28.12.2018

Vítězství!

PRAHA — Dynamo dokázalo po srdnatém výkonu vyhrát na ledě Sparty Praha! Východočeši před takřka dvanácti tisíci fanoušky předvedli obrovsky snaživý výkon a zvítězili 3:1. Dva góly Pardubic vstřelil Marek Hovorka, trefil se i kapitán Tomáš Rolinek. Skvělým výkonem se blýskl Ondřej Kacetl.

Tipsport extraliga, 30. kolo, pátek 28.12.2018, O2 arena

1:3
0:1, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 30:32 Rousek (Pech, Jarůšek) – 3:05 Rolinek (Marosz, Cardwell), 36:56 Hovorka (Rolinek, Trončinský), 52:01 Hovorka (Rolinek). Rozhodčí: Jeřábek, Sýkora – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: (2:1, 2:1, 2:4), navíc Kusý Sill 10 minut osobní trest – Kusý 5 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 11 997. Střely na branku: 34:20 (8:7, 12:8, 14:5). Srážky: 8:3. Vhazování: 34:30. Blokované střely: 5:10. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči: Lukáš Rousek – Marek Hovorka.
Sparta Praha: Machovský – Blain, T. Pavelka, Piskáček, Delisle, Tomáš Dvořák, de la Rose, Košťálek – Forman, Klimek, Smejkal – Kudrna, P. Vrána, Buchtele – Rousek, Pech, Jarůšek – Beran, Sill, Jones.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Mikuš, Holland, Děrvuk, Trončinský, Budík, Cardwell, Hrabal – Hovorka, Marosz, Rolinek – L. Horký, Bubela, Kusý – P. Sýkora, Dušek, Skokan – Mandát, Poulíček, Perret.

Úvod utkání byl z obou stran velice vyrovnaný a žádný z týmů se nechtěl dopustit zbytečné chyby. První dobrou akcí se prezentovali domácí, konkrétně Blain. Kanadský obránce zasekl na útočné modré čáře a svou svižnou střelou pořádně prověřil pozornost Kacetla. Uběhly pouze tři minuty a hostující fanoušci slavili v hojném počtu první zásah svých oblíbenců! Marosz dostal puk do jízdy od Cardwella, následně zvedl hlavu a všiml si v mezikruží osamoceného Tomáše Rolinka, jenž prudkou ranou nedal Machovskému šanci zasáhnout – 0:1.

Gólový úspěch dodal Pardubicím větší sebevědomí a byli to právě hosté, kteří měli další velkou šanci na změnu aktuálního skóre. Při vyloučení na straně domácích Marosz obdržel přesnou přihrávku přímo na brankoviště, kde však narazil na pevně přikovaný beton brankáře Machovského. Poté o sobě dali vědět také domácí sparťané, když ve vlastním oslabení mladičký Rousek zakončoval bleskové přečíslení tři na dva střelou z křídla, ale opět pozorný Kacetl v brance udržel puk ve své moci. V poslední minutě se ještě propracovali do obrovské šance Forman společně s Pechem, ovšem na pardubického brankáře si nepřišli.

Zkraje druhé třetiny si týmy vyzkoušely hru v početní převaze, avšak na straně Dynama byla ještě zdvojnásobená o jednoho muže navíc. Hosté si snažili vytvořit tlak, nicméně největší šance přišla až v klasické početní výhodě. Poulíček sám na brankovišti mířil do prázdné branky, ale Machovský zázračně dokázal zastavit puk ještě před brankovou čarou! S blížící se půlkou zápasu se hra trochu zklidnila a oběma brankářům najednou ubyla práce. Větší rozruch v útočném pásmu udělali sparťané, kdy Košťálek si počkal na vhodný moment a zpoza modré čáry pouze narazil na betony jistého brankáře Kacetla.

Domácí nepřestávali být aktivní, naopak se ještě více hnali za vyrovnáním. Pech udržel kotouč za brankou soupeře a poslal ho přes celé brankoviště Lukáši Rouskovi, který nadvakrát prostřelil bezmocného Kacetla – 1:1. Pro domácího útočníka se jednalo o vůbec první trefu v extralize! Sparťané najednou ožili a pardubický brankář musel hasit další nebezpečnou situaci před svojí brankou. Forman po přejezdu do útočného pásma přenechal zadovkou na Smejkala a sparťanský člen první formace protáhl Kacetla v brance. Chvíli to trvalo, ale hosté se poté přeci jen zpátky dostali do tempa. Hned v krátkém sledu měli Pardubičtí tři dobré příležitosti, a právě ta poslední se už ujala. Rolinek využil zmatků na sparťanské modré čáře a předložil puk přesně na rozjetého Marka Hovorku, který v rychlosti poslal kotouč kolem Machovského vyrážečky – 1:2.

Na začátku třetí třetiny se Dynamo dostalo do dobrého tlaku, střela jednoho z hostí trefila jen špičku Machovského betonu! Na druhé straně se sparťané krátce usadili v útočném pásmu, ale otočka de la Roseho nevedla k úspěchu. Poté, co oba týmy přečkaly hru čtyři na čtyři, se Trončinský opřel do puku na modré čáře, ale sparťanský brankář dokázal ztlumit jeho střelu pomocí své lapačky. Daleko nebezpečnější byla ovšem akce Horkého, který si poradil na modré čáře s bránícím protihráčem, ale sám v jízdě na Machovského trefil pouze gólmanovu vyrážečku. Domácí se zase činili útočným snažením Smejkala, který našel před brankou hůl Vrány, sparťanský kapitán dokázal změnit směr puku pouze mimo tři tyče.

Devět minut před koncem třetí třetiny dostali domácí obrovskou možnost na vyrovnání. Hostující Děrvuk šel pykat na čtyři minuty za vysokou hůl, ale paradoxně početní nevýhoda Pardubicím pomohla. Marek Hovorka ujel všem sparťanským hráčům už ve středním pásmu a sám mířil vstříc proti Machovskému. Toho napoprvé nepřekonal, ale pardubický hráč s číslem dvacet pět si našel odražený kotouč a odrazem od zad sparťanského brankáře poslal puk do branky. V závěru utkání byla sparťanům nabídnuta pětiminutová přesilovka pět na čtyři, ale kromě střely Jonese v ní žádnou zajímavou kombinaci nevymysleli .

Dynamo tak prolomilo šňůru nezdarů a zvítězilo 3:1.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Myslím, že už od začátku první třetiny jsme nehráli tak, jak bychom potřebovali. Jen občas jsme se během toho zápasu na pár minut zvedli a hráli dobrý hokej, ale nebylo tomu tak po celé utkání. Pardubice hrály dobře, výborně bránily a blokovaly střely, také hrály skvěle přechod do útoku a dostaly se do několika brejků. Musíme se dát do kupy, abychom byli připravení na další zápas.“

Ladislav Lubina (HC Dynamo Pardubice): „Chtěl bych hráčům poděkovat za výkon, který jsme tady předvedli. Konečně se nám podařilo naplnit, co jsme si řekli během přípravy na utkání. Myslím, že jsme parádně odbránili půlku třetí třetiny, co jsme hráli v oslabení.“