9.8.2007
Ondřej Flanderka, Jan Hrabal

Pardubice vezou ze Svijanské arény bod, prohrály v prodloužení

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE! V třetím utkání Tipsport Hockey Cupu nalezli hokejisté HC Moeller Pardubice svého prvního přemožitele v přípravě na novou sezonu. Ve Svijanské aréně je udolali Bílí Tygři z Liberce 3:2 po prodloužení. Domácí vedli v dalším utkání letního hokejového poháru 1:0 a 2:1, ale Východočeši vždy dokázali srovnat krok se svým soupeřem. O vítězství domácích ve vyrovnaném utkání tak rozhodl dvaapadesát sekund před koncem nastaveného času obránce Valdemar Jiruš. V pardubickém dresu se gólově prosadili obránce Martin Richter a útočník Tomáš Blažek.

THC 3, čtvrtek 9.8.2007, Svijanská aréna

1:0, 1:1, 0:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 16:34 Novák, 36:58 Jiruš (Nedorost), 64:08 Jiruš (Novák) – 30:28 Richter (Blažek), 44:26 Blažek (Pivko). Rozhodčí: Šír – Podrazil, Špringl. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1012. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Bílí Tygři Liberec: Fikrt – Žabka, Zíb, Derner, Jiruš, Kočí, Hunkes, Holub, Rýgl – Novák, Kašpařík, Procházka – Klimenta, Plodek, Víšek – Čermák, Nedorost, Špaček – Hruška, Dušek, Rapač. Trenéři: Dušan Gregor, Vladimír Čermák a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Hylák – J. Nakládal, Havíř, Čech, Koma, Richter, M. Šeda, Snopek, Linhart – Andrašovský, Pucher, Pivko – Somík, Blažek, Ondřej - Havel, Koukal, Cetkovský – Klejna, Rákos, Haluza. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

Utkání začalo v rychlém tempu, ale bez vážnějších šancí. První větší příležitosti si vytvořili hosté na začátku 4. minuty při vyloučení Leoše Čermáka, když především obránce David Havíř od modré několikrát prověřil brankáře Michala Fikrta. Další větší šance si vytvořili Východočeši až při další přesilové hře v polovině 9. minuty, kdy musel gólman Fikrt řešit nebezpečný závar před svou brankou.

Tygři se do první větší šance dostali až na začátku 12. minuty, avšak Tomáš Klimenta s Janem Víškem nedokázali zakončit slibně se rozvíjející Plodkovu akci. Poté si i Tygři zahráli první přesilovku, ale jedinou vážnější akci po průniku Daniela Špačka hostující Alexandr Hylák pokryl.

Následné minuty už ale patřily domácím. Nejprve se pěknou akcí prezentoval Richard Rapač a po něm roztočila v útočném pásmu kolotoč první řada Tygrů a Václav Novák tvrdou střelou prostřelil Hyláka a poslal domácí do vedení – 1:0.

Pak si ještě slibnou šanci vytvořili Janové Plodek s Víškem, první jmenovaný však na zakončení neměl dostatek času. V poslední minutě prvního dějství se ještě hosté dostali do několika střeleckých pokusů, pozorný brankář Fikrt ale všechny střely pochytal.

Nástup do druhé třetiny se vydařil více Liberci. Václav Novák s Pavlem Kašpaříkem a Stanislavem Procházkou si vytvořili tlak v útočné třetině a pěknou Novákovu ránu gólman Hylák pokryl efektním zákrokem do lapačky.

Velkou šanci na vyrovnání měli Východočeši při hře v oslabení, když nepřesnou rozehrávku Tygrů málem potrestal Libor Pivko. Jeho pokus ale nakonec domácí obrana dokázala zablokovat. Další velkou šanci si pak vytvořil Václav Novák. Střelu zápěstím Alexandr Hylák ukryl mezi beton a lapačku. Pak se zase do několika šancí dostali hosté, především s ránou Dušana Andrašovského měl domácí brankář problémy.

Na začátku 27. minuty od modré tvrdě vypálil liberecký bek Boris Žabka, proti jeho střele se ale blýskl Alexandr Hylák, který ránu levým betonem vykopl. Vzápětí však Žabka na čtyři minuty oslabil svůj tým, a když k němu přibyl na trestné lavici ještě další liberecký obránce Lukáš Zíb, dostali Pardubičtí příležitost hrát minutu a čtyřiapadesát vteřin přesilovku v pěti proti třem.

