18.3.2016
David Záruba

Výhře 2:0 aplaudovalo přes devět tisíc fanoušků!

PARDUBICE — Čtvrtý vítězný zápas v řadě! Hokejisté Pardubic porazili Vítkovice i v odvetném střetnutí, před neskutečnou návštěvou 9002 diváků vyhráli 2:0. První gól Dynama vstřelil již v 5. minutě Martin Štajnoch, tříbodovou výhru stvrdil Tomáš Marcinko na začátku třetího dějství. Všech dvacet střel Vítkovic pochytal brankář Brandon Maxwell.

Tipsport extraliga, UDR4, pátek 18.3.2016, Tipsport arena

2:0
1:0, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 4:54 Štajnoch (Nahodil; 5/5), 43:24 Marcinko (Poulíček, Čáslava; 5/5) Rozhodčí: Lacina, Hrubý – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 1:0 (1:0, 0:0, 0:0). Bez využití.. Diváci: 9002. Střely na branku: 25:20 (8:7, 10:6, 7:7). Srážky: 4:3. Vhazování: 34:16. Blokované střely: 11:4. Průběh utkání: 2:0.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Štajnoch, Gregorc, Ščotka, Čáslava, Bokroš, Havlík, Zdráhal – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Monja, Nahodil, Orsava – Rapáč, Tomášek, Rolinek – Cetkovský, Kaut, Beran – Poulíček. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.
Vítkovice: Kantor – Čerešňák, Kovář, Sloboda, Klok, Phillip, Pastor – Olesz, Illéš, Strapáč – Vandas, Kolouch, Kucsera – Tomi, Balán, Hovorka – Szturc, Maliník, Němec. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.

Dynamo se v zápase proti Vítkovicím už definitivě zachránit. Nutně ale potřebovaly zvítězit a zároveň věřit, že Karlovy Vary v souběžně hraném utkání oberou o všechny tři body Litvínov. Za všech okolností Pardubice chtěly natáhnout sérii výher na čtyři zápasy. Do odvety s ostravským týmem naskočil už i kapitán Tomáš Rolinek.

Štajnochova bomba dostala Dynamo do vedení

Lepší úvod měly Vítkovice, které mohly jít už po dvou minutách do vedení. Trochu se štěstím se k zakončení zblízka dostal Marek Hovorka a jeho střela se otřela o horní tyč branky. Domácí sice na větší šanci čekali, ale na konci páté minuty se ujali vedení. Nahodil podržel kotouč v pásmu a pak nabil na modrou Martinu Štajnochovi, jehož projektil se zastavil až v síti – 1:0

Vítkovice mohly srovnat při přesilové hře, když se před Maxwellem zjevil zcela osamocený Olesz. Domácí gólman pokusy vítkovického kapitána zneškodnit svými betony. Poté se po pěkné akci celého útoku se k zakončení z mezikruží dostal Vandas, ovšem kotouč pořádně netrefil. Maxwell se v tu chvíli přesouval na druhou stranu.

Dynamo drželo náskok

I druhou část odstartovali hostující hráči velkou šancí. Před pardubickou branku se protlačil Strapáč a ke srovnání stavu nechybělo mnoho. Ještě lepší možnost měl druhé straně Orsava, který ve 25. minutě zakončoval akci Nahodila, ale před odkrytou brankou mu do zakončení sáhl jeden z vítkovických beků.

Na několik následujících minut pak přebrali iniciativu hosté a Maxwell se měl co ohánět. Nejvíce starostí mu nadělala Strapáčova teč a poradil si i štiplavá rána Pastora. Pardubický útok znovu táhla Nahodilova formace, ale přečíslení tří proti dvěma nevyřešila ideálně. Kantor si tak zachytal až při dorážce Rolinka, který se zjevil opuštěný za hostujícími beky.

Vítkovický gólman pak ukázal, že mu nejsou cizí ani zákroky lapačkou, když pohotově ukryl střelu Poulíčka. Monja naopak při své vyjížďce před branku vůbec netrefil vytyčený prostor. S těsným náskokem šlo Dynamo i na druhou pauzu.

Čtvrtou výhru v play out pojistil Marcinko

Rovněž ve třetí třetině se Vítkovice pokusily o aktivní nástup, jenže Maxwell několik pokusů pochytal. A jen co se domácí vymanili z tlaku soupeře, tak udeřili. Čáslavovu střelu dorážel nejprve Poulíček, ale kotouč za již bezmocného Kantora doklepl až Tomáš Marcinko – 2:0.

Vítkovice mohly okamžitě snížit, ale nadějné přečíslení dvou proti jednomu vyřešil Szturc příliš prudkou přihrávkou. Za pár střídání měl třetí gól Dynama na hokejce Orsava, jenže Kantor proti jeho střele švihem s klidem zasáhl. Také další vzájemný souboj Orsava – Kantor vyhrál vítkovický gólman, který kvalitně ucpal prostor u své tyče.

Dynamo se nemuselo nikam hnát, dvoubrankový náskok mu bohatě stačil. Domácí hráči tak jen v klidu odráželi vítkovické pokusy o korekci stavu. Maxwell si ale čisté konto vzít nenechal, a tak Pardubice vyhrály i čtvrté utkání v play out a výrazně se přiblížily k jistotě setrvání v extralize.

Peter Draisaitl (HC Dynbamo Pardubice): „Ať už jsme utkání odehráli jakkoliv, tak nás v tuto chvíli zajímají především body. Našli jsme cestu, i když ne vždy tu snadnou, jak ty zápasy vyhrávat. Samozřejmě nic nekončí, potřebujeme ještě nějaké body uhrát. Nechci, aby to znělo jako nějaké klišé, ale velký dík patří fanouškům. Přes devět tisíc, to je opravdu obdivuhodné. Hráčům ta podpora opravdu pomáhá.“

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel): „Neodehráli jsme špatné utkání, dobře jsme bruslili, ale chyběla nám koncovka. Měli jsme tam nějaká přečíslení, ale bez gólu se nedá vyhrát. Kdybychom se dokázali prosadit, tak jsme si mohli odvézt nějaké body a mohl bych tým pochválit. Za předvedený výkon jsme si určitě nějaký zisk zasloužili, ale kvůli koncovce vyhráli domácí zaslouženě.“