10. kolo, pátek 8.10.1999 od 17:00 hodin, Palác kultury a sportu
Vítkovice

Branky a nahrávky: 3:19 Martinec (Malinský, Jančařík), 12:06 Kudrna (Procházka, Martinec), 18:25 Martinec (Procházka, Barta), 25:56 Lubina (Jančařík). Rozhodčí: Turčan – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. Diváci: 6094. Střely na branku: 25:29. Průběh utkání: 0:4.
Vítkovice: Prusek (26. Trvaj) – Jerofejev, Seman, Philipp, Galvas (21. Zátopek), Jurečka, Kowalczyk – Gogolev, Petrenko, Krayzel – Lamich, Hubáček, Pavliš – Irgl (21. M. Tomášek), Bacho (21. Kelner), Pavelek (21. Polášek).
Dynamo Pardubice: Barta – Jančařík, Malinský, Pácal, Píša, Mudroch, Novotný – Kudrna, Martinec. Procházka – Tvrdík, Blažek, Lubina – Palov, Mikeska, Rozsíval.

Hokejisté Vítkovic překvapivě podlehli v utkání 10. kola extraligy v domácím prostředí Pardubicím po sotva průměrném výkonu 0:4 po třetinách 0:3, 0:1 a 0:0. Východočeši rozhodli o svém hladkém vítězství již v úvodní části zápasu, ve které první pardubický útok ve složení Kudrna, Martinec, Procházka třikrát skóroval.

Hosté hráli sice od začátku střetnutí se zajištěnou obranou, ale stále se pokoušeli o rychlé brejky. Po jednom z nich již ve 4. minutě vstřelil vedoucí branku Pardubic Martinec. Domácí tým mohl vyrovnat o tři minuty později, když se Hubáček ocitl sám před pardubickým gólmanem Bartou, avšak zblízka nedokázal skórovat.

Hokejisté Pardubic i v dalším průběhu třetiny důsledně dodržovali taktiku z úvodu zápasu a zásluhou první formace získali ještě do přestávky tříbrankový náskok. Ve 13. minutě zvýšil na 2:0 Kudrna ihned po návratu na led z trestné lavice a převahu Pardubic korunoval za dalších šest minut svým druhým gólem Martinec při přesilové hře, když vítkovický celek hrál bez vyloučeného Krayzela. Asistenci u této branky si připsal i brankář Barta.

Rovněž začátek druhého dějství lépe vyšel hostujícímu mužstvu. Pardubický obránce Jančařík ve 26. minutě nahrál ideálně do volného prostoru puk Lubinovi a ten ze sólového nájezdu s jistotou překonal vítkovického brankáře Pruska. Toho po obdrženém čtvrtém gólu vystřídal Trvaj.

Ve druhé třetině již nehrál třetí vítkovický útok, který vystřídala trojice Tomášek, Kelner, Polášek, ale změny v sestavě se na výkonu neprojevily. Domácí hokejisté nadále hráli bez invence v útoku a nedůrazně v osobních soubojích. V závěrečné části dobře hrající hosté již s přehledem kontrolovali vývoj zápasu a nedali Vítkovicím žádnou šanci přivodit zvrat.

Vítkovický útočník Gogolev nastoupil ve zlaté přilbě, kterou obdržel za nejkrásnější gól září, ale ta mu štěstí nepřinesla a v zápase se střelecky neprosadil.

Zbyněk Neuvirth (HC Vítkovice): „O naší prohře rozhodly dvě fatální chyby naše první pětky, které rozhodily hru nejen ruské formace, ale i celého mužstva. Dalším rozhodujícím momentem pro konečný výsledek byla naše velmi špatná hra při početní převaze. Hosté hráli velmi dobře v obraně a měli výborný přechod do útoku.“

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Po vysoké prohře v předehrávce se Spartou jsme hráčům trochu vyčinili, a ti si to zřejmě vzali k srdci. Vycházeli jsme ze zajištěné obrany a pokoušeli se o rychlé brejky. V první třetině nám tato taktika dokonale vyšla. V dalším průběhu zápasu nás soupeř sice v některých chvílích dostal pod tlak, ale hrál velmi špatně přesilovky a střelecky se neprosadil. Velmi dobře chytal Barta.“

Vzájemné zápasy 1999/2000
8.10.99 Vítkovice – Dynamo Pardubice 0:4