Více jak minutu Tygři ubránili, pak se ale hráči Moelleru dostali do útočné třetiny a exliberecký Martin Richter po Blažkově přihrávce propálil vše, co mu stálo v cestě, a vyrovnal na 1:1.

Poté se na ledě přiostřilo, z čehož pramenily i další přesilové hry. Jednu z nich dokázali Tygři využít. Na konci 37. minuty napřáhl na modré obránce Valdemar Jiruš a jeho tvrdou střelu Hylák nezachytil – 2:1. Liberečtí si pak pohlídali konec druhé třetiny a do kabin odešli s jednobrankovým náskokem.

Třetí třetina začala velkou šancí Libora Pivka, který se lehce uvolnil a rychlou střelou jen těsně minul Fikrtovu branku. Pak dostali Tygři šanci hrát přesilovou hru, ale paradoxně to byli hosté, kteří při trestu pro Daniela Rákose udeřili. Neúnavný Pivko unikl po levém křídle a akci dvou na jednoho vyřešil přihrávkou na Tomáše Blažka, jehož střela se od břevna odrazila za Fikrtova záda – 2:2.

V téže přesilovce domácích se před libereckého gólmana dostal ještě nekrytý Dušan Andrašovský, toho ale gólman Fikrt vychytal. Tygři si pak vypracovali několik slibných šancí při přesilové hře, především první řada byla blízko gólu po Duškově akci, který v první řadě zaskočil za Kašpaříka, jenž dostal desetiminutový osobní trest. Puk po Duškově dravém průniku poskakoval po brankovišti, hostující obránci ho však dokázali včas vyhodit.

Ve dvaapadesáté minutě se blýskl Fikrt, který efektním semaforem pokryl Blažkovu střelu. V závěru třetí třetiny byli aktivnější domácí, především střely Čermáka a Kočího vypadali nebezpečně. Největší šanci měl ale půl minuty před koncem řádné hrací doby Plodek, který v přesilovce Tygrů jen těsně minul prázdnou branku.

Výhoda Tygrů pokračovala ještě skoro minutu v prodloužení. Alexandr Hylák ale dva nadějné pokusy libereckých hráčů vyrazil. Poté si pro změnu zahráli přesilovku hosté a velkou šanci Tomáše Blažka zlikvidovali domácí obránci spolu s Fikrtem na poslední chvíli. Rozhodčí pak ještě nabídli další přesilovku Tygrům, v té měl velkou šanci Leoš Čermák, který se dostal sám před Alexandra Hyláka, ten ale rychlým rozklekem nedovolil domácímu útočníkovi zakončit.

Následný tlak už domácí dokázali využít. Novákovu ránu od modré brankář Hylák vyrazil přímo k najíždějícímu Valdemaru Jirušovi, který svou druhou brankou v utkání rozhodl o vítězství domácích v prodloužení – 3:2.

Pardubičtí hokejisté poznali poprvé v přípravě na novou sezonu hořkost porážky, v Liberci prohráli v prodloužení a stále tak drží vedoucí pozici ve skupině C Tipsport Hockey Cupu. Další utkání letní pohárové soutěže sehrají hokejisté HC Moeller Pardubice příští týden v úterý v Ústí nad Labem.

Tabulka Tipsport Hockey Cupu
1. HC Moeller Pardubice  3 2 0 1 0  7:6  7
2. Bílí Tygři Liberec    4 1 1 1 1 10:10 6
3. HC Sparta Praha       3 1 1 0 1  9:8  5
4. HC Slovan Ústečtí Lvi 2 0 0 0 2  4:6  0

Pavel Rohlík (HC Moeller Pardubice): „Vypadá to, že dost zápasů na začátku extraligy nás čeká venku, tomu přizpůsobujeme i taktiku. Snažili jsme se hrát spíše zezadu, nikam se nehnat dopředu a čekat na chyby Liberce. To se nám zpočátku dařilo, ale pak nás soupeř zatlačil a inkasovali jsme branku. Utkání bylo kvalitní až na některé individuální chyby, kdy jsme občas propadávali. Jediným záporem zápasu byl rozhodčí. Ten byl asi z krajského přeboru a zápas nezvládl.“