8.3.2016
David Záruba

Zlaté dva body! Dynamo udolalo Litvínov v nájezdech

PARDUBICE — Tohle nebyl zápas pro slabší povahy, ale dva body zůstaly doma! Dynamo vedlo nad Litvínovem po brankách Jakuba Orsavy 2:0, Litvínovští dokázali zápas srovnat a v čase 59:34 vstřelili rozdílový gól. Ten ale nebyl definitivní, neboť v čas 59:57,9 při power play srovnal Petr Čáslava na 3:3. Prodloužení zápas nerozsoudilo, přestože Verva měla početní výhodu, a tak rozhodly až samostatné nájezdy, v nich trefy Jakuba Orsavy, Dmitrije Monji a Brandon Maxwell!

Tipsport extraliga, UDR1, úterý 8.3.2016, Tipsport arena

4:3sn
1:0, 1:2, 1:1 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 17:00 Orsava (Nahodil; 5/5), 27:22 Orsava (Štajnoch, Monja; 5/4), 59:58 Čáslava (Štajnoch, Marcinko; 6/5) – 29:08 Pavelka (Hübl, Kubát; 4/5), 38:01 Hanzl (Kubát, Hořava; 5/5), 59:34 Hübl (Trávníček; 5/5). Rozhodčí: Lacina, Pešina – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:4 (1:0, 1:2, 2:2 – 1:0), navíc Sýkora (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 6880. Střely na branku: 22:32 (6:8, 3:14, 9:9 – 4:1). Srážky: 7:5. Vhazování: 43:29. Blokované střely: 9:13. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 4:3.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Štajnoch, Gregorc, Ščotka, Čáslava, Bokroš, Havlík, Zdráhal – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Monja, Nahodil, Orsava – Rapáč, Tomášek, Kaut – Cetkovský, Beran. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.
Litvínov: Janus – Chaloupka, Kubát, Sklenička, Pavelka, Pavlík, Frolo – Gerhát, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Hořava – Duda, Reichel, Trávníček – Jurčík, Válek, Piroš – Jánský. Trenéři: Radim Rulík a Jiří Šlégr.

Pardubice měly před startem šestikolového play out situaci ve svých rukou. Ke klidu v kabině Dynama mohla výrazně přispět výhra nad Litvínovem, který na 13. příčce ztrácel před zápasem jen dva body. Trenéři Draisaitl s Potajčukem nasadili do prvního boje i útočníka Cetkovského.

Nahodil s Orsavou potrestali chybu

Zápas měl od začátku velice slušné tempo, přesto se na první šanci čekalo pět minut. Pak Orsava vykličkoval dobrou pozici pro Nahodila, ten ale sestřelil jen padajícího obránce. Chvíli nato se individuálně prosazoval Monja a Janus si připsal první těžký zákrok. Povedenou dvouminutovku domácích zakončila nebezpečná dorážka Štajnocha, kterou litvínovský gólman vyrazil jen se štěstím.

Verva se následně vymanila z krátkého tlaku soupeře a sama zahrozila. Maxwell jen se štěstím vyrazil bombu Pavlíka, kterou přes klubko hráčů nemohl pořádně vidět. O chvíli později se před domácího brankáře tlačil Hořava, avšak vpádu branku minul. Na druhé straně málem Štajnoch potrestal chybnou rozehru Januse, to byla jeho dělovka musela mířit mezi tři tyče.

Po klidné pasáži mohl stavem pohnout Lukeš, který dostal prostor na hranici brankoviště, jenže branku netrefil. Zakrátko tak udeřilo na opačné straně kluziště. Lukáš Nahodil obral váhajícího obránce a předložil kotouč Jakubu Orsavovi, který ranou z první poslal Pardubice do vedení – 1:0.

Litvínov stáhl dvoubrankové vedení Dynama

Litvínov zkraje druhé části v poklidu ubránil pardubickou přesilovku. Domácí si jedinou možnost připravili až po návratu vyloučeného Piroše na led, když Monja z otočky těsně minul. Dynamo si vše vynahradilo ve 28. minutě, kdy seděl na trestné lavici Duda. Jakub Orsava si počkal u tyčky na odražený puk a spěšně ho poslal do sítě – 2:0.

