2.3.2013
David Záruba

Pardubice byly blízko. Kladno rozseklo mač v prodloužení

KLADNO — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli i druhé utkání na kladenském ledě a v sérii tak ztrácejí už 0:2. Průběh utkání kopíroval to první, i když v opačných rolích. Do vedení šli Rytíři, ale Pardubice dokázaly skóre otočit. V 57. minutě si díky gólu Patery vynutili kladenští hokejisté prodloužení, které následně rozhodl Valský. V pondělí budou Pardubice na domácím ledě odvracet hrozbu vyřazení.

Tipsport extraliga, PRE2, sobota 2.3.2013, Městský zimní stadion Kladno

Rytíři Kladno

0:0, 1:1, 1:1 – 1:0
Branky a nahrávky: 26:45 M. Hořava (Patera, P. Hořava; 5/5), 56:26 Patera (M. Hořava, Růžička; 4/3), 64:24 Valský (Dragoun, Černošek; 4/4) – 26:59 Semorád (Tybor, Marušák; 5/5), 53:36 Nosek (Marušák, Mocek; 5/5). Rozhodčí: Hodek, Fraňo – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:11 (3:4, 2:2, 1:5 – 0:0). Využití: 1:0. Diváci: 4616. Střely na branku: 38:33 (9:12,11:10, 11:8 – 7:3). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Miloslav Hořava – Tomáš Zohorna. Stav série: 2:0.
Rytíři Kladno: Chábera – Procházka, Růžička, P. Hořava, Piskáček, Doudera, Černošek, Kameš – Eberle, Lukáč, Látal – Jass, Patera, M. Hořava – Valský, Dragoun, Kuchler – Dalecký, Melka, Kuchejda – Strnad. Trenéři: Zdeněk Vojta, Petr Tatíček a Jiří Kopecký.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Tybor, Rolinek, Starý – Zohorna, Nosek, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: Jaroslav Landsman a David Pospíšil.

Druhé utkání na ledě Kladna toužili pardubičtí hokejisté vyhrát, aby domů přivezli remízový stav v sérii. Trenérský štáb v čele s manažerem Milošem Říhou udělal jednu změnu v sestavě, Brendla na křídle Rolinkova útoku nahradil Radoslav Tybor.

První třetina opět bez branek, kladenskou šanci zkoumal videorozhodčí

Oproti předchozímu dni začali pardubičtí hráči druhé utkání mnohem aktivněji, první slušnější šanci měl novic Tybor, který z mezikruží trefil Cháberu. Vzápětí si navíc Pardubice zahrály přesilovou hru, při které na brankovišti zlobil Cetkovský, avšak nedokázal kotouč protlačit do branky.

Opatrní domácí odpověděli dobrou ranou Jasse, již musel Salfický těžkým zákrokem likvidovat. Vzápětí dostali i Rytíři přesilovou hru, avšak přesnou kombinaci v útočném pásmu nedokázali přetavit ve střelecké pokusy. Celkem sedm hráčů poslali hlavní rozhodčí během první třetiny na dvouminutový relax, ale při nestandardním počtu dominovaly obrany na obou stranách.

Hnout bezbrankovým stavem mohl po velmi pěkné individuální akci pardubický mladík Nosek. Ten se v souboji jeden na jednoho zbavil bránícího soupeře, ale poté bekhendem nezakončil přesně. Pardubice byly v první třetině střelecký aktivnější, pálily celkem dvanáctkrát, Kladno devětkrát.

Konec 18. minuty přinesl nejvzrušivější moment první části. Kladenští se po závaru před Salfického brankou radovali ze vstřeleného gólu. Hlavní rozhodčí se jel poradit s kolegou u videotechniky, neboť kotouč se po chvíli, co byl nezvěstný, objevil v brankovišti, nikoliv za čárou. Po delší domluvě branku neuznal, puk pod ležícím Salfickým červenou lajnu nepřešel.

Pardubice během 14 vteřin smazaly vedení Kladna

Porci štěstí si vybraly Pardubice na začátku druhé třetiny. Salfický po zákroku nevěděl, kde má kotouč, který chtěl do branky dorazit ze dvaceti centimetrů Kuchler, avšak v tísni překvapivě minul. Hosté pak ubránili i přesilovou hru Rytířů

Na první gól diváci na ČEZ Stadionu čekali zhruba o minutu déle než při prvním utkání. Patera od zadního mantinelu připravil střeleckou pozici pro Miloslava Hořavu, který z mezikruží napálil kotouč od tyče do branky – 1:0.

