14.9.2014
Vojtěch Drbohlav, Jan Hrabal

Pardubice slaví první výhru, vezou tři body z Mladé Boleslavi

MLADÁ BOLESLAV — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice se nezalekli extraligového nováčka, ve 2. kole Tipsport extraligy dokázali vyhrát 4:3. Vyprodaná ŠKOENERGO Aréna sledovala napínavý duel, východočeský dostal do vedení Petr Sýkora, domácí pak na přelomu třetiny otočili ve svůj prospěch. Pak se ale prosadili Jan Starý, Blaž Gregorc a Václav Benák v přesilovce, Pardubice nabytý náskok přes mladoboleslavské snížení a power play v závěru nepustily.

Tipsport extraliga, 2. kolo, neděle 14.9.2014, ŠKOENERGO Aréna

Mladá Boleslav

3:4
1:1, 1:2, 1:1
Branky a nahrávky: 7:59 Broš (Mikulík; 5/5), 21:44 Pabiška (Výborný, Hruška; 5/5), 55:24 Vrbata (Pabiška; 5/4) – 4:19 Sýkora (Píša; 5/5), 22:32 Starý (Kolář, Kočí; 5/5), 25:49 Gregorc (Starý, Špaček; 5/5), 46:55 Benák (Zohorna; 3/5). Rozhodčí: Fraňo, Smitka – Kis, Lučan. Vyloučení: 2:5 (0:1, 0:2, 1:2). Využití: 1:1. Diváci: 4200 (vyprodáno). Střely na branku: 40:23 (17:8, 13:8, 10:7). Srážky: 26:22. Vhazování: 43:28. Blokované střely: 4:0. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 3:4.
Mladá Boleslav: Rittich – Robar, Hruška, Stříteský, Kučný, Žabka, Trška, Čermák – Pacovský, Výborný, Pabiška – Mikulík, Broš, Klimenta – Hyka, Musil, Lenc – Látal, Vrbata, Bárta. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.
Dynamo Pardubice: Kristan – Píša, Čáslava, Benák, Ščotka, Gregorc, Kočí, Korím – Sýkora, Zohorna, Nahodil (40:00 Voženílek) – Radil, Marcinko (45:37 Nahodil), Tybor – Kolář, Špaček, Starý – Moučka, Cetkovský, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nastoupili ke druhému venkovnímu utkání v řadě. Začátek nedělního zápasu v Mladé Boleslavi provázela velmi slavnostní atmosféra, když několik minut před začátkem zápasu téměř vyprodaná ŠKOENERGO Aréna očekávala příchod extraligových hokejistů domácího celku, který se představil doma poprvé po dvou letech s přívlastkem extraligový.

Petr Sýkora poslal Pardubice do vedení

Hned v první minutě si připsali šanci domácí hráči, když musel proti Kučného střele zasahovat pardubický Kristan. Pardubičtí to však zkoušeli na opačné straně, Karol Korím však před brankou musel čelit mnoha černozeleným tělům. Následně přišlo zaváhání domácího brankáře, který nejspíš nevěděl kde má puk. Odraženého kotouče si ale všiml hostující Petr Sýkora, pro kterého nebyl problém překonat domácího Davida Ritticha – 0:1.

Bruslaři ale i po inkasovaném gólu dál hrozili v obranném pásmu hosté. Individuální akce Tomáše Hyky proti Kristanovi ale neuspěla. V přesilové hře domácích ale padl další gól! Michal Broš obdržel bezvadnou přihrávku a srovnal na 1:1.

Další šanci utkání si připsal Dominik Pacovský, který kličkoval před hostujícím brankářem. Ten si ale jeho úmysly stačil včas pohlídat.

Látal o několik chvil později nahrával Čermákovi, ten však neměl nad pukem kontrolu, a tak nemohl zakončit. Šance byla k vidění ale i na druhé straně, když na hosty zívala úplně prázdná branka domácích. Pardubičtí se ale nestačili před Davidem Rittichem včas zorientovat.

Broš měl před Kristanem další příležitost ke skórování, jenže Robert Kristan jeho ránu vyrazil. Před zazněním závěrečné sirény první třetiny měl ještě obrovskou šanci Michal Bárta, i jeho ale pardubický gólman vychytal. První třetina tak skončila smírným výsledkem 1:1.

Na vedení domácích odpověděli Jan Starý a Blaž Gregorc

Druhou třetinu začali aktivněji Pardubičtí. Jenže poté se Bruslaři zničehonic dostali před pardubického gólmana a převedli výbornou kombinaci z hole výborného Davida Výborného a Lukáše Pabišky, který v pádu stačil překonat Roberta Kristana – 2:1.

Jenže hosté předvedli bleskovou odpověď! Ani ne po minutě využil nepozornosti domácích Jan Starý, jenž přinutil domácího gólmana podruhé kapitulovat – 2:2.

