16. kolo, úterý 5.10.1999 od 18:00 hodin, Paegas Arena
Sparta Praha

Branky a nahrávky: 9:38 Ptáček (Zelenka, Žemlička), 14:34 Výborný (P. Martinec, J. Hlinka), 16:05 Výborný (P. Martinec), 29:37 P. Martinec (Výborný, J. Hlinka), 32:58 P. Martinec (Výborný, J. Hlinka), 35:53 Výborný (J. Hlinka, Kučera), 50:19 Kučera (Broš, J. Hlinka). Rozhodčí: Bolina – Bláha, Charvát. Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. Diváci: 4223. Střely na branku: 28:27. Průběh utkání: 7:0.
Sparta Praha: Bříza (41. Přikryl) – Sýkora, Kučera, Ptáček, Šrek, Nedvěd, Benýšek, od 53. navíc Rebolj – Výborný, P. Martinec, J. Hlinka – Zelenka, Broš, Žemlička – Kratěna, Novák, Eiselt – Chabada, Kašpařík, Havelka.
Dynamo Pardubice: Svoboda (21. Barta) – Záleský, Pácal, Malinský, Jančařík, A. Novotný, Čáslava, Dušánek, Mudroch – Tvrdík, Blažek, Lubina – Kudrna, T. Martinec, S. Procházka – Rozsíval, Mikeska, Koudelka – Jantovský, Vak, Paľov.

Sedm branek uštědřili hokejisté pražské Sparty hostům z Pardubic, přitom sami díky gólmanům Břízovi a Přikrylovi, jenž svého zkušenějšího kolegu nahradil v závěrečné třetině, žádný neinkasovali. Předehrávaný zápas 16. kola extraligy skvěle vyšel především reprezentačnímu útočníkovi Davidu Výbornému, který vstřelil tři branky, na další dvě nahrál a s patnácti body mu v soutěži produktivity patří druhá příčka za vedoucím Jiřím Dopitou ze Vsetína.

Už z prvního útoku poslal hostům varování Žemlička, který se dostal až před brankáře Svobodu, ale gólový efekt přinesla až Ptáčkova přesná střela od modré čáry v polovině úvodní části hry. Sparta neměla zpočátku takovou převahu, jak napovídá skóre, avšak prvnímu útoku Výborný, Patrik Martinec a Jaroslav Hlinka vycházelo téměř všechno, na co sáhl.

Martinec svoji individuální akci zakončil nepřesnou bekhendovou střelou, nicméně puk odražený od zadního hrazení znovu dojel a jeho přihrávku už Výborný usměrnil tam, kam mířil centr první řady. Ještě v první třetině si oba svoji spolupráci zopakovali a pardubická obrana se zhroutila jako domeček z karet.

V dalším průběhu zápasu sparťané pevně opanovali led pražské Sportovní haly, technické finesy si dovolil i obránce Nedvěd a skóre k potěšení domácích utěšeně narůstalo. Nezastavil ho ani gólman Barta, který po první třetině vystřídal v pardubické brance nešťastného Svobodu.

Hokejisté z města perníku v poslední dvacetiminutovce přece jen několikrát prověřili náhradníka Přikryla, ale v koncovce byli bezzubí. Poslední ránu jim zasadil při početní výhodě pěti proti třem reprezentační bek Kučera. Na utkání se přišli podívat i fotbaloví reprezentanti Patrik Berger a Vladimír Šmicer.

František Výborný (HC Sparta Praha): „Utkání se nám vydařilo a jsem rád, že jsme dokázali proměňovat šance, což se nám třeba proti Vsetínu nevedlo. Když už mužstvo vede tři nula, je to jednodušší, hráči si více dovolí. Břízu jsme střídali po oboustranné dohodě. Čeká nás nabitý program a potřebujeme, aby i Přikryl byl v psychické pohodě. Utkání už bylo v té době v podstatě rozhodnuté, nějaký gól by nám asi neublížil.“

Pavel Marek (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Snažili jsme se o důraz v obraně, ale od poloviny úvodní třetiny nás domácí přehrávali ve všech herních činnostech. Hráli aktivně, agresivně a na rozdíl od nás dokázali také dávat góly. Prohrát se Spartou není ostuda, jen ta výše porážky nás zklamala.“

Vzájemné zápasy 1999/2000
14.9.99 Dynamo Pardubice – Sparta Praha 2:5