22.12.2019

Pardubice dotáhly ztrátu, Litvínovu však podlehly na nájezdy

Litvínov – V posledním zápase před Vánocemi získalo Dynamo na ledě Litvínova jediný bod. Pardubice nejprve vedly, po třech trefách Vervy se nad Východočechy začaly zatahovat mračna. Už ve druhém zápase po sobě ale pardubičtí hokejisté předvedli skvělý comeback. Po gólu v oslabení v podání Poulíčka minutu a šest vteřin před koncem základní hrací doby vyrovnal Jan Mandát a poslal tím zápas do prodloužení a nájezdů. V nich se již hostům nevedlo, dva body tak zůstaly v Litvínově.

Tipsport extraliga, 29. kolo, neděle 22.12.2019, Zimní stadion I. Hlinky

4:3sn
0:0, 2:1, 1:2 - 1:0
Branky a nahrávky: 29:17 Kašpar (Mahbod, T. Pavelka; 5/4), 39:58 T. Pavelka (Petružálek; 5/5), 41:19 Jarůšek (T. Pavelka; 5/5), rozh. náj. Kašpar – 21:34 M. Beran (Mikuš, Poulíček; 5/5), 57:27 Poulíček 4/5, 58:54 Mandát (Mikuš, J. Zdráhal; 5/5). Rozhodčí: Hejduk, Svoboda – Gerát, Hynek . Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6011. Střely na branku: 23:33 (10:6, 10:6, 2:20 - 2:1). Zblokované střely: 10:20. Hity: 8:2. Vhazování: 34:34. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:3. Hráči utkání: Tomáš Pavelka - Matěj Beran.
Litvínov: Honzík – Jánošík, Ščotka, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Kubát, L. Doudera – Petružálek, V. Hübl, F. Lukeš – Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek – Kašpar, J. Mikúš, Hedberg – Jurčík, Helt, Trávníček.
Dynamo Pardubice: Kantor – Kolář, Voráček, Eklund, Nedbal, Mikuš, Zdráhal, Ivan – Kusý, Mandát, Tybor – Harju, Vlach, Kindl – Beran, Poulíček, Látal – Voženílek, Matýs, Machač.

Poslední zápas před vánočními svátky začal ve velmi klidném tempu. Ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, po které by dostal do šance soupeře. Po několikaminutovém obléhání branek od obou týmů se k dorážce prokousával Jan Mandát, úspěšný ale nebyl. Stejně dopadl ve vlastním oslabení Johan Harju, který ujel všem hráčům Vervy. V posledních minutách první části zahrozilo opět Dynamo, skvělou přihrávku Patrika Poulíčka ale Martin Látal nedokázal využít.

Ihned v úvodu druhé třetiny se dokázalo Dynamo prosadit a strhlo vedení na svoji stranu! Mezi střelce se zapsal Matěj Beran, jenž tečoval střelu Juraje Mikuše od modré čáry – 1:0. O dvě minuty později vyslal pěknou střelu Kubát, jeho pokus byl ale zblokován.

Třetí početní výhodu však už Litvínovští dokázali potrestat. Z těžké pozice se trefil Lukáš Kašpar a vyrovnal stav zápasu – 1:1. Litvínov po vstřeleném gólu ožil a nadále se snažil dobývat Kantorovu branku. Následovala velice vyrovnaná pasáž, ve které se prosadili domácí nahozením Tomáše Pavelky dvě vteřiny před koncem druhé třetiny – 2:1.

Ve třetí třetině padl gól také velice brzy, ve 42. minutě nedokázal pardubický Kantor zastavit povedenou střelu Richarda Jarůška – 3:1. Pro Pardubice to byla studená sprcha a bylo čím dál složitější se prosazovat. Hostům navíc nepomáhala ani kvalitní litvínovská defenziva, přes kterou bylo složité se dostávat do střeleckých pokusů. Deset minut před koncem základní hrací doby nedokázal Jan Zdráhal umístit tvrdou střelu mezi tři tyče, o pár vteřin později vykopl Honzík pravým betonem Látalův přízemní pokus.

Pardubice zkoušely ještě zdramatizovat nepříznivý vývoj utkání v přesilové hře, branku ale nevstřelily ani po dobrých šancích Johana Harju. Naopak v následném oslabení se urodilo. Výbornou individuální akcí se prezentoval Patrik Poulíček, David Honzík neměl šanci zasáhnout – 3:2. A to ještě nebylo vše! Pardubicím se podařilo vyrovnat při hře bez brankáře, když Juraj Mikuš střílel z levého kruhu a jeho pokus před Honzíkem šikovně tečoval do sítě Jan Mandát – 3:3. Více gólů v šedesáti minutách nepadlo a šlo se tak do prodloužení.

Prodloužení nabídlo několik slibných možností. Žádná z nich ale neskončila za zády brankářů a následovaly samostatné nájezdy, ve kterých byla úspěšnější Verva. Vítězný nájezd šel na konto Lukáše Kašpara, který zajistil svému týmu vítězství. Dynamo si z ledu Litvínova odváží jeden bod za porážku 3:4.

Michal Mikeska (HC Dynamo Pardubice): „První třetina byla vyrovnaná, oba týmy si byly plně vědomy, jak je zápas důležitý. V průběhu zápasu jsem se ujali vedení a doufali jsme, že nám to pomůže do hry. Nabádali jsme hráče, abychom měli hodně střel, spoléhali se na odrazy a dorážky, bohužel jsme měli po dvou třetinách těch střel málo. Domácí poté utkání otočili. Za stavu 3:1 jsme byli stále klidní, věděli jsme, že máme stále dostatek času na vyrovnání. Závěr se nám povedl, ten byl parádní. Za bod jsme sice rádi, ale chtěli jsme víc.“

Jindřich Kotrla (HC VERVA Litvínov): „První dvě třetiny jsme odehráli tak, jak jsme chtěli. Soupeře jsme do ničeho nepustili, vytvářeli jsme si šance, které jsme proměnili. Ale třetí třetinu jsme totálně odešli a poslední čtyři minuty mít takový psychický výpadek je pro mužstvo strašné a můžeme být jenom rádi, že jsme neprohráli celý zápas, jen díky našemu gólmanovi, který nás ve třetí třetině podržel.“