Mladoboleslavští inkasovali ale za 48 sekund inkasovali znovu: Blaž Gregorc prostřelil domácího strážce svatyně střelou nad beton – 2:3.

Slušnou přiležitost měl Dominik Pacovský. Domácí útočník střílel z mezikruží a Robert Kristan měl co dělat, aby si s jeho střelou poradil. Radoslav Tybor se dopustil faulu, a tak zatímco byl na trestné lavici, hráli Bruslaři přesilovku. Jenže ta se jim vůbec nevyvedla. Na hostující branku téměř nevystřelili a navíc se ještě do nebezpečného úniku dostali hosté.

Paradoxně se hra domácích zlepšila až tehdy, když jim skončila přesilová hra. Před pardubickým brankářem se ocitl Pavel Musil, střílel ale jen do Roberta Kristana.

Na opačné straně kluziště byl později pro změnu exboleslavský Jiří Cetkovský, s jehož střelou si naštěstí pro domácí stačil David Rittich poradit. Slibnou přiležitost měl po delší době také domácí celek. Matěj Stříteský střílel poměrně z dálky a zdálo se, že přes velkou skrumáž těl nemá puk šanci dostat se před pardubického brankáře. Kristan měl ale ještě co dělat, aby vůbec puk zkrotil.

Zdálo se, že závěr třetiny mnoho slibných šancí nepřinese, a tak bylo pro fanoušky nejspíše zajímavé i nahození Pavla Musila, které šlo k levé tyčce boleslavské branky. Jenže opak se stal pravdou a necelou minutu před koncem druhé periody přišlo vyloučení na straně hostů. Těsně v závěru tohoto dějství měl velkou šanci Milan Mikulík. Ani on ale neuspěl.

Pardubice vydřely cennou výhru

V úvodu třetí třetiny dohrávali Bruslaři ještě přesilovku z předchozí periody, jenže ani v té se jim nedařilo. Výlet do útočného pásma si o několik minut po návratu Moučky z trestné lavice udělal Pavel Musil, trefil ale opět připraveného Kristana.

Krušné chvilky přišly pro domácí před polovinou třetí periody, kdy šli Bruslaři do tří. Bylo jen otázkou času, než domácí inkasují. Přihrávku od Tomáše Zohorny zužitkoval Václav Benák, jehož střela z mezikruží vymetla pavučiny v levém rohu Rittichovy svatyně – 2:4.

Hosté byli ale i nadále aktivnější a v další šanci se ocitl Blaž Gregorc, druhý gól v zápase se mu ale vstřelit nepodařilo.

Bruslaři však poté měli další možnost přesilové hry. V té měl slibnou příležitost Matěj Stříteský, který střílel od modré. Hosté si však počínali sebevědomě a i toto nebezpečí pro jejich branku odvrátili. Přesilová hra domácích byla pohledná a nabídla hodně příležitostí, jenže pokaždé na takových, aby z nich padl gól. Velkou šanci měl Dominik Pacovský, jenž byl rozjetý a chtěl překvapit Roberta Kristana střelou mezi jeho beton a levou tyčku. K jeho velké smůle ale puk přeletěl vnější konstrukci hostující svatyně.

V další početní výhodě hrozili opět domácí. Jedovatou střelu od modré si připsal Vrbata a později i Trška. David Vrbata pak rozjásal v přesilovce skoro čtyři minuty před koncem třetí třetiny vyprodanou ŠKOENERGO Arénu svým gólem, na který mu výborně přihrál Lukáš Pabiška a první jmenovaný hráč už neměl pomocí dělovky problém překonat Roberta Kristana – 3:4.

Více ale Pardubice nedovolily. V samotném závěru se domácí hodně snažili, ale na vyrovnání už neměli dostatek času. Hosté si tak z Mladé Boleslavi odvezli první tři extraligové body.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): „Po úvodní výhře ve Zlíně přišlo hodně fanoušků, bylo tu velké očekávání, ale Pardubice jsou velice kvalitní tým s ambicemi. Řekl bych, že jsme se porazili sami nedůrazem, předržováním kotoučů a ani se nám nepodařilo déle udržet vedení 2:1. Když se Pardubice dostaly do dvougólového vedení, už si to zkušeně pohlídaly. Doufám, že se dokážeme poučit z chyb.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Viděli jsme mladoboleslavské utkání ve Zlíně, takže jsme si byli vědomi síly domácích. První třetina se nám až na gól a pár situací nepovedla. Od druhé třetiny jsme dokázali zareagovat a zamezili jsme nátlakové hře Mladé Boleslavi. Závěr nám zkomplikovalo oslabení, ale jinak si myslím, že jsme s ohledem na výkon ve druhé a třetí třetině vyhráli zaslouženě.“