26.3.2014

Třinec získal čtvrtou výhru v řadě, Pardubice se loučí

TŘINEC — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli páté utkání čtvrtfinále play off České pojišťovny a ve vyřazovacích bojích končí. Oceláři nastoupili do utkání aktivně, v první třetině se dvakrát dostali do vedení, to stvrdili v další části hry. Východočeši se snažili, brankami Radoslava Tybora a Lukáše Radila snižovali, ale na zvrat přes trefu Tomáše Noska na začátku poslední desetiminutovky nedosáhli.

Tipsport extraliga, ČF5, středa 26.3.2014, Werk arena

6:3
2:1, 2:1, 2:1
Branky a nahrávky: 5:44 D. Nosek (Rákos, Adamský; 5/5), 8:43 Bonk (5/5), 29:17 Martin Růžička (Bonk; 5/4), 38:43 Polanský (Rákos; 5/5), 41:12 Polák (Bonk, Květoň; 5/5), 56:18 Rufer (Zíb, Peterek; 6/5) – 6:40 Tybor (5/5), 32:10 Radil (Tybor; 4/5), 50:27 T. Nosek (Tybor; 5/5). Rozhodčí: Hradil, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:3 (0:0, 2:1, 2:2), navíc Nosek (Pardubice) 10 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4424. Střely na branku: 40:29 (21:9, 13:15, 6:6). Srážky: 17:10. Vhazování: 49:25. Blokované střely: 5:7. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3, 6:3. Nejlepší hráči: Radek Bonk – Radoslav Tybor. Konečný stav série: 4:1.
Oceláři Třinec: Hrubec – Galvas, D. Nosek, Linhart, Zíb, Krejčí, Trončinský, Foltýn, Matyáš – Adamský, Polanský, Martin Růžička – Polák, Bonk, Květoň – Rufer, Matuš, Rákos – Hrňa, Peterek, Kindl. Trenéři: Jiří Kalous a Pavel Marek.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Korím, Píša – Somík, Zohorna, Sýkora – Tybor, T. Nosek, Radil – Semorád, Cetkovský, Kolář – Endál, Nahodil, Půhoný. Trenér: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Pardubičtí hokejisté odcestovali do Třince již den před utkáním, trenérské duo Zdeněk Venera – Miloš Říha provedlo drobné změny v sestavě, do prvního útoku se posunul Radovan Somík. Východočeši toužili vrátit čtvrtfinále do Pardubic k šestému utkání, Třinec ale doma stvrdil postup do semifinále.

Oceláři se do zápasu obuli

První třetina se více povedla aktivním domácím, ti soupeře přestříleli 21:8. V úvodu utkání se Východočechům dařilo zachytávat domácí akce a naopak vyrážet do brejků. V 6. minutě se ale třinečtí hokejisté prvně prosadili: Daniel Rákos našel přesně najetého beka Davida Noska a ten střelou z voleje překonal pardubického gólmana – 1:0.

Toto vedení vydrželo domácím hokejistům necelou minutu, když Oceláři nepokryli Radoslava Tybora. Pardubický forvard prokázal své kanonýrské schopnosti, rozhýbal Šimona Hrubce a blafákem do forhendu srovnal na 1:1.

Pro Pardubice nadějný nerozhodný stav vydržel pouze 123 vteřin. Vojtěchu Polákovi sice po obléhání Hudáčkova postavení střela nevyšla, puk se ale odrazil k Radku Bonkovi a ten jej spěšně poslal do sítě – 2:1.

I v dalších minutách byli domácí aktivnější a dotírali na pardubickou bránu. Ve 13. minutě ale mohl na opačné straně udeřit Lukáš Endál, jeho opakovaný střelecký pokus trefil ale pouze třineckou konstrukci. Na opačné straně jel Daniel Rákos sám na pardubického brankáře, Július Hudáček jej ale vychytal.

