6.8.2017

Prohra se vztyčenou hlavou. Dynamo padlo v prodloužení

HRADEC KRÁLOVÉ — Zápas, který strčil leckterý extraligový duel do kapsy, sehráli oba východočeští rivalové na závěr Mountfield Cupu. Přes pět tisíc fanoušků vidělo v Hradci Králové parádní hokej, domácí celek vedl, v 54. minutě ale srovnal Sacha Treille. První letošní derby muselo rozhodnout nastavení, v jeho úvodu se prosadili domácí.

MFC, neděle 6.8.2017, Fortuna aréna

Mountfield HK

2:1p
0:0, 0:0, 1:1 – 1:0
Branky a nahrávky:, 45:34 Cingel (Čáp; 5/5), 60:26 Džerinš (3/3) – 53:13 Treille (Vondráček, Trončinský; 5/5). Rozhodčí: Hejduk, Veselý – Kis, Lučan. Vyloučení: 4:5 (2:1, 2:3, 0:1). Bez využití. Diváci: 5138. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Jaroslav Pavelka – Martin Růžička.
Mountfield HK: Pavelka – Cibulskis, Vydarený, Pláněk, Graňák, F. Pavlík, Gregorc, Čáp, Rosandič – Bednář, Džerinš, Šimánek – Jarůšek, Koukal, Červený – Köhler, Dragoun, R. Pavlík – Vopelka, Kukumberg, Cingel.
Dynamo Pardubice: Růžička – Cardwell, Ščotka, Holland, Trončinský, Grebeňuk, Wishart, Nedbal, Havlík – Vondráček, Hlinka, Treille – Quenneville, Poulíček, Perret – Pipek, Bojko, Starý – Kaut, Voženílek, Panna.

První východočeské derby letošní sezony solidně zaplněno královéhradecký stadion, souboj obou metropolí si nenechaly ujít ani stovky fanoušků Dynama. Od první sekundy se hrálo zostra, šance přicházely na obou stranách v houfných počtech.

Hned v první minutě těsně minul Růžičkovu branku domácí Jarůšek, na opačné straně o chvíli později zahrozil Patrik Poulíček v přesilovce po Pláňkově sekání. V početní výhodě si ještě hezky do šance najel Jan Ščotka, ale oni neuspěl.

V 9. minutě se ukázal Martin Růžička, když lapil samostatný únik domácího kapitána Bednáře, pak si smlsnul na Džerinšově střele. Hrálo se ve vysokém tempu, dokladem budiž také druhá veliká šance Patrika Poulíčka v prvním dějství, jeho křižnou střelu ale kryl brankář Pavelka, jenž následně musel vymetat ze svého brankoviště také pardubického útočníka, který svůj nájezd neubrzdil a skončil v síti místo kotouče. Hráči v černých dresech měli v první „dvacce“ více šancí, tu poslední spálil Richard Jarůšek, jehož akci zabrzdila vyrážečka Martina Růžičky.

Hned po startu druhé třetiny zahrozil Tomáš Vondráček, poté se Dynamo úspěšně bránilo po Grebeňukově nedovoleném bránění. Ve hře pět na pět se do šancí propracovali Radovan Pavlík a po něm Richard Jarůšek, ale oni ukazatelem skóre nepohnuli.

V polovině základní hrací doby prožívali hosté horké chvilky, když Mountfield měl výhodu 68 sekund hry pět na tři. Hradečtí hokejisté svírali rivala, ten ale odolal jejich náporu, několik nebezpečných zákroků si připsal Martin Růžička, který pochytal i následné šance při hře pět na pět.

Také Dynamo si mohlo vyzkoušet převahu dvou mužů v poli, a to dokonce o pět vteřin delší, obrana domácích ale nedovolila ke konci druhé části hry vymazat nuly na ukazateli skóre.

Výborný hokej pokračoval i ve třetím dějství, hned na jeho začátku zaváhal domácí brankář Pavelka, jeho špatnou rozehrávku ale hostující celek nepotrestal. Na branku čekala aréna na soutoku Labe s Orlicí tři čtvrtě hodiny hry, v čase 45:34 Zdeněk Čáp napřáhl hůl na modré čáře, vyslal dělovku a pak už jen sledoval, jak kotouč lízl Lukáše Cingela. Od forvarda s číslem šest se pak černá pryž odrazila až za záda Martina Růžičky – 1:0.

Pardubáci, které hnalo několik stovek fanoušků, se proti nabušenému Mountfieldu nevzdávali, v 54. minutě Marek Trončinský vyslal do akce Michala Hlinku, ten našel ideálně najetého Sachu Treilleho mezi kruhy a francouzský reprezentant cílil švihem přesně – 1:1.

Domácí celek mohl odpovědět v přesilovce, ale červenobílá obrana nepovolila. Dynamo dotáhlo těžký duel proti ambicióznímu soupeři, který nastoupil v takřka plné sestavě, do nastavení.

To netrvalo ani minutu, Pardubickým se nepovedl útok, do brejku tří na brankáře Růžičku se dostali domácí, jeho prostřelil Andris Džerinš – 2:1. Lotyšský útočník tak rozhodl o zisku poháru pro Mountfield HK. Dynamo se ale vůbec nemusí stydět – v Hradci Králové předvedlo srdnatý výkon a podlehlo rivalovi po úporném boji.