Mikeska, Vak, Tvrdík.

Domácí tým HC Vítkovice v utkání třetího kola hokejové extraligy prohrál s celkem HC IPB Pojišťovna Pardubice 1:2. Vítěznou branku hostujícího mužstva vstřelil ve 39. minutě Kudrna při přesilové hře, když domácí hráli bez vyloučeného obránce Jurečky.

V ostravském Paláci kultury a sportu hrály oba celky od začátku střetnutí se snahou o rychlý a kombinační hokej. V úvodu střetnutí si vypracovali mírnou převahu rychlejší hosté a první velkou gólovou šanci měl ve 12. minutě Koudelka, ale samostatný nájezd na vítkovického gólmana Pruska nedokázal úspěšně zakončit. Jeho spoluhráč Stanislav Procházka však o dvě minuty později elegantně projel vítkovickou obranou a individuální akci již proměnil ve vedoucí gól. V závěru úvodní třetiny měly Vítkovice dvakrát výhodu početní převahy, ale před první přestávkou vyrovnat nedokázaly.

Ve druhé části zápasu domácí tým zrychlil i zpřesnil hru a dostal soupeře pod tlak. Ve 28. minutě vyrovnal Pavelek při přesilové hře po asistencích Jurečky a Brezgunova. Vzápětí byl vyloučen vítkovický útočník Polášek za hrubý faul na pět minut a do konce utkání, ale Pardubice přesilovku nevyužily. Těsně před koncem druhého dějství nuceně odpočíval na trestné lavici vítkovický bek Jurečka a Kudrna dostal hostující celek ve 39. minutě opět do vedení po předchozí chybě domácího obránce Brezgunova.

Vítkovičtí hokejisté se sice snažili v poslední třetině otočit nepříznivý vývoj zápasu, ale hráči Pardubic aktivně bránili téměř po celém kluzišti a s přehledem kontrolovali průběh střetnutí. Pět minut před koncem utkání byl vyloučen domácí útočník Čerbajev a po této výhodě hosté své nejtěsnější vítězství již snadno uhájili.

Vladimír Vůjtek (HC Vítkovice): „Výsledek neodpovídá průběhu utkání. Spravedlivější by byla remíza. Hrajeme však příliš upracovaně a komplikovaně. Nehrajeme také dobře přesilovky a i tam lze hledat příčinu porážky.“

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Po dobrých výkonech ve Vsetíně a doma se Slavií jsme nechtěli prohrát ani v Ostravě. Po našem vedoucím gólu nás soupeř dostal v závěrečných minutách první třetiny pod tlak po našich zbytečných vyloučeních. V závěru zápasu jsme již aktivní hrou nedovolili Vítkovicím otočit průběh a výsledek utkání.“

Vzájemné zápasy 1998/1999
13.9.98 Vítkovice – Dynamo Pardubice 1:2