Závěr úvodní třetiny se nesl ve znamení tlaku domácích, jenž vyvrcholil v poslední minutě. V čase 19:15 chytil puk nad třineckou bránou Tomáš Nosek, rozhodčí Hodek odpískal trestné střílení pro Oceláře. Vojtěch Polák ale proti brankáři Hudáčkovi neuspěl, pardubický gólman lapil i následnou střelu Lukáše Květoně v poslední půlminutě.

Třinec se dostal do dvoubrankového vedení

Zatímco v prvním dějství byli Oceláři lepší, v tom druhém se hostím podařilo vyrovnat obraz hry. Oceláři sice utekli využitou přesilovkou do dvougólového náskoku, Lukáši Radilovi se rovněž v početní výhodě podařilo korigovat.

Ale hezky postupně: Pardubice měly hned v úvodu početní výhodu, v ní od modré pálil Václav Benák, o chvíli později se neujal pokus Jana Koláře. V následné hře pět na pět se do zakončení pokoušel probít Jiří Cetkovský.

Ve 28. minutě si početní výhodu vyzkoušeli také domácí, za hákování putoval za katr Aleš Píša. Oceláři obléhali pardubickou bránu a nakonec uspěli: Radek Bonk si vyměnil puk s Martinem Růžičkou a ten čtvrtým gólem v play off zvýšil na 3:1 pro Třinec.

Pardubice kontrovaly v následné hře v početní výhodě. Nejprve nebezpečně švihem střílel Blaž Gregorc, puk poskakoval okolo brankové čáry, ale za ní jej poslal až Lukáš Radil dorážkou Tyborovy střely – 3:2.

V následných minutách se Pardubice tlačily dopředu ve snaze vyrovnat. Ve 36. minutě byl srovnání nejblíže Tomáš Zohorna, když trefil horní tyč Hrubcovy branky. Těžký direkt zasadil Pardubicím Jiří Polanský v předposlední minutě druhé dvacetiminutovky, když po Rákosově pasu zpoza brány procpal černou gumu počtvrté do pardubické brány – 4:2.

Slezané si nenechali postup do semifinále vzít

Hned na začátku poslední části hry se prosadil Vojtěch Polák, jeho gól na 5:2 rozcupoval pardubické naděje na obrat ve třetím dějství.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice se za třígólového manka snažili alespoň zkorigovat třineckou výhru, měli k dispozici přesilovou hru, ale nezužitkovali ji. Na začátku poslední desetiminutovky se přesto v brankovišti po Tyborově pasu prosadil aktivní Tomáš Nosek a snížil na 5:3.

Chvíli na to hráli hosté přesilovku, neuspěli v ní však. Oceláři si nabyté vedení a postup do semifinále nenechali v zaplněné Werk areně vzít, při power play hostí stvrdil postup ranou do prázdné branky Adam Rufer – 6:3.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): „V dnešním utkání jsme měli výborný pohyb a vytvářeli jsme si šance, které jsme proměňovali. Základem bylo i to, že po vyrovnání nebo snížení Pardubic jsme vždy odpověděli, utekli na dva góly a pak jsme si to pohlídali. Pardubice mají kvalitní tým, byť to skóre celé série zní jednoznačně, byly to nesmírně vyrovnané bitvy a strašně těžké zápasy. Přiklonilo se to na naší stranu v Pardubicích, kde jsme to dvakrát utrhli.“

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Domácí začali více aktivně. Zatlačili nás, byli aktivnější a dostali se do vedení, které mohlo být po první třetině i více než jednobrankové. Takový zlom a rozhodující moment teď zpětně vidím v tom, že když jsme jsme snížili na 2:3 a zvedli se, tak domácí odskočili zase na dva góly. Domácí pak hráli dobře a my jsme už neměli síly na dotahování. Doma jsme minimálně jeden zápas měli vyhrát, tam se štěstí přiklonilo k Třinci. My doma tam ve dvou zápasech dali jen gól a to je strašně málo.“