Hosté po druhé inkasované významně ožili a najednou bylo před Maxwellem horky. V krátkém sledu pálil do pardubického brankáře zblízka Martynek a Frolo. Jen pár vteřin poté se neprosadil ani Reichel. Verva nicméně vybojovala přesilovou hru a v ní už se gólu dočkala. Po další sérii střel se puk odrazil mezi kruhy k Tomáši Pavelkovi, který bez potíží doklepával za rozhozeného Maxwella – 2:1.

Dynamo odpovědělo výpadem Monji s Orsavou, ovšem ti nepřešli přes důraznou clonu před Janusem. Vyrovnání měl následně na hokejce Martynek, ke kterému se kotouč odrazil od zadního mantinelu, ale Maxwell se stihl ke své tyči přesunout. Ve 39. minutě už domácí gólman tolik štěstí neměl. Kubát pěkně našel Robina Hanzla a ten dokázal ze strany pověsit kotouč pod horní tyč – 2:2.

Infarktový závěr přinesl prodloužení

Po 19 vteřinách třetí části vyděsil své spoluhráče Maxwell, když zaváhal při rozehrávce, ale Hübl jeho pochybení nepotrestal. Litvínov následně nevyužil ani nabídnutou přesilovou hru. Vyrovnaný stav nutil oba týmy k obezřetné hře, a tak brankáři dlouho nemuseli řešit nijak závažné momenty.

Až po sedmi minutách třetí části vyjel před branku Hanzl, ale Maxwell svůj tým v důležité chvíli podržel. I Janus se musel předvést, když se až před něj prokličkoval Monja. Díky současnému vyloučení si týmy zkusily i hru ve čtyřech, při které byli domácí aktivnější, ale k větší šanci se neprotlačili.

Pět minut před koncem třetí části všichni v Tipsport areně na moment zatajili dech. Hübl se ocitl sám před poloprázdnou brankou, ale nedokázal kotouč zvednout dostatečně nahoru, a tak Maxwell stihl skokem zastavit téměř jistý gól. Pořádné drama ale ještě mělo teprve přijít…

Běžela závěrečná minuta a domácí udělali velkou chybu v rozehrávce. Kotouč zachytil Trávníček, předal jej Viktoru Hüblovi, který v čase 59:34 poslal Litvínov do vedení – 2:3. Hosté už slavili zisk cenných tří bodů, ale Dynamo se obdivuhodně vzchopilo. Domácí hráči podnikli poslední útočný výpad, po kterém se do puku opřel Petr Čáslava a kotouč skončil v síti – 3:3. Čas? 59:57,9!

Dynamo ubránilo v nastavení přesilovku, nájezdy rozhodl Monja

Po strhujícím závěru se hrálo poměrně klidné prodloužení. Až do chvíle, kdy byl vyloučen Marcinko a Litvínov dostal k dispozici minutu a půl v přesile čtyři na tři. Domácí trojice v čele s Maxwellem ale bránila pozorně a dovolila jen jednu střelu, kterou Hübl nasměroval do domácího gólmana. Zápas dospěl k nájezdům.

V nich se v prvních dvou sériích trefili jak Orsava, tak Monja. Za Vervu odpověděl pouze Lukeš, a tak při posledním pokusu musel Hanzl dát. Maxwell jeho zakončení vystihl a zajistil domácím bonusový bod.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Ani se hráčům nedivím, že jsou tak nervózní. Z naší strany je to po celých šedesát minut hodně nevyrovnané, objevují se věci, které jsou až nepochopitelné. Když vedeme o dva góly, a to se nám dnes nestalo poprvé, tak se začneme bát a úplně přestaneme hrát. Co si budeme povídat, máme zlaté body. Gregorcovi jeho chybu vyčítat nebudu, nevím, co bych mu říkal. On sám snad ví, v čem udělal chybu.“

Jiří Šlégr (HC Verva Litvínov): „Potvrdilo, že ta utkání play out budou hodně nervózní. V úvodu jsme dali soupeři prostor, poté se to vyrovnalo a měli jsme naopak navrch. Nakonec to vypadalo, že uhrajeme celý zápas. Hanzl sice nedal jasný gól do prázdné branky, přesto jsme po chybě domácího obránce vstřelili 26 vteřin před koncem vedoucí branku. Mysleli jsme si, že už to dotáhneme. Dokonce se 15 vteřin před koncem vhazovalo v našem útočném pásmu, ale i tak jsme nechali soupeře vyrovnat. Bylo to naše sekundové selhání, které by nás mohlo mrzet. Nájezdy už byly vabank. Bohužel jsme v prodloužení nevyužili přesilovku, během které jsme ani pořádně nevystřelili.“