18.1.2012

Skvělý nástup rozhodl, Pardubice si tak upevnily bronzové postavení

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali v dohrávce 40. kola Tipsport extraligy porazit na domácím ledě celek Vítkovic 4:2. Východočeši po většinu zápasu i díky dvěma brankám Roberta Kousala vedli a přes ostravské zdramatizování získali všechny body.

Tipsport extraliga, 40. kolo, středa 18.1.2012, ČEZ Arena Pardubice

4:2
2:0, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 5:54 Kousal (Jánský, Borer), 8:34 Kousal (Kočí), 28:06 Píša (Koukal), 51:56 Kolář I (Starý, Kolář II) – 38:31 Burger (Malík, Ujčík), 48:00 Kasík (Kudělka). Rozhodčí: Fraňo, Homola – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. Diváci: 7365. Střely na branku: 34:29. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči: Robert Kousal – Jiří Burger.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Benák, Kolář II, Borer, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Jánský, Kousal, Buchtele – Somík, Zohorna, Elkins – Radil, Nosek. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Málek – Malík, Kudělka, Kasík, Punčochář, Ovčačík, Voráček – J. Káňa, Burger, Klimek – Ujčík, Štefanka, Walker – Svačina, Húževka, Šedivý – Szturc, Hruška, Pohl – T. Káňa. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice bodují v šestém utkání v řadě, v domácí aréně dokázali porazit Vítkovice 4:2.

Robert Kousal dvěma brankami nastartoval domácí

Pardubičtí hokejisté se do soupeře pustili s plnou vervou, od začátku podnikali nápadité výpady do jeho obrany a svou druhou výraznější šanci využili ke vstřelení úvodní branky. Nejprve v 6. minutě se do úniku dostal Robert Kousal, jeho akci ještě zablokoval jeden z hostujících beků. Pardubický útočník ale zůstal v nebezpečném prostoru před kasou, kde jej ihned poté našel Casey Borer. Hráč s číslem 90 měl pozici v zakončení poměrně jednoduchou – 1:0.

Východočeši se pak opět nastěhovali do obrany soupeře, Radim Hruška zinkasoval dvě minuty za podražení a Pardubice poslal do dvoubrankového vedení střelec prvního gólu. Na konci přihrávek v útoku domácích byl Robert Kousal a ten nacpal kotouč do branky – 2:0.

Vítkovice mohly odpovědět po Benákově nedovoleném bránění, jenže to by Marek Malík nesměl „nabrat na vidle“ Roberta Kousala, za což vítkovický habán obdržel stejný trest jako jeho pardubický kolega.

V následné hře pět na pět měl obrovskou šanci Juraj Štefanka. Ten byl sám před gólmanem, ale v bekhendové pozici nezakončil ideálně. Ostravské snažení směrem dopředu postupem času nabíralo na intenzitě, gólman Růžička se v druhém poločasu první třetiny zapotil, ale všechny šance Ostravanů pochytal. V 17. minutě neúspěšně na hattrick útočil střelou z mezikruží Robert Kousal.

Aleš Píša pátým gólem v sezoně zvýšil na 3:0

Třetí branku do vítkovické síě mohl hned na začátku druhé třetiny vsítit Václav Kočí. Důrazný zadák jel ve dvou s útočníkem Janem Kolářem na jednoho vítkovického obránce, ale svou střelou neuspěl. Východočeši pak nepotrestali Štefankovo podražení Radovana Somíka.

Další minuty v pardubické ČEZ Areně se nesly ve znamení velkých šancí domácího celku. Robert Kousal mohl vstřelit svou třetí branku v utkání po Jánského pasu, bekhendem ale ve 27. minutě přestřelil Málkovu branku. Vítkovický gólman se pak jen ohlédl po Starého střele, jak trefuje tyč.

Povedenou pasáž zakončila branka Aleše Píši. Ten od modré nahodil kotouč do klubka těl před vítkovickou brankou a možná k překvapení všech včetně Romana Málka se černá guma dostala až do sítě – 3:0. Touto trefou se Aleš Píša posunul do čela klubové statistiky kanadského bodování obránců.

Čtvrtý puk mezi tři tyče dostal v čase 33:16 Radovan Somík. Tomu nahrál do pěkné pozice Tomáš Zohorna, slovenský forvard zakončoval po pěkném blafáku. Jenže radost mu pokazil videorozhodčí, podle jehož názoru byla Málkova branka posunuta dříve, než se puk dostal za čáru.

Vítkovice byly velmi pasivní, Pardubičtí je přehrávali takřka v každém střídání. Jenže Ostravané si připravili odpověď v přesilovce. Marek Malík našel v kruhu Jiřího Burgera a ten přesnou střelou mezi Růžičkovy betony snížil na 3:1.

Drama odmítl útočník Jan Kolář

Komplikací v pardubické cestě za třemi body bylo vyloučení obránce Jana Koláře na začátku třetí části hry. Vítkovice využily početní převahu k obléhání Růžičkova postavení. Brankář s číslem 99 ale v této pasáži odolal, stejně jako po vyloučeních útočníků Janů Koláře a Buchteleho. Ostravané však v sedmpadesátisekundové hře pět na tři toho moc nevymysleli.

Pardubice měly obrovskou šanci, když v následné hře čtyři na pět ujela proti jedinému bekovi Vítkovic dvojice Jan Kolář I – Casey Borer. Prvně jmenovaný trefil brankáře Málka, americký zadák nedorazil bruslí přesně. A tak udeřilo na vítkovické straně! Snížení na 3:2 z pohledu domácích zařídil Jaroslav Kasík.

Klid na domácí hokejky vrátil útočník Jan Kolář. Pardubice sice nejprve nepotrestaly Ovčačíkovo podražení Václava Benáka, i tak se ale radovaly. Tři sekundy po návratu vítkovického beka na led se po ideálním Starého pasu opřel do puky z mezikruží hráč s číslem 48 a Roman Málek puk mezi betony neudržel – 4:2.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice si cenný dvoubrankový náskok vzít nenechali a za oslavných chorálů a mexických vln dovedli zápas do vítězství. Díky němu si upevnili své postavení na třetím místě průběžné extraligové tabulky.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu a tím, že jsme vedli, musel soupeř začít hrát aktivně a hodně forčekoval. Důležitý moment byl neuznaný gól, protože kdyby to bylo 4:0, tak bylo po zápase. Naopak hosté se v přesilovce vrátili do hry a ve třetí třetině jsme si naší nedisciplinovaností a zbytečnými vyloučeními zkomplikovali situaci. Tak kvalitní mužstvo, jako jsou Vítkovice, dokáže přesilovky zrealizovat. Tam jsme se sami dostali do problémů. Uklidnil nás až čtvrtý gól.“

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel): „Strašně špatně jsme do utkání vstoupili, prvních osm deset minut bylo špatných. Pak jsme zlepšili pohyb, zlepšili jsme veškerou činnost, což se projevilo i na stylu hry a vlastně i na skóre. Škoda, že dvanáct minut před koncem, když jsme snížili na 3:2, se nám nepodařilo dohrát do srovnání stavu. Dostali jsme čtvrtý gól, v závěru jsme se vyloučením připravili o možnost hrát power play a něco s tím ještě udělat.“