Pardubická odpověď však byla blesková. Za 14 vteřin se protáhl kolem mantinelu Tybor a nahrál přesně na střelu Janu Semorádovi, který se opřel do puku a bleskově srovnal – 1:1. Východočechy branka nabudila a hra se od té chvíle mnohem častěji odvíjela v obranném pásmu Kladna.

Přesilovku sice Pardubičtí nevyužili, ale blízko druhému gólu byl agilní Tybor. Tlak do branky se hostům vyplácel, dobrou možnost si tak vytvořil Nosek a krátce poté i Rolinek. Ani jeden v tísni nedokázal zakončit přesně. Salfického udrželi v pozornosti střelou bekhendem Látal a nepříjemným nahozením Jass.

I třetí třetina byla remízová. Na Noskův gól odpověděli Rytíři v přesilovce

Už po 17 vteřinách třetí části zapomněla kladenská obrana na Martina Barteka, jehož střelu musel perfektním zákrokem likvidovat Chábera. Na opačné straně odpověděl stále nebezpečný Jass, který se rozhodl místo přihrávky vzít koncovku na sebe.

Tempo hry nebylo nijak strhující, všichni na ledě věděli, o co se hraje. Jeden gól opět mohl rozhodnout o všem. Pardubický Miloš Říha přeskupil sestavu a snažil se dostat kladenské hokejisty pod tlak. Ti ale měli k dispozici po delší době přesilovou hru, avšak nedokázali se ani pořádně usadit u Salfického branky. Až po vypršení Rolinkova trestu měl jasnou šanci Látal, ale z pěti metrů minul svatyni.

Hodně červenat se v 54. minutě musel kladenský brankář Chábera. Nosek vystřelil přes obránce, puk letěl lehce nad ledem, ale k překvapení všech propadl mezi betony do sítě – 1:2. Průběh duelu zatím věrně kopíroval včerejší utkání, akorát v opačných rolích.

To se ale brzy změnilo. Rytíři měli ideální možnost při přesilovce čtyři na tři a dočkali se srovnání. Nejprve se zastřeloval dvakrát M. Hořava, ale poté přece jen dokázal trvalý tlak zhodnotit Pavel Patera, který dostal přesný pas na zadní tyč a zavěsil pod břevno – 2:2. Kladno poté hrálo v závěru třetiny další přesilovou hru, ale ani ta k rozhodnutí mače nestačila.

Kladno si v prodloužení zajistilo druhý bod série

Prodloužení bylo vyměřeno na 10 minut s tím, že samozřejmě případná vstřelená branka rozhodne o vítězi. Blíže k ní měli už na začátku kladenští hokejisté, neboť Valský postupoval ze strany sám na Salfického, ale ten svůj tým v důležité chvíli podržel.

Při druhé vážnější akci Rytířů už ale nestačil ani on. Znovu Valský dostal při přečíslení přesnou přihrávku a hbitě uklidil kotouč k levé Salfického tyči – 3:2. Kladno tak získalo i druhý bod v sérii.

Petr Tatíček (Rytíři Kladno): „V pátek jsme byli o trošku lepší, dneska byl ten zápas vyrovnaný. Musíme mít trošku štěstí a to jsme dneska měli. Vyrovnali jsme těsně před koncem a to nás pravděpodobně nakoplo. V prodloužení jsme soupeře dostali pod tlak a povedlo se nám rozhodnout. Vedení 2:0 je velmi dobré, ale ten třetí bod bude pořád hodně těžký.“

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to další vyrovnané utkání, dneska jsme vstoupili do zápasu lépe. Byli jsme agresivnější, vytvořili jsme si nějaké šance, ale naše koncovka nefunguje tak, jak bychom si přáli. Dostali jsme se do utkání, ale nedokážeme dát druhý gól, který by změnil obrázek utkání. Stejně tak, když jsme dali na 2:1, tak ten další gól nepřišel. Děláme některé zbytečné fauly, které vyplývají z toho, že máme špatné postavení nebo maličko podceníme nějakou situaci. Za to jsme byli potrestáni, to je hlavní důvod toho, proč jsme utkání ztratili.“