10.3.2010
Radek Bařina, Jan Hrabal

Starší dorost padl ve Vsetíně. Pro postup musí dvakrát vyhrát

VSETÍN — Nepříjemnou porážkou 1:3 vstoupili do vyřazovacích bojů starší dorostenci HC Eaton Pardubice. Ti v dnešním utkání osmifinále prohráli ve Vsetíně 1:3. Jediný gól Východočechů na průběžných 1:1 vstřelil Tomáš Nosek. Odveta se hraje v Pardubicích v pátek od 18.00 hodin.

Extraliga staršího dorostu, OF1, středa 10.3.2010, Zimní stadion Na Lapači

Vsetín

3:1
1:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 6:09 Žák (Daněk), 33:04 Ptáčník (Jurík, Slováček), 55:12 Kajaba (Hurtík, Tyralík) – 19:26 Nosek. Rozhodčí: Škach – Goňa, Obadal. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 660. Střely na branku: 28:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Vsetín: Kohn – Žabčík, Pelc, Hurtík, Žák, Tyralík, Kovář – Kozák, Podešva, Kajaba – Káňa, Daněk, Klimek – Jurík, Slováček, Ptáčník – Kývala, Kitsberger, Pokorný.
Dynamo Pardubice: Langhamer – Škvor, Havlík, Lenoch, Starý, Beneš, Voženílek – Vachutka, Šťastný, Březina, Zrůst, Chlupáč, Nosek, Tomín, Vlček, Hemský, Půhoný, Moučka.

S velkým nasazením vstoupily oba celky do prvního osmifinále play off extraligy staršího dorostu. Po úvodní oťukávané to byli domácí hráči, kdo se jako první začal osmělovat. Ve 3. minutě se do přečíslení dostali Podešva s Kozákem, první jmenovaný se rozhodl vzít osud akce do svých rukou, Langhamera ale překvapit nedokázal. O chvíli později se po Káňově akci dostal do šance Daněk, jeho pokus z otočky ale nebyl přesný.

Pardubičtí mladíci měli velké problémy se vsetínským forčekinkem, většina jejich pokusů o rozehrávku tudíž končila, v lepším případě, nepřesností. V tom horším případě ztratily Pardubice puk v rozehrávce úplně a v úvodu 7. minuty po jedné z těchto situací padla i úvodní branka zápasu. Puk získal Daněk, posunul ho Žákovi na mezikruží a ten přesnou střelou do horního růžku otevřel skóre utkání – 1:0.

Hostující tým se po obdržené brance začal více věnovat ofenzívě, obrana Valachů si ale s jejich přímočarými výpady dokázala v těchto fázích hry poradit. Do sedla se hosté mohli dostat přibližně uprostřed prvního dějství, kdy hráli téměř čtyři minuty přesilovou hru, sedmnáct vteřin dokonce dvojnásobnou. Jedinou významnou šanci si v ní připravil Starý, Kohn ale jeho pokus z blízka dokázal vykopnout betonem. V závěru pardubické početní výhody navíc ujel Klimek, byl zahákován a rozhodčí nařídil bez váhání trestné střílení. Sám postižený jej ale neproměnil, forhendovou kličku hostující brankář vystihl.

V 16. minutě se poprvé blýskla největší hvězda hostujícího celku Březina. Elegantní kličkou se zbavil obránce, v souboji s Kohnem už ale tolik úspěšný nebyl. Přesto se Východočeši dočkali ještě před sirénou. Rozehrávka Vsetína v obranném pásmu se od mantinelu prapodivně odrazil přímo na hůl Noska a ten přesnou střelou k tyči vyrovnal. Po dvaceti minutá bych tak stav nerozhodný – 1:1.

Do druhého dějství vstoupili Východočeši podstatně aktivněji. Začali mnohem více napadat a domácí se tak v rozehrávce záhy dostávali do nemalých potíží. Muška však nebyla pardubickou kamarádkou, a když už hosté přeci jen zamířili mezi tyče, naráželi na výborně chytajícího Kohna. Na druhé straně se do dobré příležitosti prosadil Pokorný, brankář Pardubic ale rovněž obstál na výbornou.

V minutě 27. se Pardubicím naskytla velká příležitost strhnout skóre na svou stranu. Půl minuty po sobě putovali za katr hned dva domácí hráči, Východočeši však s touto příležitostí doslova pohrdli. Hosté nejen že se prakticky nedostali do šance, dokonce málem inkasovali. Tísněný Podešva ale v úniku Langhamera neprostřelil. Následně si zahrál přesilovku Vsetín, ani jemu však hra v početní výhodě nešla.

Když byly oba týmy konečně v pěti, chopili se taktovky znovu hráči hostí. Ti v těchto fázích Valachy přehrávali a domácí se nemohli dostat ke své hře. Moučka ve 33. minutě ale z mezikruží minul a o minutu později udeřilo z čista jasna na druhé straně. Východočeši se natolik zabrali do dobývání domácí branky, že zcela zapomněli bránit. Toho Valaši využili k bleskově provedenému výpadu, na jehož konci byl Ptáčník, který svůj únik zakončil do horního růžku Langhamerovy svatyně – 2:1.

Hosté vrhli všechny své síly do útoku, ve snaze o vyrovnání je ale paradoxně nejvíce brzdily vlastní přesilovky. Vsetín v nich totiž skvěle bránil a takřka nepouštěl Pardubice do šance. Kohna tudíž vyděsila až rána Starého v minutě 39., pardubický bek však stejně, jako jeho kolega z defenzívy Beneš, neměl v tomto zápase dobře seřízena mířidla. V posledních vteřinách prostředního dějství mohl na druhé straně zvýšit Podešva, jeho dorážku do polo-odkryté brány ale Langhamer výborným zákrokem zneškodnil. Do kabin tak odcházel Vsetín s jednobrankovým náskokem.

Třetí dějství začalo Havlíkovou dělovkou do Kohnovy lapačky, jinak ale hosté zdaleka nehrozili tolik, jako ve druhé třetině. Přispěl k tomu především zlepšený výkon Vsetína, který pozornou taktickou hrou pouštěl svého soupeře jen do minima šancí. Hosté tak sice měli o něco víc ze hry, jejich útočné pokusy ale povětšinou končily daleko od Kohnovy branky. Domácí se navíc pokoušeli využít každé příležitosti k rychlému výpadu a k ohrožení branky Pardubic. Až v 53. minutě se Východočeši dostali do skutečně významné šance. Kohn vyrazil kotouč jen k Půhonému, osamocený útočník hostů ale nedokázal po kličce přetlačit položený gólmanův beton.

V 55. minutě se domácím naskytla možnost zahrát si 33 sekund v pěti proti třem. Trenér Jenáček si vzal oddechový čas, a byť následnou dvojnásobnou výhodu Vsetín využít nedokázal, pár sekund po jejím skončení se dočkal. Hurtíkovu přízemní střelu od modré tečoval těsně před brankářem Kajaba a Langhamer neměl nárok – 3:1. Jen o několik sekund později mohl definitivně rozhodnout Daněk, jeho střelu do mezikruží do prázdné branky však fantastickým zákrokem vyškrábla lapačka ležícího Langhamera.

Závěr zápasu si domácí sami zkomplikovali zbytečnými fauly, hra v oslabení však byla pýchou Valachů v tomto utkání. Očividně nalomení hosté se takřka nedostali ke střele, jediný, kdo donutil Kohna k obtížnějšímu zákroku, byl Březina.