MS Hannover 2001

Německá města Norimberk, Hannover a Kolín nad Rýnem hostila 28. dubna až 13. května 2001 již 65. mistrovství světa. Hrálo se stejným systémem jako na předchozím šampionátu.

Česká republika porazila Bělorusko 5:1, remizovala s Německem 2:2, porazila Švýcarsko 3:1 a vyhrála základní skupinu A. V dobrých výkonech naši hráči pokračovali i v osmifinále. Porazili Rusko 4:3, Itálii 11:0 (poslední třetinu odchytal Dušan Salfický), Kanadu 4:2. V play off nejprve zdolali Slovensko 2:0, Švédsko 3:2 a ve finále Finsko 3:2 v prodloužení. Vítězný gól Davida Moravce v čase 70:38 byl ještě dlouho hitem televizních sportovních pořadů.

Českému týmu se podařilo završit unikátní zlatý hattrick. Tři tituly v řadě dokázali v celé historii mistrovství světa získat jen Sověti a Kanaďané.

Jediným pardubickým hokejistou v sestavě byl brankář Dušan Salfický, který tehdy chytal za HC Keramika Plzeň. Později za Pardubice hráli i František Kaberle a Jiří Dopita.

Sestava:

Milan Hnilička, Dušan Salfický, Vladimír Hudáček – Jaroslav Špaček, Pavel Kubina, Radek Martínek, Karel Pilař, František Kaberle, Filip Kuba, Martin Richter – Martin Ručinský, Robert Reichel, Radek Dvořák, Jan Tomajko, Jiří Dopita, David Výborný, Martin Procházka, Pavel Patera, David Moravec, Tomáš Vlasák, Petr Čajánek, Viktor Ujčík, Jaroslav Hlinka.

Konečné pořadí:

1. Česká republika
2. Finsko
3. Švédsko
4. USA
5. Kanada
6. Rusko